Snížení výnosů daně z neočekávaných zisků neprohloubí schodek, řekl poslancům Stanjura

Poslance ve čtvrtek zaměstnávaly pravidelné interpelace na členy vlády. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) během nich zmínil, že snížení výnosu z daně z neočekávaných zisků a z odvodu z nadměrného zisku při výrobě elektřiny neprohloubí schodek letošního státního rozpočtu. Podle ministra budou nižší i kompenzace vyšších cen energií, na něž je výnos těchto mimořádných opatření určen.

Otázku ohledně daně z neočekávaných zisků vznesla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. „Podle predikce dojde k dramatickému nenaplnění očekávaného příjmu,“ podotkla s tím, že se hovoří pouze o třetině částky, se kterou počítá státní rozpočet na letošní rok. Zmínila, že vláda ignorovala pravidla rozpočtování, a ptala se, jaký to bude mít dopad na rozpočet. 

Stát letos vybere na dani z neočekávaných zisků a odvodu z nadměrného zisku při výrobě elektřiny podle dubnového předpokladů 40,3 miliardy korun. Původně se očekával zhruba stomiliardový výnos, s čímž počítá zákon o letošním státním rozpočtu.

Stanjura podotkl, že vláda nic neignorovala. „Ti samí lidé, kteří pracovali na nynější dubnové makroekonomické prognóze, pracovali i na těch předchozích odhadech,“ podotkl a dodal, že nyní na rozdíl od podzimu dramaticky padají ceny energií. „Mnozí se ptají, co budeme dělat s tím, že vybereme méně, a zapomínají dodat, že budeme kompenzovat méně. Na deficit státního rozpočtu to tak vliv nemá žádný, a to je klíčové.“ 

Za letošní první tři měsíce se na náhradách podle ministra vyplatilo třikrát 9,5 miliardy korun a do konce roku půjde podle odhadů o dalších 12 miliard korun. „Pořád je to rozpočtově neutrální. Vybereme čtyřicet miliard a budeme kompenzovat čtyřicet miliard,“ dodal.

Dopolední interpelace

Už dopoledne reagoval Stanjura také na písemnou interpelaci Martina Kolovratníka (ANO) na téma, proč vláda nepomůže obyvatelům v boji proti drahým potravinám. Kolovratník poukazoval na to, že mnoho Čechů jezdí na nákupy do zahraničí, zejména do Polska. Ceny tam byly podle něj nižší už v minulosti, rozdíl se prohloubil poté, co polská vláda snížila DPH u pohonných hmot z 23 na osm procent a zcela ji zrušila u mnoha základních potravin. „Proč nechcete aspoň krátkodobě snížit i na nulovou hodnotu DPH u základních potravin?“ tázal se Kolovratník.

Stanjura míní, že zavádět krátkodobé daňové změny není dobré. Snížení DPH se podle něj projeví výpadkem státních příjmů, na konečných cenách se ale příliš neprojeví. Zvýšení této daně se v nich podle ministra vždy plně promítne, snížení nikoli. „To je důvod, proč jsem já osobně proti těmto změnám,“ zdůvodnil.

„Daň z přidané hodnoty nemá být nástrojem sociální politiky,“ zdůraznil ministr financí. Mezi takové nástroje může podle něho patřit daň z příjmu a sociální systém. Stanjura připustil, že dočasné snížení DPH může zastavit zdražování a přispět k poklesu inflace, když se však sazba daně vrátí na původní úroveň, inflace opět vzroste. „Dočasnost není řešením,“ dodal.

Několik dalších písemných interpelací ve čtvrtek sněmovní plénum neprojednalo. Mířily na omluvené členy vlády, konkrétně premiéra Petra Fialu a ministryni obrany Janu Černochovou (oba ODS), a debata o nich byla už dříve přerušena do doby jejich přítomnosti.

Ústní interpelace

Podobná situace vznikla i v případě ústních interpelací, které mířily na nepřítomné ministry. Poslanec Radek Koten (SPD) kupříkladu interpeloval premiéra Fialu, vystoupil hned s několika body – jedním z nich bylo zvyšování daní. Poukázal na předvolební sliby daně nezvyšovat. „Co zůstalo z toho programového prohlášení vlády, protože vy zvyšujete daně, chcete zvýšit DPH na základní potraviny. Chcete zvýšit daně na teplo, plyn a elektřinu,“ uvedl.

Otázky mířily i na ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) ohledně kontaminovaného obilí z Ukrajiny, na ministryni obrany Černochovou ohledně cvičných odvodů do armády, nebo na ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) ohledně platů asistentů pedagoga. Z jednacího dne nebo z jeho části se omluvilo patnáct členů vlády a pět desítek poslanců.

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) interpelovala ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ohledně přesného počtu vydaných voličských průkazů. „Není možné, aby ministerstvo, které je zodpovědné za průběh voleb, nemělo tyto údaje k dispozici.“ Rakušan posléze vystoupil s tím, že má nyní údaje pouze o ztracených voličských průkazech a číslo. Podotkl, že nejde o centrální úkon ale nyní připravuje zákon o správě voleb. „Pokud ho schválíme, tak budeme mít elektronický přehled o každém jednotlivém úkonu.“  

Stavba depozitáře Národní galerie

Vystoupil i ministr kultury Martin Baxa (ODS), který reagoval na otázku opozičního poslance Lubomíra Brože (ANO). Ten uvedl, že jej znepokojuje stav Národní galerie, která je podle něj neaktivní a ve veřejném prostoru neviditelná. Ministra se zeptal, jaké změny plánuje. Baxa v této souvislosti zmínil, že prioritu nyní dostane výstavba depozitáře Národní galerie Praha (NPG) v Jinonicích, která bude stát přes dvě miliardy korun. 

„Jedná se o novostavbu za více než dvě miliardy korun, která je nezbytně nutná k tomu, aby se mohly rozvíjet ostatní aktivity a činnosti Národní galerie,“ uvedl ministr. Stavba je podle něj na úrovni přípravy dokumentace. Podle Baxy nemá smysl investovat větší sumy do Veletržního paláce, který po dokončení depozitáře čeká rekonstrukce.

Baxa také plánuje změnu postavení garanční rady NGP, která by se měla stát pružnějším a „míň poradním“ orgánem, ale nástrojem pro komunikaci s odbornou veřejností. Koncept chce představit v brzké době.

Poslanci schválili daňovou smlouvu s Kosovem

V programu čtvrtečního jednacího dne figurovala také desítka mezinárodních smluv. Sněmovna podpořila v úvodním kole ratifikaci dvou rámcových dohod, které uzavřela Evropská unie s Thajskem a Malajsií. Také dala souhlas k ratifikaci smlouvy s Kosovem o zamezení dvojímu zdanění. Stalo se tak téměř deset let poté, co obě země tuto smlouvu podepsaly. K ratifikaci obdrželi poslanci smlouvu od té doby již třikrát, Senát již svůj souhlas vyslovil dvakrát, a to v roce 2014 a 2018.

Proti smlouvě v minulosti vystupoval hlavně Jaroslav Foldyna (SPD), který byl původně poslancem za ČSSD. Ve čtvrtek místo něj vystoupil za klub SPD jeho kolega Jiří Kobza. Uvedl, že klub SPD nepodpoří smlouvu kvůli tomu, že Kosovo vyhlásilo samostatnost v rozporu s příslušnou rezolucí OSN. Podle názoru SPD by Česko mělo vzít své uznání Kosova zpět. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že Kosovo patří mezi projektové priority české zahraniční rozvojové spolupráce.

Jde o obdobný kontrakt, jaký Česko uzavřelo s řadou jiných zemí. Smlouva například stanoví, že zisky se budou zdaňovat v té zemi, v níž má poplatník daňové sídlo. Příjmy z nemovitostí se budou zdaňovat v té zemi, v níž se nacházejí. Daňové úřady obou zemí budou mít právo zvýšit základ daně, pokud dospějí k závěru, že se propojené firmy dopustily daňového úniku pomocí skrytého převodu zisku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 2 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 3 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 7 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 9 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 14 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 15 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 16 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 23 hhodinami
Načítání...