Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhli po třech letech diskusí předběžné dohody o způsobu řešení budoucích pandemií, řekla agentuře AFP spolupředsedkyně vyjednávacího orgánu, která je zároveň francouzskou velvyslankyní pro světové zdravotnictví, Anne-Claire Amprouová.
Členové WHO dosáhli předběžné dohody o řešení budoucích pandemií
„V zásadě jsme se dohodli,“ sdělila Amprouová a dodala, že delegáti se znovu sejdou v úterý 15. dubna v Ženevě, aby text doladili. Text také musí schválit všechny členské země organizace na květnovém shromáždění.
O dohodě, která by mohla posílit spolupráci před pandemiemi, při nich i po nich, začaly členské země organizace jednat poté, co WHO přiznala selhání při pandemii nemoci covid-19. Podle původních plánů měly státy dosáhnout shody nad textem nové úmluvy loni v květnu.
Schválení předběžné dohody předcházel téměř čtyřiadvacetihodinový diskusní maraton. Její schválení vyvolalo v sále několikaminutový nadšený potlesk. „Je to velmi dobrý signál. Jste součástí neuvěřitelného příběhu, který vzniká,“ prohlásil generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Spor okolo předávání technologií pro výrobu zdravotnických produktů
Jedním z hlavních sporných bodů třicetistránkového dokumentu je část, která definuje předávání technologií pro výrobu zdravotnických produktů souvisejících s pandemií, a to zejména ve prospěch rozvojových zemí, řeklo AFP několik zdrojů. Tato otázka byla jádrem stížností nejchudších zemí v době pandemie covidu-19, kdy tyto země viděly, jak si bohaté státy monopolizují dodávky vakcín a testů.
Řada zemí, kde je farmaceutický průmysl významnou součástí ekonomiky, se staví proti myšlence povinného předávání technologií a trvá na jeho dobrovolnosti. Podle jednoho z delegátů byl tento bod vyřešen, ale zatím ještě není k dispozici poslední verze textu.
Výkonný ředitel mezinárodní nevládní organizace Knowledge Ecology James Packard Love, který jednání pozorně sledoval, sdělil, že původní návrhy předložené generálním ředitelem byly poměrně ambiciózní, u konečného návrhu tomu ale tak není. I tak má podle něj dosažení dohody spoustu pozitivních stránek.
Michelle Childsová z nevládní organizace Iniciativa pro léky na opomíjené nemoci už v pátek AFP řekla, že dohoda o řešení pandemií nebude dokonalá a ne všechny ambice budou splněny, protože bude výsledkem kompromisu. Vytvoří však zásadní nový základ, na kterém bude možné stavět při záchraně životů při příštích celosvětových zdravotních krizích.
Spojené státy, které se k počátečním jednáním připojovaly pomalu, letos od diskusí odstoupily. Nový americký prezident Donald Trump po svém nástupu do úřadu nařídil vystoupení z WHO a zakázal účast na jednáních. Zdůvodnil to tím, že organizace podle něho špatně postupovala ohledně pandemie covidu-19 a ani nedokázala přijmout potřebné reformy. Trump také tvrdí, že pro USA členství znamená „nespravedlivě zatěžující platby“.