Členové WHO dosáhli předběžné dohody o řešení budoucích pandemií

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhli po třech letech diskusí předběžné dohody o způsobu řešení budoucích pandemií, řekla agentuře AFP spolupředsedkyně vyjednávacího orgánu, která je zároveň francouzskou velvyslankyní pro světové zdravotnictví, Anne-Claire Amprouová.

„V zásadě jsme se dohodli,“ sdělila Amprouová a dodala, že delegáti se znovu sejdou v úterý 15. dubna v Ženevě, aby text doladili. Text také musí schválit všechny členské země organizace na květnovém shromáždění.

O dohodě, která by mohla posílit spolupráci před pandemiemi, při nich i po nich, začaly členské země organizace jednat poté, co WHO přiznala selhání při pandemii nemoci covid-19. Podle původních plánů měly státy dosáhnout shody nad textem nové úmluvy loni v květnu.

Schválení předběžné dohody předcházel téměř čtyřiadvacetihodinový diskusní maraton. Její schválení vyvolalo v sále několikaminutový nadšený potlesk. „Je to velmi dobrý signál. Jste součástí neuvěřitelného příběhu, který vzniká,“ prohlásil generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Spor okolo předávání technologií pro výrobu zdravotnických produktů

Jedním z hlavních sporných bodů třicetistránkového dokumentu je část, která definuje předávání technologií pro výrobu zdravotnických produktů souvisejících s pandemií, a to zejména ve prospěch rozvojových zemí, řeklo AFP několik zdrojů. Tato otázka byla jádrem stížností nejchudších zemí v době pandemie covidu-19, kdy tyto země viděly, jak si bohaté státy monopolizují dodávky vakcín a testů.

Řada zemí, kde je farmaceutický průmysl významnou součástí ekonomiky, se staví proti myšlence povinného předávání technologií a trvá na jeho dobrovolnosti. Podle jednoho z delegátů byl tento bod vyřešen, ale zatím ještě není k dispozici poslední verze textu.

Výkonný ředitel mezinárodní nevládní organizace Knowledge Ecology James Packard Love, který jednání pozorně sledoval, sdělil, že původní návrhy předložené generálním ředitelem byly poměrně ambiciózní, u konečného návrhu tomu ale tak není. I tak má podle něj dosažení dohody spoustu pozitivních stránek.

Michelle Childsová z nevládní organizace Iniciativa pro léky na opomíjené nemoci už v pátek AFP řekla, že dohoda o řešení pandemií nebude dokonalá a ne všechny ambice budou splněny, protože bude výsledkem kompromisu. Vytvoří však zásadní nový základ, na kterém bude možné stavět při záchraně životů při příštích celosvětových zdravotních krizích.

Spojené státy, které se k počátečním jednáním připojovaly pomalu, letos od diskusí odstoupily. Nový americký prezident Donald Trump po svém nástupu do úřadu nařídil vystoupení z WHO a zakázal účast na jednáních. Zdůvodnil to tím, že organizace podle něho špatně postupovala ohledně pandemie covidu-19 a ani nedokázala přijmout potřebné reformy. Trump také tvrdí, že pro USA členství znamená „nespravedlivě zatěžující platby“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruská delegace působí jako ozdoba, řekl v Turecku Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po příletu do Ankary uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace v Istanbulu a že působí „jako ozdoba“. O dalším postupu rozhodne po schůzce s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová předtím oznámila, že rusko-ukrajinské jednání bylo z iniciativy turecké strany přesunuto na druhou polovinu dne.
06:21Aktualizovánopřed 3 mminutami

Ornitologičtí nadšenci se sjeli na ostrov Lesbos

Řecký ostrov Lesbos je ornitology z celého světa vyhledávaný už od 90. let. Na jaře jsou hlavním lákadlem konkrétně stěhovaví ptáci. Příhodná poloha ostrova na křižovatce Afriky, Evropy a Asie dává pozorovatelům možnost zahlédnout až dvě stě druhů ptactva.
před 30 mminutami

Zastavte sankce a vzdáme se jaderných ambicí, zní z Íránu do USA

Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za zrušení sankcí. Stanici NBC News to ve středu řekl poradce íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Poradce pro politické, vojenské a jaderné záležitosti Alí Šamchání je patrně nejvýše postaveným činitelem z Chameneího okruhu, který o možnosti uzavření dohody otevřeně hovoří.
08:34Aktualizovánopřed 43 mminutami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 1 hhodinou

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí 54 mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Stanice al-Džazíra s odkazem na palestinské zdravotníky uvedla, že v celém Pásmu Gazy bylo přes noc zabito 74 lidí.
před 1 hhodinou

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
07:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...