Školské a úřednické odbory zahájily stávkovou pohotovost. Podle Gazdíka jde o zbytečné gesto

Úřednické a školské odbory vstoupily do stávkové pohotovosti. Přidat se k nim postupně chtějí i další odborové svazy, protože se s vládou zatím nedohodly na růstu platů ve veřejné sféře. Podle kabinetu není krok odborů korektní, protože vyjednávání mají ještě pokračovat. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) pohotovost označil za „zbytečné politické gesto“.

Gazdík uvedl, že ho vyhlášení neomezené stávkové pohotovosti překvapilo a v současné situaci ho považuje za zbytečné a účelové. „Minulý týden na jednání školské tripartity jsem vás osobně informoval, že ve vládních jednáních budu v novele zákona o státním rozpočtu požadovat prostředky na zvýšení platů zejména pro nepedagogické pracovníky. To jsem považoval za kultivovaný dialog mezi vládou a odbory,“ napsal.

Na vyhlášení stávkové pohotovosti od čtvrtka se dohodli předáci odborových svazů pracovníků veřejného sektoru. Jako první ji vyhlásily úřednické odbory, po nich školští odboráři. Ti podle svého předsedy Františka Dobšíka požadují navýšení platů nepedagogických pracovníků, kteří mají nyní zmrazené platy od července minimálně o deset procent. Pro ostatní zaměstnance ve školství požadují dorovnání inflace.

Vláda je podle ministrů připravená letos platy zvýšit. S tím, že by dorovnaly inflaci, ale nepočítá. Řada úřadů a škol, které České televize oslovila, ale se zahájením stávkové pohotovosti nesouhlasí, protože podle nich případná stávka situaci nevyřeší.

Fiala argumentuje odpovědností

To, že ve stávkové pohotovosti odborů nevidí smysl, řekl již ve středu také premiér Petr Fiala (ODS). I ten podotkl, že vláda je připravena jednat, zvýšení platů by ale nedorovnalo inflaci. Kabinet si totiž musí počínat odpovědně kvůli tomu, aby nepoškodil všechny občany roztočením inflační spirály, zdůvodnil předseda vlády. Za nekorektní označil postup odborářů také ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula poznamenal, že odbory by souhlasily s růstem výdělků od července o 15 procent lidem se zmrazeným příjmem a ostatním o 7,6 procenta. 

„Očekáváme, že tak, jak jsme se dohodli, že proběhne jednání ve formátu K5, to znamená s předsedy politických stran vládní koalice, protože ministři řekli, že oni nejsou těmi, kdo rozhodují, a že je to někdo jiný. Dali jsme jasně najevo, že jsme připraveni se dohodnout, ale v této chvíli jsme již přistoupili k těmto krokům a považujeme to za zcela korektní a v souladu se zákonem o kolektivním vyjednávání,“ upřesnil Středula, který dříve ohlásil zájem kandidovat na prezidenta republiky. 

Boj s inflací

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek považuje požadavek odborů za oprávněný. Věří zároveň, že se podaří splnit přísliby, které vláda dává. „Očekáváme od vlády ovšem především aktivní boj s inflací – tam je příčina problémů. Ale ten se neodehrává,“ kritizoval ve čtvrtečních Událostech, komentářích.

Dodal, že propad platů je následkem toho, že kabinet nekoná v oblasti boje s inflací, což by měl řešit prioritně. „A pak se můžeme bavit o tom, jak zvyšovat mzdy a platy tak, aby se naši občané neztráceli v reálné hodnotě svých výplat,“ řekl.

Podle členky senátního výboru pro sociální politiku Šárky Jelínkové ( KDU-ČSL ) si je vláda vědoma, že problémy spojené s inflací je třeba řešit. „Ale musí jít postupnými kroky,“ sdělila. Dodala, že není možné udělat velké gesto, kterým by kabinet jednorázově lidem pomohl, ale do budoucna by to mohlo problémy zvětšit.

Jelínková krok odborů považuje za předčasný. Připomněla, že na jejich žádost proběhla schůze s kabinetem. „Vláda projevila vůli, že bude platy řešit i ve státní sféře. Ale je na to potřeba určitý čas,“ řekla s tím, že šlo o první ze schůzek.

18 minut
Šárka Jelínková (KDU-ČSL) a Vít Samek o stávkové pohotovosti v Událostech, komentářích
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V tuzemsku pracuje 155 tisíc ukrajinských uprchlíků, hlásí ministerstvo

Podle ředitelky sekce zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřiny Štěpánkové pracuje v Česku 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody. K nedělní půlnoci mělo v zemi podle údajů resortu vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z válkou zmítané země.
před 20 mminutami

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů skončí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 1 hhodinou

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 5 hhodinami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 6 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 6 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 16 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 17 hhodinami
Načítání...