Sir Winton by si za peníze za Nobelovu cenu opravil střechu

Praha - Čeští studenti z Gymnázia Open Gate usilují o to, aby zachránce českých židovských dětí sir Nicholas Winton dostal Nobelovu cenu za mír. Už v lednu podala nominaci Nobelovu výboru předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Studenti pak na podporu udělení ceny Wintonovi sesbírali přes 200 tisíc podpisů. Petiční archy v pátek předají v Oslu přímo tajemníkovi Nobelova výboru Geiru Lundestadovi.

Studenti z gymnázia Open Gate už půl roku usilovně pracují na kampani na podporu udělení Nobelovy ceny míru siru Nicholasi Wintonovi. Od počátku roku sesbírali na internetu, ale i přímo v ulicích Prahy pod podpůrnou petici více než 230 tisíc podpisů. Petiční archy teď předají v Oslu Nobelovu výboru, který o udělení cen rozhoduje. 

Aktivitu studentů veřejně podporuje i režisér filmů o Wintonovi Matej Mináč. Ten dokonce o nominaci na Nobelovu cenu míru osobně se sirem hovořil. Winton mu řekl, co bych s tou cenou dělal, to dostávají jiní. Pak si prý ale uvědomil, že s oceněním je spojena i finanční odměna. Mináčovi řekl, že by využil aspoň tyhle peníze a opravil by si střechu, aby mu neteklo na hlavu. Zbytek peněz by pak dal na charitu. 

Nominaci Wintona na ocenění podala už v lednu předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, a to již potřetí. Němcová aktivitu studentů osobně podporuje, kvůli nominaci Wintona na Nobelovu cenu míru kontaktovala také předsedu izraelského a britského parlamentu. Během nedávné cesty do Švédska se také setkala s předsedou švédského parlamentu, který taktéž projevil zájem o tuto aktivitu. „Bylo to na informační bázi, nemohli jsme tam dělat žádný lobbing, protože procedura projednávání nominací to zakazuje,“ poznamenala nicméně Němcová. 

Miroslava Němcová o Nicholasu Wintonovi:

„Jestli máme nějaké vzory, ke kterým chceme vzhlížet, jestli dnešní generace mají někoho, koho by si mohly vzít za vzor a jeho činy a myšlenky prosazovat ve svém životě, tak je to pro Nobelův výbor to nejlepší doporučení.“

Letošní Wintonova nominace je přitom již třetí, kterou předsedkyně Nobelovu výboru podala. Výbor vybírá každý rok laureáta ze stovek nominací. Loni Nobelovu cenu za mír dostala Evropská unie, podle Němcové tedy vlastně každý z evropských občanů dostal kousek. „Kdybych mohla, tu svoji část pošlu do Londýna Nicholasi Wintonovi,“ řekla na dnešní tiskové konferenci. 

Winton před začátkem druhé světové války organizoval v Československu odjezdy židovských dětí do Británie. Zachránil takto 669 dětí. Jejich rodiny za války většinou skončily v koncentračních táborech a děti, které odvezl Winton do Británie, byly tak často jedinými členy rodin, kteří válku nakonec přežili.

Celá léta přitom zůstávaly činy Nicholase Wintona v zapomnění. Ani nejbližší příbuzní neměli tušení o válečné kapitole jeho života. Do povědomí veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými „dětmi“ ve studiu BBC. Jeho polozapomenuté činy pak připomněl slovenský režisér Matej Mináč, když natočil film Všichni moji blízcí (1999). Podruhé vzdal Mináč hold britskému zachránci o tři roky později v dokumentu Síla lidskosti, potřetí v roce 2011 snímkem Nickyho rodina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna přerušila projednávání Pavlova veta novely k rozpočtům

Sněmovna přerušila do středečního rána projednávání vládní novely k veřejným rozpočtům, kterou vetoval prezident Petr Pavel. Vládní tábor chce veto přehlasovat. Většinu jednacího dne vyplnily debaty o programu schůze. Opozice kromě sdílení výhrad k novele navrhovala řešit i jiná témata, zejména opatření proti suchu. Koalice ale podle očekávání pět desítek opozičních návrhů na doplňky programu odmítla hlasy zpravidla stovky ze 169 přítomných poslanců.
03:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ministerstvo ukončuje připomínky ke kulturní politice. Nikdo nás nepřizval, říkají umělci

Ministerstvo kultury v úterý uzavírá připomínky odborné veřejnosti k návrhu nové státní kulturní politiky do roku 2030. Někteří zástupci umělecké sféry si stěžují, že je k tvorbě materiálu nikdo nepřizval. A že dokument neotevírá zásadní témata, třeba situaci pracovníků na volné noze. Podle ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy) ale dokument stanovuje věcné priority resortu a garantovat finance předem nemůže.
před 2 hhodinami

VideoAsijské knedlíčky jako hračka. Podle expertů mohou obsahovat nebezpečné chemikálie

Česká obchodní inspekce začala prověřovat oblíbenou senzorickou hračku. Takzvané mačkací knedlíčky, které připomínají pokrm z asijské kuchyně, se staly hitem sociálních sítí a sbírají je děti i dospělí. Jak ale ukázaly kontroly jinde v Evropě, některé jejich napodobeniny obsahují nebezpečné chemikálie. Trendy se navíc rychle mění a internetové prostředí produkuje stále nové podobné produkty.
před 2 hhodinami

Použití pyrotechniky na stadionech by mohlo nově být trestným činem, řekl Šťastný

Použití pyrotechniky na stadionech by nově mohlo být místo přestupku trestným činem. Po úterním jednání pracovní skupiny Bezpečí na stadionech v Poslanecké sněmovně to řekl ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Podnět podle něj vzešel z fotbalového prostředí. Návrh, jehož součástí má být i povinnost pro Národní sportovní agenturu zřídit bezpečný digitální registr osob vyloučených z fotbalových utkání, by chtěla koalice do legislativního procesu předložit v září.
před 3 hhodinami

Masky a anti-age krémy místo hraček. Trend skincare u dětí sílí, odborníci varují před riziky

Osmileté dívky, které přesně vědí, k čemu slouží sérum, toner nebo kolagenová maska. Ještě před několika lety to byla spíš výjimka. Dnes se péče o pleť stává běžnou součástí života části dětí z generace alfa. Inspiraci hledají na sociálních sítích. Nevhodná kosmetika může ale podle odborníků dětskou pleť nevratně poškodit a vyskytují se i psychické problémy související s obsedantním používáním velkého množství produktů na pleť. Tématu skincare, generaci alfa a rizikům s tím spojeným se věnoval nový publicistický podcast Bilance.
před 6 hhodinami

Náročné operace jen ve specializovaných centrech, plánuje ministerstvo

Tři čtvrtiny ze zhruba sedmnácti tisíc nejnáročnějších operací ročně, většinou odstraňování nádorů, provádějí už nyní specializovaná centra. Do roku 2030 tam chce ministerstvo zdravotnictví (MZd) přesunout všechny, tedy zhruba čtyři tisíce zbývajících. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zdůraznil, že pro úspěšnost operací je zásadní zkušenost s nimi. Menší nemocnice před přehnanou centralizací varují, bude mít podle nich dopad na dostupnost péče nebo zájem lékařů v nich pracovat.
12:23Aktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoSečteno: Hlavní město Praha

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 25. srpna se věnoval hlavnímu městu Praze.
před 8 hhodinami

VideoČasto se stanou věci, kterým by málokdo věřil, říkají Reportéři ČT Vrána a Vlach

Někdy se stanou věci, kterým by málokdo věřil, že se vůbec můžou stát. Řeč je o regionálních kauzách, které jsou leckdy tak překvapivé, že svou zajímavostí předčí i události na celostátní úrovni. Jaké kauzy se nejčastěji v regionech řeší? Jak snášejí zvídavé otázky místní podnikatelé a politici? Také o tom je podcast, ve kterém Janě Neumannové odpovídají reportéři Karel Vrána a Tomáš Vlach. Druhý jmenovaný přidává i své postřehy z častých návštěv Ukrajiny. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 9 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.