Senát zamítl zákaz propagace komunismu a nacismu

Praha - Výslovná propagace komunismu, nacismu a jejich symbolů trestná nebude. Senát dnes zamítl návrh novely trestního zákona, byť podobnou úpravu v říjnu 2005 schválil. O odmítnutí novely se zasloužila hlavně ODS s poukazem na to, že její tvůrci se při volbě prezidenta spojili s komunisty ve snaze prosadit svého kandidáta Jana Švejnara.

Předseda senátorů ODS Jiří Stříteský kvůli tomu autorům novely nevěří, že to myslí vážně, jejich protikomunistická vystoupení označil za teatrální vzhledem k předlistopadovému působení některých z nich v KSČ a SSM. „Každý zákon má váhu podle důvěryhodnosti svého předkladatele. Chci podpořit zákon, který bude vyvrcholením demokratického snažení v naší republice, který předloží vláda,“ prohlásil Stříteský v závěru místy velmi emotivní dvouhodinové debaty o novele, do níž svými výkřiky zasahovali i odpůrci komunismu na galerii pro veřejnost.

Spoluautor novely Martin Mejstřík (za Cestu změny) obvinění odmítl stejně jako tvrzení, že novela je jen nástrojem jeho předvolební kampaně. Vyčetl ODS, že právě tato strana v lednu prosadila odklad schvalování novely až na dobu po prezidentské volbě. Poukázal i na to, že ODS mohla tvrdší postih komunismu vložit do vládního návrhu nového trestního zákoníku.

Vládní předloha, kterou už začala projednávat sněmovna, ponechává v platnosti dosavadní obecnou formulaci o zákazu podpory a propagace hnutí, které „prokazatelně“ směřuje k potlačení práv a svobod člověka. Zvyšuje ale horní sazbu trestu z osmi na deset let vězení. Podle Mejstříka je obecnost úpravy důvodem, proč ji soudy ani policie příliš nevyužívají v postihování levicového extremismu.

Tradičním kritikem novely byl Jaromír Volný z ODS, podle něhož je předloha protiústavní a její formulace by umožnily trestnost jakéhokoli použití pěticípé rudé hvězdy nebo zkříženého srpu a kladiva. Mejstřík namítal, že používání těchto symbolů by bylo trestné jen tehdy, pokud jimi bude propagován komunismus. Připustil ale, že by přijetím novely začala platit trestnost členství v nynější KSČM.

Předseda senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM Jaromír Štětina (za Stranu zelených) označil novelu za nástroj, jak přimět KSČM, aby se reformovala. Komunisté se podle Štětiny nikdy sami nereformují, příležitost promarnili v 90. letech, kdy v jejich řadách zvítězili „dogmatičtí dinosauři“. KSČM se tak stala poslední stalinskou stranou v Evropě a v rozporu s ústavou neodmítá násilí jako prostředek k dosažení svých cílů, uvedl senátor. Schválení novely mohlo podle Štětiny pomoci nejen dekomunizaci společnosti, ale i odštěpení reformních sil uvnitř KSČM, které „odhodí násilnou protiústavní platformu marxismu-leninismu a stanou se standardní dělnickou politickou stranou“.

Zamítnutí novely podpořilo 28 ze 49 přítomných senátorů, kromě většiny občanských demokratů všichni tři komunisté, polovina přítomných sociálních demokratů a dva členové klubu SNK.

Vydáno pod