S odvoláním u maturit uspělo 5 procent studentů

Praha - S odvoláním proti výsledku státních maturit uspělo 149 studentů z celkem 3 321 odvolaných. Uvedlo to maturitní centrum Cermat. Více než polovina maturantů se odvolávala proti výsledku didaktického testu z matematiky - celkem v 1 673 případech. K podzimnímu maturitnímu termínu se chystá přes 20 tisíc studentů.

Proti výsledku testů se maturanti odvolávali na ministerstvo školství, proti výsledku písemek a ústní části zkoušek pak na krajské úřady. Úspěšnost při odvoláních ale byla letos nižší než loni, kdy úředníci uznali pochybení při hodnocení v celkem 540 případech z 8 148 posuzovaných, tedy u 6,6 procenta.

Za letošní výrazně nižší počet odvolání může změna v hodnocení slohových prací. Loni je totiž opravovali externí hodnotitelé Cermatu a na sjednocený systém hodnocení se snesla vlna kritiky. Proti výsledku slohu se loni odvolalo 5 185 žáků, letos jich bylo jen 315.

„Nejčastěji se maturanti odvolávali proti výsledku didaktického testu z matematiky, celkem v 1 673 případech,“ uvedl Cermat. Na 481 žádostí o přezkum přišlo kvůli testům z češtiny, přes 200 odvolávání pak přišlo kvůli písemkám z němčiny a také kvůli didaktickému testu a písemkám z angličtiny. Celkem 91 žádostí se týkalo didaktického testu z německého jazyka.

Žáky, kteří propadli, a odvolání jim nevyšlo, čeká na začátku září další termín. K dnešnímu dni se na podzimní maturity přihlásilo 20 667 žáků, přičemž pro asi čtvrtinu z nich půjde o termín řádný, pro tři čtvrtiny o termín opravný a pro 441 žáků bude zářijový termín náhradní. Velká část studentů, které čeká podzimní zkouška, jsou ale ti, kteří neuspěli u maturity už v minulých letech. Státní maturitu letos na jaře nezvládlo celkem 17 469 žáků.

Vydáno pod