Rychetský se mezi prezidentské kandidáty netlačí

Praha – V nejužším vedení sociální demokracie se údajně diskutuje o tom, že by strana přemluvila ke kandidatuře na českého prezidenta předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Mandát soudce mu vyprší v roce 2013, kdy přijde na řadu i prezidentská volba. I když jím přestane být až o pár měsíců později, než se prezident bude volit, Ústavní soud by mohl opustit ještě před volbou. Informaci přinesla dnešní MF Dnes. Sám Rychetský nechce kandidaturu do prezidentského úřadu ohlašovat, ani se k ní vyjadřovat. Nehodlá se prý účastnit tlačenice kandidátů na tento úřad.

„Uchazečů, kteří se sami hlásí o prezidentskou funkci, je již tolik, že je z nich tlačenice. Nehodlám se k nim přidávat a jejich řady rozšiřovat. Ve své ústavní funkci, kterou nyní zastávám, navíc nepovažuji za vhodné takovou kandidaturu ohlašovat nebo se k ní vyjadřovat, anebo se dokonce angažovat v oblasti politiky,“ reagoval Rychetský ve svém prohlášení.

Debaty uvnitř strany deníku potvrdil hejtman a stínový ministr zdravotnictví David Rath. „Samozřejmě se neoficiálně debatují různá jména. Pavel Rychetský si v čele Ústavního soudu vydobyl značné renomé. Určitě to je jedno ze jmen, o kterém se musí velmi vážně uvažovat,“ řekl. Rath prý ale není sám, kdo Rychetského zmínil.

O Rychetském jako o kandidátovi na prezidenta se mluvilo už v letech 2003 a 2008, tehdy to nakonec odmítl kvůli obavě ze ztráty soukromí. Sám Rychetský zatím reaguje zdrženlivě. „O ničem takovém nevím a neuvažuji,“ odpověděl listu SMS zprávou ze zahraničí. Na další dotazy, zda zarazí i debaty na toto téma v ČSSD, či zda by v budoucnu svůj postoj mohl přehodnotit, však už listu neodpověděl.

Kandidáti se pomalu rýsují, způsob volby zatim nikoliv

V pátek večer oznámil kandidaturu na prezidenta Přemysl Sobotka (ODS). A Petr Gazdík z TOP 09 o víkendu pro deník Právo zopakoval, že jasným kandidátem této strany je její předseda a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Naopak místopředsedkyně VV Karolína Peake ve Studiu ČT24 uvedla, že Věci veřejné zatím žádná jména zveřejňovat nebudou, protože se strana soustředí na přímou volbu prezidenta.

Karolína Peake k volbě prezidenta v roce 2013 (zdroj: ČT24)

Klausova nástupce bude třeba vybrat do počátku roku 2013. Zatím ale není jasné, jakým způsobem bude zvolen. Sněmovna minulý týden odstartovala proces schvalování vládního návrhu ústavní novely na zavedení přímé volby prezidenta, aby si hlavu státu mohli vybrat všichni čeští voliči, nejen parlament.