Ruského disidentského umělce zadrželi v Praze

V neděli byl zadržen člen ruské disidentské výtvarné skupiny Vojna Oleg Vorotnikov. Jeho manželka Natalija Sokolová se obává jeho vydání zpět do Ruska ke stíhání. Uvedla to rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Vorotnikov figuruje v databázi hledaných osob na internetových stránkách Interpolu.

Spolu s osmatřicetiletým Vorotnikovem byla podle webu zadržena i manželka s dcerou. Později ale byly zadržené ženy propuštěny.

Pár aktivistů podle RFE/RL odletěl z Ruska do Evropy poté, co je začaly vyšetřovat ruské úřady, které jednu z jejich veřejných akcí označily za chuligánství. Na oba je v Rusku vydán zatykač. Vorotnikov se Sokolovou žili v několika evropských zemích, ale v žádné se jim nepodařilo získat politický azyl.

Při palácovém převratu šly policejní vozy na střechu

Skupina Vojna se v Rusku stala známou zejména dílem Úd v zajetí FSB. Obří penis namalovala v červnu 2010 na zdvihací most naproti petrohradskému oddělení ruské tajné služby FSB. V listopadu téhož roku byl Vorotnikov společně s dalším členem Vojny Leonidem Nikolajevem zatčen za petrohradskou akci Palácový převrat.

Tehdy skupina převrátila na střechu několik policejních vozů pod záminkou hledání zakutáleného míčku. Obviněni byli podle paragrafu o chuligánství z politické, ideologické, rasové, národnostní, náboženské či sociální záště.

Vydáno pod