Reportéři ČT: Po nepovedené liposukci břicha skončila ochrnutá

Praha - Ne vždy se sny naplní - paní Petra Poborská nebyla po dvou porodech spokojená se svojí postavou, rozhodla se proto podstoupit liposukci. Před třemi lety se tak svěřila do péče vyhlášené soukromé Kliniky GHC Praha, kde podstoupila plastickou operaci. Skončila však na vozíku, s poškozeným mozkem a slepá. Již druhý den po operaci se objevily vážné komplikace. Podle všeho došlo k plicní embolii, kterou způsobila uvolněná krevní sraženina. Paní Poborská tak málem zemřela. Po třech měsících v kómatu se probrala - poškození mozku bylo ale rozsáhlé, takže téměř oslepla, nemohla chodit ani mluvit. Tři roky strávené v různých nemocničních zařízeních a rehabilitačních ústavech sice vedou k částečnému zlepšení jejího stavu, nicméně bez celodenní péče se neobejde. Právníci paní Poborské požadují po klinice odškodnění ve výši 15 milionů korun. Ať už soud dopadne jakkoliv, zdraví jí žádná částka nevrátí.

Lékaři: „Její zdravotní stav už nikdy nebude jako před operací“

Dnes prakticky nevidí, rozpoznává pouze obrysy, má také poškozenou jemnou motoriku a není schopná samostatné chůze. I když v současné době podstupuje rehabilitační cvičení, žádný lékař nemůže s určitou platností říci, v jakém zdravotním stavu bude po rehabilitaci. Ale v žádném případě už to nebude jako před osudným zákrokem na plastické chirurgii.

Nahrávám video

Paní Poborská je přesvědčená o tom, že za její stav může Klinika GHC Praha, přesněji řečeno Centrum estetické medicíny, které operaci provádělo. Její názor zčásti podporuje znalecká komise pražského magistrátu, která případ prošetřovala.

Nové vedení kliniky ale jakékoliv pochybení za své předchůdce odmítá: „Znalecká komise posuzovala informace, které jsme my v době rozhodnutí o průběhu operace neměli.“

Z dostupné dokumentace znalci dospěli k závěru, že paní Poborská měla dostat nízkomolekulární heparin, tedy látku na ředění krve bránící tvorbě krevních sraženin. Důvodů bylo hned několik. Klientka podle nich pocházela z rodiny s rizikem trombózy a embolie, dlouhodobě brala antikoncepci a šlo o rozsáhlou operaci, která trvala téměř dvě hodiny. Klinika se ale brání, že o trombóze či embolii v rodině jim klientka nic neřekla a navíc podepsala informovaný souhlas, ve kterém je riziko embolie zmíněno.

Jak vyplývá ze zprávy znalců, paní Poborská heparin nedostala. Místo něj se v záznamech objevuje podání hemostatika, po kterém krev naopak houstne. Odpovědnost za předoperační vyšetření a následné podávání léků má anesteziolog, který se k tomuto případu nechtěl vyjádřit.

Plastické operace břicha patří k těm nejsložitějším, proto by se neměly provádět na soukromých klinikách

Jeden z nejznámějších plastických chirurgů Jan Měšťák poukazuje na to, že plastická operace břicha patří k těm nejsložitějším. Podle něj by se podobně velké zákroky neměly provádět na soukromých klinikách, protože ty nejsou zařízeny na případné pooperační komplikace. Pokud jde o antikoncepci, před zákrokem doporučuje její vysazení, i když jak dodává, toto pravidlo zatím není pro ostatní závazné.

Je však s podivem, že Klinika GHC Praha, která zákrok prováděla a která se na svých webových stránkách prezentuje jako organizace, která je zde pro vás 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, se paní Poborské dosud neozvala, o její stav se nezajímá, natož aby se jí omluvila.

Ani žalobu ale nelze označit za jednoduchou, protože nebylo zcela zřejmé, na koho ji podat. Klinika GHC Praha totiž pod tímto názvem nemá k provádění plastické chirurgie potřebnou registraci na pražském magistrátu.

Klinika neměla registraci k plastické chirurgii a genetické testy nenabízí

Klientka byla operována na klinice GHC, konkrétně v Centru estetické medicíny. To potřebnou registraci u magistrátu má, ovšem k plastické chirurgii ji získalo až rok a půl po operaci paní Poborské. Do té doby měli náležitou registraci pouze jednotliví lékaři. S nimi ale paní Poborská smlouvu neuzavírala. Podepsala ji s klinikou GHC Praha, respektive Centrem estetické medicíny, na jehož účet zaplatila dohromady přes padesát tisíc. Jinými slovy zaplatila někomu, kdo neměl právo podobné operace poskytnout.

Podle slov ředitelky Kliniky GHC Praha nabízí lékaři v současné době pacientkám při podezření na možná rizika genetické testování. Tento test stojí asi pět tisíc korun a klientům, kteří mají například riziko embolie v rodině, je podle vedení kliniky hrazen pojišťovnami. Reportérce, která před plánovanou operací břicha upozornila na embolii v rodině, však žádný genetický test lékařem Kliniky GHC Praha nabídnut nebyl.

  • Vedení Kliniky GHC Praha autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1580/157965.jpg
  • Petra Poborská po plastické operaci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1580/157967.jpg
  • Petra Poborská před plastickou operací autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1580/157966.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Okřídlený šíp jen do roku 2029. Plzeňské Škodě skončí licence na logo i značku

Škoda Group, přední evropský výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, připravuje novou korporátní identitu. Nové jméno a logo musí mít firma ze skupiny PPF nejpozději do konce června 2029. Novou značku chce představit v září 2028 na berlínském veletrhu InnoTrans, což je největší světová přehlídka dopravní techniky, řekl mluvčí Škody Group Jan Švehla.
před 4 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Výroky o zaujatých soudech podrývají důvěru v justici, varuje Pavel

Prezident Petr Pavel varoval před podkopáváním důvěry veřejnosti v demokratické instituce, především v justici. Označovat soudy předem za podjaté, zpolitizované nebo aktivistické podle něj není dobrým signálem pro veřejnost ani pro důvěru v právní stát, řekl na konferenci při příležitosti vydání zprávy Evropské komise právě o právním státu za rok 2025. Vláda v úterý ve vyjádření pro Ústavní soud ke kompetenční žalobě kvůli summitu NATO uvedla, že Pavel jejím podáním učinil krok k rozboření ústavní zvyklosti.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoJak si při natáčení nenechat vyvrtat zub? Reportéři ČT hovořili o investigativní práci

Společně pátrali po nelegálních zubních ordinacích a odhalili i lékařky, které se vydávaly za někoho úplně jiného. Na co všechno se musí reportér připravit, když natáčí se skrytou kamerou a chce někoho přistihnout tak říkajíc při činu? Jak daleko je možné nebo nutné zajít? A kdy už je potřeba jít s pravdou ven a prozradit, že jsme novináři? O zákulisí novinářské práce i okolnostech investigativního natáčení vyprávějí Jevhenija Vachničenko a Petr Vodseďálek v rozhovoru s kolegyní Janou Neumannovou. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 7 hhodinami

Havlíček podepsal memorandum o vzniku modulárních reaktorů

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) podepsal ve Velké Británii memorandum se společnostmi ČEZ a Rolls-Royce SMR o dalších lokalitách pro takzvané modulární reaktory v Česku. Podle ministerstva se posuzují zejména Dětmarovice na Karvinsku a Tušimice na Chomutovsku.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 8 hhodinami

Ničit drony by dle návrhu mohli i pracovníci kritické infrastruktury

Proti podezřelým dronům by nově mohli v areálech s kritickou infrastrukturou zasahovat kromě bezpečnostních složek i zaměstnanci. Plánuje to novela, kterou představili ministři dopravy Ivan Bednárik (za SPD) a vnitra Lubomír Metnar (ANO). Nad objekty důležitými pro fungování státu by Úřad pro civilní letectví mohl vymezit zónu, ve které by pak mohli střežit vzdušný prostor před drony přímo kvalifikovaní pracovníci ostrahy.
před 12 hhodinami

VideoPavel měl respektovat vládu, tvrdí Šťastný. Rozdmýcháváte zbytečné spory, namítá Havel

Ústavní soud při vydání předběžného opatření k účasti prezidenta Petra Pavla na summitu NATO projevil „bezprecedentní soudní aktivismus“, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Ministr pro sport a předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný prohlásil, že to „prezidentu republiky nestálo za to“, šlo prý o nedůstojnou a zbytečnou záležitost. Pavel měl podle něj respektovat rozhodnutí vlády. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel reagoval, že Motoristé ve vládě „hrají války mezi Strakovou akademií a Pražským hradem (...) a rozdmýchávají zbytečné spory“. Netěší ho, že celá věc dospěla ke kompetenční žalobě. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 16 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.