Rath: Peníze v krabici byly na volby, ČSSD to odmítá

Praha – Sociální demokraté vyloučili jakoukoliv souvislost kauzy Rath s financováním strany nebo její volební kampaně. Reagují tak na včerejší projev stíhaného poslance ve sněmovně, kde naznačil, že zmínky o penězích na volby jsou obsahem policejního spisu. Svou kauzu Rath označil za připravenou politickou likvidaci, přesto ho poslanci drtivou většinou hlasů zbavili imunity.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek v Událostech, komentářích vyloučil jakoukoli vazbu na peníze, které nejsou vedené na transparentních účtech strany. „Já mohu říct, že pokud se objevily peníze u politika v celkem vysoké funkci, tak policie s pracovní hypotézou, že peníze mohou být určeny na volby, pracuje standardně. Za svou stranu mohu říci, že je vyloučená jakákoli vazba na naše financování,“ dodal.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek:

„Dneska jsme od Davida Ratha chtěli slyšet, jak se to stalo, že měl u sebe tu krabici se sedmi miliony. O tom jsme se toho dozvěděli ale zatraceně málo. Obávám se, že to hlavní, co měl dnes David Rath vysvětlit, k tomu nám moc neřekl.“

Podle poslance Jaroslava Škárky má Rath právo na spravedlivý proces. „Z vlastní zkušenosti nejsem přesvědčený, že v dnešní době je možné nepodlehnout politickým či mediálním tlakům,“ vyjádřil se. Podle něj se stal Rath obětí mediálních útoků. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ale v případu není jediná indicie, která by mohla hovořit o politickém procesu.

Rathův advokát byl překvapený, že ve sněmovně nedostal prostor. „Čekal jsem, že poslanci budou mít zájem o mé vystoupení ve sněmovně, o právní argumentaci. Z jejich rozhodnutí jsem pochopil, že je to spíše politické rozhodnutí, které učinili. Podle mě je zřejmé, že to řízení nebylo standardní, zákonné,“ podotkl advokát Adam Černý. Podle něj ale není vhodné, aby jeho právní argumenty zaznívaly v televizi, pokud nemohly zaznít ve sněmovně. „Myslím si, že nejhorší je být ve vazbě a cítit se nevinen. U Davida Ratha nejsou dány vazební důvody, a přesto je ve vazbě,“ dodal.

59 minut
Události, komentáře
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna vyzvala Pavla, aby jmenoval členy vlády bezodkladně a bez hodnocení

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Poslanci by měli projednávat i zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků a novelu ke stabilizaci hospodaření menších zdravotních pojišťoven. Odpoledne je čeká volba čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan.
04:21Aktualizovánopřed 3 mminutami

Lidé si připomínají památku Jana Palacha

Lidé si v pátek na několika místech v Česku připomínají památku Jana Palacha, který se před 57 lety polil hořlavinou a zapálil na pražském Václavském náměstí ve snaze vyburcovat společnost z letargie po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si Palachův čin dopoledne připomněl u památníku v horní části Václavského náměstí. Stejně tak učinil předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD).
11:06Aktualizovánopřed 28 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do jihoamerické země posílá letadlo.
09:37Aktualizovánopřed 54 mminutami

Hosté Událostí, komentářů rozebrali sněmovní důvěru Babišově vládě

Čtvrteční vyslovení důvěry vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) a rekordně dlouhé jednání sněmovny o této věci rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou zástupci opozice i vládní koalice. „Legitimita, kterou vláda získala, je třešnička na dortu,“ uvedl poslanec David Pražák (ANO). Podle Radka Kotena (SPD) se může vláda s důvěrou naplno pustit do naplňování předvolebního programu. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel uvedl, že se na její vládnutí netěší, zmínil mimo jiné obavy z nezodpovědného hospodaření. Barbora Pipášová (Piráti) a Jan Berki (STAN) komentovali i samotné jednání. Podle Pipášové rozprava nebyla dostatečná, Berki míní, že téměř žádná skutečná debata mezi opozičními poslanci a vládními zástupci neprobíhala. Pozván byl také zástupce Motoristů – ti do debaty ale nikoho nevyslali.
před 2 hhodinami

Prezident Pavel přijel vlakem do Kyjeva

Český prezident Petr Pavel pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Prezident by se měl v pátek setkat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským a dalšími představiteli země.
08:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Premiér ocenil zisk hlasů všech koaličních poslanců. Šéf ODS uvedl, že jeho důvěru vláda nemá

Poslanci ve čtvrtek večer rozhodli o vyslovení důvěry vládě ANO, SPD a Motoristů, kterou vede premiér Andrej Babiš (ANO). Hlasování předcházela debata, která trvala celkem zhruba 26 hodin čistého času. Babiš na následné tiskové konferenci ocenil zisk hlasů všech 108 koaličních poslanců. Podle expremiéra a předsedy ODS Petra Fialy se nedalo očekávat, že vláda důvěru nezíská. Na síti X Fiala také uvedl, že jeho důvěru nemá.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Komunisté před 55 lety normalizovali poměry. Pomocí lží i vražd

Zpátky k normálu – to byl cíl komunistů po srpnové okupaci v roce 1968. Rozjitřená společnost, která doufala ve změnu, se měla vrátit do doby před obrodným procesem (pražským jarem), takzvaně se normalizovat. Komunisté ale potřebovali vysvětlit a před lidmi obhájit vojenskou invazi z 21. srpna 1968. Posloužit k tomu měl oficiální dokument, který vyšel před 55 lety, byl plný lží a invazi nazýval „bratrskou pomocí“. Vtloukat do hlavy si ho měly i děti ve školách.
před 5 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 5 hhodinami
Načítání...