Při cestě z Česka do Polska budou lidé potřebovat test nebo očkování, jinak je čeká karanténa

Cestující přijíždějící do Polska z Česka a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud nebudou mít negativní test nebo nebudou oočkováni dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19. Informoval o tom polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. V úterý přibylo v Česku 15 672 případů covidu, což je nejvíce od 6. ledna. Jedná se o šestý nejvyšší denní nárůst počtu nakažených za celou dobu epidemie nemoci. Nejvíce nakažených za den přibylo právě 6. ledna, a to 17 764.

„Každý test –⁠ ať antigenní, či PCR –⁠ je platný,“ odpověděl polský ministr podle televize TVN 24 na otázku, jaký test bude vyžadovaný při překračování jižní hranice Polska. Niedzielski přitom hovořil o „osobách překračujících hranici“ a také o „lidech vracejících se z Čech a Slovenska“. Varšava už dříve oznámila, že očkování uznává pouze v případě látek schválených Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Zpřísnění, které začne platit v sobotu, si vynutil prudký nárůst nových případů nákazy koronavirem v Polsku. „Máme před sebou dobu, kdy se bude rozvíjet třetí vlna pandemie,“ řekl Niedzielski. Podle něj je situace špatná a není na co čekat.
 

Epidemie koronaviru sílí

V Česku je epidemie koronaviru stále na vzestupu, svědčí o tom úterní čísla. Podobně jako počet nově potvrzených případů nákazy vzrostl v úterý také podíl nově nakažených na celkovém počtu provedených testů. Dosáhl zhruba 40,4 procenta, což je nejvíce od 9. ledna. Provedeno bylo přes 39 tisíc PCR testů na koronavirus a téměř 48 tisíc antigenních testů.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, v úterý klesl ve srovnání s pondělkem zhruba o 170 na 6817. Množství pacientů ve vážném stavu ale naopak mírně stouplo z pondělních 1385 na 1389. Už v pondělí se počet vážně nemocných dostal na nejvyšší úroveň od začátku epidemie. Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, ačkoli v nemocnicích dále zůstávají.

V Česku v posledních týdnech vytrvale klesají počty volných lůžek v nemocnicích. Zatímco na začátku února bylo volných asi 760 lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče, ke středečnímu ránu už bylo volných lůžek jen 590. To je pouze 14 procent z celkových kapacit míst na ARO a JIP v zemi. U lůžek s umělou plicní ventilací je podle údajů ministerstva volná méně než třetina a u standardních lůžek s kyslíkem asi čtvrtina z celkového počtu.

Aktuálně nemocných je 127 tisíc

Od 1. března loňského roku, kdy byli v Česku zaznamenáni první lidé nakažení koronavirem, bylo potvrzeno 1,18 milionu případů covidu-19. Aktuálně nemocí v zemi trpí přes 127 tisíc lidí. Zemřelo již celkem 19 682 lidí s covidem-19. V posledních dnech se denní počty úmrtí dostaly až na hodnoty kolem 150 nebo 160. Na začátku února bylo zemřelých kolem 130 denně.

Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Od té doby bylo k úternímu večeru podáno podle dat ministerstva skoro 582 tisíc dávek vakcín a přibližně 221 tisíc lidí už dostalo obě potřebné dávky. V úterý bylo podáno 16 663 dávek, což je podobné množství jako předchozí úterý.

V rámci EU je na tom podle počtu případů covidu-19 na milion obyvatel Česko nejhůře (110 687). Z celého světa je na tom hůře jen Andorra (139 000) a Černá Hora (117 000). V celkovém počtu zemřelých je ČR v rámci EU na druhém místě a v celém světě Česku patří smutné třetí místo. V ČR zemřelo v souvislosti s covidem-19 téměř 1840 lidí na milion obyvatel, hůře jsou na tom celosvětově jen Belgie (téměř 1900) a malé San Marino (2150).

Reprodukční číslo zůstává

Rizikové skóre protiepidemického systému PES je ke středě na 75 bodech, tedy těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Úterní data ministerstvo zdravotnictví opět revidovalo, podle nich byl index v předchozích šesti dnech na 80 bodech. Za poklesem o pět bodů je snížení podílu hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, pod 45 procent. Reprodukční číslo kleslo jen o tisíciny, zůstává na 1,18. Původně se indexem PES měla řídit opatření proti šíření koronaviru, ale nyní už jeho hodnota není relevantní, hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic.

Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého blíží absolutnímu vyčerpání, volných je asi 15 procent. Žádost o pomoc německých nemocnic s českými pacienty a aktuální vývoj epidemie covidu-19 ve středu projedná Ústřední krizový štáb, mimořádně zasedá i vláda.

Matematička Lenka Přibylová, která stojí za indexem rizika v jádru protiepidemického systému, serveru iROZHLAS.cz minulý týden řekla, že výpočet indexu potřebuje zkalibrovat po nástupu nakažlivější britské mutace s vyšším reprodukčním číslem.

„Potřebovali bychom stupňům čtyři a pět vrátit jejich původní sílu a nejen to, ještě doplnit i šestý stupeň,“ uvedla. Ministerstvo zdravotnictví se k tomu ale podle ní nechystá. „Index rizika nám říká, že situace je velice vážná. Startujeme čtvrtou vlnu z plných nemocnic,“ dodala Přibylová.

Protiepidemický systém PES představilo ministerstvo v polovině loňského listopadu. Je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle bodového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Na každý stupeň rizika jsou navázána konkrétní opatření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale na konci ledna řekl, že index PES už není pro určování opatření relevantní.

Očkování ve školách

Ministerstvo školství poslalo do škol informace k prioritnímu očkování školských pracovníků, sdělila mluvčí úřadu Aneta Lednová. První etapa registrací učitelů i nepedagogů má podle ministerstva začít v sobotu 27. února. Výběr pracovníků s přednostním právem na vakcínu budou mít na starosti ředitelé.

Nejpozději ve čtvrtek obdrží školy unikátní kódy, kterými se při registraci bude ověřovat profese. Očkování bude dobrovolné, přihlašovat se k němu budou zájemci sami. Další fáze očkování zaměstnanců škol by se podle úřadu mohla spustit zhruba za tři týdny.