Přehřátí může za horka postihnout i psy a kočky. S chlazením se to však nesmí přehánět, říká veterinářka

Tropické teploty, které v Česku panují v posledních dnech, představují velkou zátěž pro organismus, nejen pro lidský, ale i zvířecí. Češi chovají zejména psy nebo kočky, oblíbení jsou však i zakrslí králíci nebo morčata. Všem těmto zvířatům je nutné v horkém počasí věnovat zvýšenou pozornost. Pokud dojde k přehřátí, je nutné zvířata i chladit, v žádném případě však ne házením do studené vody, upozorňují veterináři.

Podle veterinářky Michaely Doubkové psi nemají vysoké teploty rádi, vyhovuje jim spíše podzimní počasí. „Vyhovují jim teploty kolem 20 stupňů. Ty teploty, které jsou teď, okolo třiceti až pětatřiceti stupňů, snáší poměrně těžce,“ upřesnila. 

K přehřátí organismu u psa může podle Doubkové dojít velmi rychle, někdy během několika minut. To se může stát například v autě, veterinářka proto doporučuje, aby lidé se psem cestovali raději v ranních nebo večerních hodinách, kdy jsou teploty nižší než kolem poledne. Základ je podle ní voda, každý majitel psa by měl s sebou na cesty nosit misku. 

Změna nálady a rychlé dýchání

Přehřátí organismu u psa pozná člověk snadno. Podle Doubkové začne pes zrychleně dýchat, je nervózní nebo neklidný, hůř reaguje na povely, znakem může být i jasně červený jazyk nebo červené dásně. 

Jak ale psa správně zchladit, když k přehřátí dojde? Veterinářka upozorňuje, že v žádném případě by lidé neměli psa házet do studené vody. Chlazení se nesmí přehánět a mělo by být pomalé, aby pes nedostal šok. Mnohem lepší a šetrnější je použít mokrý ručník a dát ho psovi na temeno hlavy a na záda, případně mezi nohy, kde je jen minimum srsti. 

Neopomenout ve vedrech domácí mazlíčky. Přehřátí jim může způsobit vážné problémy (zdroj: ČT24)

Způsobů je několik

Pejskaři ale mohou využít i speciální chladicí vesty nebo podložky. „Chladicí vesty používají především majitelé, kteří se psem musí cvičit a mít fyzickou námahu. Chladicí podložky jsou naopak dobré do auta,“ dodala Doubková. 

Na ochlazení psa je dokonce možné použít dezinfekci s obsahem alkoholu, nebo jakýkoliv alkohol, který lidé mají doma. Alkohol nebo dezinfekce se pak nastříká na místa, kde má pes minimum chlupů, tedy mezi nohy a na břicho. 

Pitný režim musejí dodržovat i zvířata

Pro zvířata je v tropických dnech velmi důležitý pitný režim, například pes by měl vypít denně sto mililitrů vody na jeden kilogram hmotnosti. Například desetikilový pes by tak měl vypít za den minimálně litr vody, v horku klidně i 1,5 litru. 

Co když pes pít nechce? I na to má veterinářka recept. Podle ní je velmi účinné uvařit psovi kuřecí nebo hovězí vývar. „Podává se smíchaný s vodou, nebo také samotný,“ řekla Doubková s tím, že vývar nesmí být slaný ani kořeněný. Podle veterinářky je také důležité krmit psa ráno a večer, nikoli kolem poledne a v odpoledních hodinách, kdy jsou teploty nejvyšší. 

Podobné je to s dlouhými procházkami, i ty jsou vhodnější ráno a večer, aby se pes úplně vyhnul tomu nejostřejšímu slunci a vysokým teplotám. Venčení psa uprostřed dne by tak mělo probíhat jenom několik minut. Veterináři navíc zaznamenávají i popáleniny psích tlap od rozpáleného asfaltu. 

Kočky snášejí teplo lépe než psi

Češi ve velkém chovají i kočky, těm ale vysoké teploty až tak nevadí jako právě psům. Kočka si podle Doubkové teplo doslova užívá. „Jsou to velmi inteligentní bytosti, a pokud je jim teplo, tak se jdou samy schovat,“ řekla s tím, že je nutné kočce připravit zázemí, aby se opravdu před sluncem měla kam schovat. Je možné použít i větrák.

Stejně jako je tomu u psa, tak ani u kočky se nedoporučuje koupat ve studené vodě. Podle Doubkové opět postačí mokrý ručník, do kterého je možné kočku i celou zabalit, ovšem pokud ona sama na to přistoupí. Člověk by ji neměl v žádném případě stresovat. 

Ilustrační snímek
Zdroj: ČT24/Marek Vrlák

Příznaky přehřátí organismu u kočky jsou podobné jako u psa. Také dýchá zrychleně a dokonce i s otevřenou tlamou, což je u kočky neobvyklé a majitel by měl okamžitě zpozornět. Stejně jako pes, tak i kočka je neklidná a nervózní. 

Také pro kočku je velmi důležitý pitný režim. Někteří jedinci však mají velký problém pít vodu i za normálních okolností. Voda by tak měla být vždy čerstvá, ideálně tekoucí, k čemuž slouží speciální kočičí fontány do bytu. Podle veterinářky je i kočkám možné podávat vývar bez soli a koření. 

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat hlodavcům

Podle Doubkové by se měli vysokým teplotám a slunci vyhýbat hlodavci. Zejména králíci pak mají mnohem horší termoregulaci než psi nebo kočky. „Králící mají rádi teplotu kolem 22 stupňů Celsia, takže tam je opravdu potřeba dávat pozor,“ řekla. 

Pokud už králík venku je, určitě by měl být ve stínu, ostré slunce pro něj může být velmi nebezpečné. Navíc i do hlodavců je potřeba dostávat v létě více vody. Docela účinná je podle veterinářky zelenina, která se dá navíc pokapat čerstvou vodou.