Pražské protonové centrum žene VZP k arbitráži

Praha – Spory pražského protonového centra a Všeobecné zdravotní pojišťovny se začínají vyostřovat. Vlastníci soukromého zařízení vyvolali proti VZP arbitráž. Důvodem je fakt, že největší česká pojišťovna odmítá plnit smlouvu uzavřenou téměř před sedmi lety. Kontrakt totiž garantuje protonovému centru proplatit zhruba miliardu ročně. VZP ale smlouvu neuznává a z arbitráže podle jejích představitelů nemá obavy.

V téměř nové pražské klinice se podle smlouvy s VZP měly léčit tisíce pacientů s rakovinou. Pojišťovna ale smlouvu podepsanou v době nucené správy považuje za nevýhodnou a neuznává ji. Vlastníci protonového centra proto chtějí peníze vymoci v arbitráži. „Podali jsme žalobu z důvodu neplnění smlouvy o smlouvě budoucí s VZP. To, že VZP stále odpírá pacientům protonové léčby a neztotožňuje se s podmínkami smlouvy,“ uvedla mluvčí centra Jana Kulhánková.

Pojišťovna je ale přesvědčena o tom, že kvůli nápadné nevýhodnosti není smlouvou vázána. Pod dokumentem zaručujícím centru miliardu ročně za drahou protonovou terapii je podepsaný tehdejší nucený správce ve VZP a zároveň náměstek exministra Davida Ratha Antonín Pečenka.

„Jsme přesvědčeni, že nucený správce v situaci, ve které tenkrát VZP byla, tuto smlouvu vůbec neměl podepisovat,“ říká člen správní rady VZP a poslanec Jiří Skalický (TOP 09). Sám Pečenka však podpis smlouvy i dnes hájí. „Určitě bych ji podepsal znovu… Není nevýhodná, protože se tam platí za vyléčeného pacienta,“ zmínil Pečenka.

Podle smlouvy, kterou se podařilo České televizi získat, má VZP proplatit ročně léčbu 1600 pacientům. Za každého pacienta s rakovinou zaplatí zhruba 600 tisíc, což dohromady činí téměř miliardu korun. V samotném centru však zatím zaplatily pojišťovny léčbu jen třem pacientům. Ostatní prý podle pojišťoven zvládnou jiná onkologická centra.

  • „VZP je ochotna uhradit takovou léčbu, která je jednoznačně indikovaná a nemá z pohledu dnešních znalostí jinou alternativu - standardní je fotonová,“ vysvětluje postoj pojišťovny člen správní rady VZP Jiří Skalický.
  • „Společnost radiační onkologie opakovaně deklarovala, že protonová léčba je vhodná pro zhruba deset procent pacientů, což znamená více než 3000 lidí ročně v České republice,“ namítá hlavní lékař Protonového centra Jiří Kubeš.

Už na začátku března hodlalo centrum podat žalobu na pojišťovnu kvůli pomluvě. Důvodem byla tisková zpráva, podle které centrum zdržuje pacienty od léčby. Podle VZP někteří zaměstnanci pražského centra mylně informovali pacienty, že protonové záření je pro ně jediná vhodná léčba a že musejí počkat, dokud se firma nedohodne s VZP na proplácení.

Podle mluvčího VZP Jiřího Roda se tak ale jiná vhodná léčba oddaluje. Pojišťovna proto na centrum podala trestní oznámení kvůli neposkytnutí pomoci a těžkému ublížení na zdraví z nedbalosti. „Podle VZP vše nasvědčuje tomu, že společnost Proton Therapy Centrum dává před zdravím pacientů přednost tomu, aby nepřišla o potenciální klienty, a tedy o své zisky,“ uvedla VZP v prohlášení.