Poslanci od utajování odměn úředníků dávají ruce pryč

Praha – Ministerstvo vnitra se domluvilo s poslancem Janem Vidímem (ODS), že formou poslanecké iniciativy požádá o vyškrtnutí formulace, podle které by úřady mohly dál tajit platy a odměny úředníků, z doprovodného zákona k návrhům reformních zdravotnických norem. S informací přišel server Aktuálně.cz, potvrdil ji mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. S největší pravděpodobností tedy kritizovanému přílepku pro tentokrát odzvonilo.

Na pokus omezit právo na informace v pondělí upozornila mimoparlamentní Strana zelených. Ve věci počátkem června vynesl rozhodnutí Nejvyšší správní soud, úřady podle něj musejí žadatelům tyto údaje poskytnout. „Návrh vznikl ještě před rozhodnutím Nejvyššího soudu. Nyní už s ním nic nemůžeme dělat. Protože ministr (Jan Kubice) není poslancem, domluvili jsme se, že ho ve sněmovně s iniciativou zastoupí Jan Vidím,“ konstatoval Řepka. Předloha je nyní před projednáním ve zdravotnickém výboru a lze ji ještě měnit. Také ministerstvo zdravotnictví a TOP 09 a Starostové se podle slov Petra Gazdíka chystají připravit pozměňovací návrh, aby byl přílepek zrušen.

„Politickou vůli“ k odstranění přílepku má rovněž předseda zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS). „Nevidím důvod, proč by veřejné peníze neměly být veřejné,“ řekl dnešním Hospodářským novinám.

Vicepremiérka a místopředsedkyně VV Karolína Peake: „Jde o legislativní nešvar prvního řádu… Ať se to komu líbí, nebo ne, pokud jsem placena z veřejných rozpočtů, má veřejnost právo zhodnotit adekvátnost mé odměny s výkonem.“ 

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka: „Podle mého názoru tento přílepek do zákona nepatří a navrhnu našim poslancům hlasovat pro jeho vypuštění… Koaliční vláda často zneužívá utajené odměny k neodůvodněnému přeplácení ministerských oblíbenců.“ 

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik: „Komunisté odmítají zdravotnickou reformu od počátku, bez ohledu na bezprecedentní přílepek… Ten samozřejmě nepodpoříme, neboť platy státních úředníků jdou zrovna tak z veřejných peněz jako platy ústavních činitelů a stejně tak má veřejnost právo je znát.“

Takzvaný změnový zákon poslanci podpořili v prvním sněmovním čtení spolu s trojicí reformních zdravotních zákonů. Nynější znění zákona o svobodném přístupu k informacím zakazuje uvádět údaje o „poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotní péče, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, stání podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově řízení“. Nyní by k tomu měly podle „přílepku“ přibýt „platy, odměny a další obdobná plnění poskytovaná z veřejných rozpočtů“.

Načítání...