Po svatém Jiřím ožívají i štěnice a octomilky. S domácími škůdci přicházejí nepříjemnosti i psychické potíže

Nahrávám video

Jaro je v plném proudu a s teplem ožívají škůdci – mouchy, moli, ale i štěnice. Zatímco proti škůdcům, kteří se soustředí na potraviny, lze docela účinně bojovat důsledným uzavíráním jídla, boj s některými škůdci je takřka marný. Zvlášť komplikovaný může být boj se štěnicemi. Potřeba je profesionální pomoc, a protože se s nimi pojí různé fámy, mohou domov se štěnicemi poznamenat i psychické problémy.

Pranostika slibuje po svatém Jiří hady a štíry. Po zimě toho ale ožívá mnohem více. Zavíječ, mol, červotoč, rus, moucha domácí – to vše jsou domácí škůdci, kteří se vracejí ve stínu příslovečných hadů a štírů, zato však mnohem reálněji dokážou poničit klid a pohodu v domácnostech.

Pro lidi jsou největším problémem štěnice. Živí se krví, jedna štěnice žije téměř celý rok – 300 dní – a za život naklade až 500 vajec. Zásadní problém se štěnicemi spočívá v tom, že se jich člověk, ke kterému se „nastěhují“, sám nezbaví.

„Štěnice jsou rezistentní na přípravky, hlavně na syntetické pyrethroidy. Přípravky, které na štěnice zabírají, mají k dispozici pouze profesionálové. Proto je důležité využívat odborných firem,“ uvedla Terezie Bubová z Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci.

Náznakem, že jsou doma štěnice, jsou štípance. Ty ještě nemusí být od štěnic, ale třeba od komárů, je ale vhodné zkontrolovat raději postel a její okolí. „Jestli tam nenalezneme nějaké jedince, trus nebo vývojová stádia. Dále bychom měli zpozornět, když se vrátíme z dovolené, jestli si náhodou nepřineseme štěnici s sebou třeba z hotelu,“ doporučila Terezie Bubová.

Štěnice jsou přitom spíše otravné než vysloveně životu nebezpečné – nepřenášejí žádné vážné choroby. Pojí se s nimi ale některé fámy, zejména ta, že je výskyt štěnic známkou nepořádku v domácnosti. „Štěnici je jedno, jestli máte doma uklizeno nebo nepořádek. Stačíte jí vy,“ zdůraznila odbornice na dezinsekci.

Fámy jsou ale často podobně odolné jako samotné štěnice, a tak není divu, že s výskytem štěnic se mohou objevit i psychické problémy včetně depresí.

V létě nenechávat jídlo na kuchyňské lince

Některým dalším domácím škůdcům se lze bránit snáze než štěnicím. Například zavíječe nebo octomilky nepřiláká kuchyně, ve které se nedostanou k potravinám. „Je dobré mít všechny v neprodyšných dózách – plastových, skleněných – aby se nemohl žádný škůdce dostat ven nebo dovnitř. Doporučuje se v létě neponechávat žádné jídlo na kuchyňských linkách, protože to je zdroj potravy much,“ doporučila Terezie Bubová.

Kromě klasických domácích škůdců se může v domácnostech objevit i hmyz, který žije především venku. Patří k nim komáři, kteří přilétají za čerstvou krví, ale například také mravenci, kteří přicházejí do lidských domovů hledat potravu, i když hnízdí venku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Mezi berlínskými gangy „letí“ nelegální zbraně z Česka

V ulicích německé metropole se mnohem víc střílí. Vyšetřovatelé případy spojují s tureckými kriminálními gangy, které bojují proti sobě a vydírají místní podnikatele. Do Berlína se dostává i velké množství nelegálních zbraní z Česka.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Poslanci podpořili obalovou novelu

Autorizované obalové společnosti možná přibude povinnost vytvářet dostatečně hustou síť míst zpětného odběru obalových odpadů s cílem zlepšit jejich dostupnost pro obyvatele. Předpokládá to novela, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. Předtím, při písemných interpelacích, se pirátští poslanci opět pustili do ministryně pro místní rozvoj Zuzany Mrázové (ANO) kvůli užívání obecního bytu a údajně nelegálním stavbám na jejím pozemku, ministryně na jejich vystoupení nereagovala. Po přestávce poslanci pokračovali v ústních interpelacích na premiéra a následně i členy vlády.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bezpečnostní situace je mnohem horší než před čtyřmi lety, říká nový šéf armády Hlaváč

„Bezpečnostní situace pro Českou republiku v rámci Evropy je rozhodně jiná, než byla před čtyřmi roky. Je mnohem horší,“ uvedl nový náčelník generálního štábu Armády ČR Miroslav Hlaváč ve spojitosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Tématy v pořadu Interview ČT24 byl také postoj ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD), který byl jediným ministrem, který pro zvolení Hlaváče nehlasoval. Hlaváč dále například zmínil důvody, proč by se měl generální štáb od ministerstva obrany oddělit. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 8 hhodinami

VideoŘidiči narážejí do vybavení silničářů, ti se snaží chránit

Opravy za osm miliard začnou během léta na dálnicích a silnicích první třídy, což bude znamenat různá omezení na hlavních tazích po celém Česku. Právě na takových místech řidiči kvůli nepozornosti často havarují. Od začátku roku jich už pětatřicet narazilo do techniky silničářů. „Za nás úplně nejdůležitější je pozornost,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Silničáři se snaží před nehodami chránit například tím, že je kryje velký, těžký nákladní vůz. Přesto ani důkladná opatření někdy úrazům nezabrání.
před 9 hhodinami

Klempíř zrušil výběrové řízení na ředitele Národní galerie

Ministerstvo kultury zrušilo výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha, oznámil šéf resortu Oto Klempíř (za Motoristy). Výběrové řízení se podle něj bude opakovat. Chce najít osobnost, která bude mít silnou mezinárodní vizi, uvedl.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

UEFA vyřadila fotbalisty Karviné ze svých soutěží

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) vyřadila Karvinou kvůli účasti v domácí korupční aféře ze svých soutěží a upravila nasazení českých klubů. Nově se do pohárů dostal Jablonec, který si místo Hradce Králové zahraje 2. předkolo Konferenční ligy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vykládá si ústavu, jak chce, osočil Babiš prezidenta. Předložte důkazy, reagoval Pavel

Hlavní problém prezidenta Petra Pavla je, že si vykládá ústavu, jak chce, prohlásil v rozhovoru s Deníkem.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel si podle něj vymyslel neústavní podmínku, když po Babišovi žádal před jmenováním premiérem oznámení, jak vyřeší svůj střet zájmů. Babiš mu vyčítá i odmítnutí jmenovat poslance Motoristů Filipa Turka ministrem a postup kolem summitu Severoatlantické aliance (NATO). Prezident v reakci uvedl, že Babiš má svá tvrzení podložit důkazy, nebo vzít slova zpět.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Bezpečnostní rada státu jednala za účasti Pavla o armádní koncepci

Bezpečnostní rada státu za účasti prezidenta Petra Pavla projednávala koncepční a strategické otázky krizového řízení, odolnosti České republiky, připravenosti na mimořádné situace, akceschopnosti bezpečnostních složek i otázky kybernetické bezpečnosti. Informoval o tom Hrad. Tématem naopak nebyl summit Severoatlantické aliance (NATO), který se příští týden koná v Ankaře. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se jednání dotklo i otázky omezování pohybu ruských diplomatů v Česku, rada ale žádné doporučení nepřijala.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropský pohled