Pecina vidí boj proti korupci jako prioritu svého resortu

Praha - Úřednická vláda premiéra Jana Fischera by podle ministra vnitra Martina Peciny měla prosazovat zásadní protikorupční opatření. Jedním z nich by přitom mohl být institut korunního svědka. Poté, co padla možnost předčasných voleb, musí podle Peciny úřednický kabinet začít koncepčně pracovat. Prioritou v jeho resortu je prý především posun v boji proti korupci. Vláda by přitom podle něj měla využít toho, že politické strany nebudou chtít před volbami protikorupční opatření blokovat.

„Na vylepšení boje proti korupci nebo nějaké zásadní kroky v boji proti korupci, protože ono se toho v tomto okamžiku moc neděje, potřebujeme legislativní změny,“ řekl Pecina v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že jedním z návrhů, o kterých uvažuje, je zavedení institutu korunního svědka, který by zajistil beztrestnost či výrazné snížení trestu lidem, kteří nahlásí korupci, které se sami účastní. 

Pecina v OVM

„Já jsem viděl, jak to mělo obrovský vliv na prostředí těch kartelistů. Nechtělo se jim jít do nových dohod, protože se obávali toho, že někdo z druhé strany to půjde nahlásit, bude beztrestný a oni dostanou pokutu.“

Exministr průmyslu Martin Říman v televizní debatě zdůraznil, že podobné návrhy jsou úplně mimo rámec dosavadního mandátu Fischerovy vlády. Trvá proto na tom, aby si vláda šla znovu do Poslanecké sněmovny pro důvěru s novým programovým prohlášením. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha to není nutné. Vláda by podle něj nicméně měla jasně definovat, jaké kroky chce dělat.