Onkologičtí pacienti stráví méně času u specialisty, nově jim pomůže praktický lékař

O vyléčené onkologické pacienty se budou starat praktici (zdroj: ČT24)

O vyléčené onkologické pacienty se od ledna příštího roku budou moci starat praktičtí lékaři. Má se tím ulevit přetíženým onkologickým centrům, a zlepšit tak dostupnost péče pro nově nemocné. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. S rakovinou nebo po její léčbě žije v Česku kolem půl milionu lidí. Každý rok je nově diagnostikovaný nádor u 80 tisíc lidí, asi 30 tisíc Čechů ročně nemoci podlehne.

„Dohoda mezi praktickými lékaři a onkology má za cíl posílit kompetence praktických lékařů, aby se specialistům dostalo více prostoru pro léčbu pacientů s onkologických onemocněním, zatímco ty vyléčené neztratí z dohledu jejich praktik v místě bydliště,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Péče o pacienty, kteří jsou takzvaně v remisi, zabírá podle předsedkyně České onkologické společnosti Jany Prausové asi dvě třetiny kapacity onkologických ambulancí. „Naše léčebné výsledky jsou stále lepší. Počet pacientů, které máme v péči, se tak bude neustále zvyšovat a hrozí, že onkologická centra by mohla mít v budoucnu problémy s kapacitou,“ vysvětlila důvody změn. 

Pro praktické lékaře proto byla vytvořená metodika, jak mají stav úspěšně vyléčených onkologických pacientů kontrolovat. Potřebují hlavně pravidelná kontrolní vyšetření, zda se nemoc nevrací. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky budou pacienty kontrolovat zpravidla jednou či dvakrát ročně podle doporučení onkologa.

Praktický lékař tak bude mít nově od zdravotních pojišťoven hrazeno převzetí onkologického pacienta do péče a jeho pravidelná vyšetření. Při převzetí bude mít 40 minut na prostudování dokumentace od onkologa a vytvoření terapeutického plánu, na každé další vyšetření se počítá s 25 minutami.

Podle Katariny Petrákové z České onkologické společnosti pacienty v remisi víc ohrožují další přidružené nemoci, následky onkologické léčby nebo jiné nádory než návrat předchozí rakoviny. Proto jsou podle ní důležitá právě komplexní vyšetření. „Pokud lékař objeví nádor, tak opět s písemnou zprávou pacienta odešle ke konzultaci k onkologovi,“ dodala.

Do péče praktika budou moci od ledna přecházet například pacienti po prodělání maligního melanomu, nádoru varlat, prostaty, plic, prsu, žaludku, děložního hrdla či čípku, gastrointestálního stomálního tumoru, nádoru mozku, krku či hlavy nebo konečníku v kompletní remisi. Podle Prausové se ale onkologové nechtějí pacientů zbavovat, bude záležet i na jejich přání.

Podobný systém se plánuje u cukrovky

Podobné sdílení péče se do budoucna plánuje i pro pacienty s cukrovkou. „Jestli naše zdravotnictví má v něčem problém, tak je to organizace péče. Pacient často zbytečně cirkuluje systémem. Máme nejvyšší počet návštěv lékaře na člověka ročně, ale bez vlivu na výsledky léčby,“ upozornil Šonka.