Olešnicí na Blanensku se prohnalo tornádo, poničilo 15 střech

Olešnice (Blanensko) - Olešnicí na Blanensku se v úterý večer přehnalo tornádo. Vzdušný vír během několika minut prošel skrz centrum obce a poničil několik domů. Podle svědků létaly vzduchem plechy, tašky a další kusy střech. Olešnický starosta Zdeněk Peša potvrdil, že nikdo nebyl zraněn. Škody se teprve vyčíslují.

„Bylo to tornádo jak z amerických filmů, úkaz trval asi pět minut,“ potvrdil starosta Olešnice Zdeněk Peša. Že se skutečně jednalo o tornádo potvrdily i amatérské záběry jednoho ze svědků. Vzdušný vír se vytvořil v lese za městem a pak se přehnal dvěma ulicemi.

Poničeno bylo několik domů, jednomu sebralo tornádo plechovou střechu, která pak skončila celá pomačkaná na sousedním dvoře. „Já jsem si jen dělal kafe a něco slyším. Najednou vidím, že nemám střechu,“ vypráví majitel domu Zdeněk Vraspír.

Nahrávám video
Reportáž Lukáše Pfausera
Zdroj: ČT24

Nikdo nebyl zraněn

Celkem poničilo tornádo asi patnáct domů, ale naštěstí nikoho z olešnických nezranilo. „Jeden kus plechu letěl skoro dvě stě metrů vzduchem, radši ani nedomýšlet, kdyby někdo šel. Dopadl na dvůr, kde jen chvíli předtím stáli lidé,“ popisuje starosta Peša.

Stejnou ulici přitom postihla už před osmi lety jiná živelní pohroma, v roce 2002 se tu prohnala blesková povodeň. Hasiči včera zajistili jen to nejnutnější, hlavní odklízení škod začne až dnes ráno.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslance čeká volba dětského ombudsmana a místopředsedy sněmovny

Sněmovna bude v pátek volit poprvé dětského ombudsmana. Znovu budou poslanci vybírat posledního místopředsedu dolní komory, předsedy dvou sněmovních komisí a několik členů správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ve druhém čtení by měli poslanci projednat navrhované přerozdělení zhruba 7,9 miliardy korun z peněz VZP mezi šest menších zdravotních pojišťoven.
před 51 mminutami

Paliva v Česku po útocích na Blízkém východě výrazně zdražila

Pohonné hmoty v Česku po nedávném zahájení bojů na Blízkém východě zdražily. Nafta se prodává za průměrných 35,10 koruny za litr, což je o 2,13 koruny více než před týdnem. Cena benzinu Natural 95 se od té doby zvýšila v průměru o 1,21 koruny na 34,68 koruny. Zhruba po dvou letech je tak průměrná cena naturalu nižší než diesel, naposledy to bylo v únoru 2024. Příčinou jsou rostoucí ceny ropy. V meziročním srovnání jsou ale paliva stále levnější, vyplývá z údajů společnosti CCS.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Sněmovna nevydala Babiše a Okamuru k trestnímu stíhání

Soudní řízení s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem v dotačním případu Čapí hnízdo nyní pokračovat nebude. Sněmovna nevydala Babiše k trestnímu stíhání v souladu s dřívějším doporučením mandátového a imunitního výboru. Poslanci podobně zamítli vydání předsedy sněmovny a šéfa SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání v kauze předloňských volebních plakátů jeho hnutí. Nesouhlas s vydáním podpořili v obou případech všichni přítomní poslanci koaliční většiny ANO, SPD a Motoristů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V Praze přistál let s dalšími Čechy z Dubaje a Ammánu

Na pražském letišti přistálo před pátou odpoledne letadlo z jordánského Ammánu společnosti Smartwings, přistát mělo už v 15:20. Letadlo si od aerolinek pronajal stát. Se zhruba osmdesátiminutovým zpožděním dorazilo před 14:00 i letadlo Emirates z Dubaje. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) uvedl odpoledne, že letiště v Ománu je přetížené. Jeden vládní speciál tam ale podle něj přistál a lidé jsou už na cestě do Česka. Lidé se vrací kvůli konfliktu na Blízkém východě.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Česko riskuje, že bude mezi státy NATO s nejnižšími výdaji na obranu, řekl velvyslanec USA

Česko v návrhu státního rozpočtu na letošní rok podle amerického velvyslance v Praze Nicholase Merricka riskuje, že bude patřit mezi země s nejnižšími výdaji na obranu v Severoatlantické alianci (NATO), co se týče jejich podílu na hrubém domácím produktu (HDP). Podle Merricka hrozí i to, že nesplní své závazky vůči NATO ohledně budování schopností své armády. Letošní navrhovaný rozpočet je maximum možného pro tento rok, reagoval premiér Andrej Babiš (ANO).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

ÚOHS zastavil správní řízení se Seznam.cz, firma upravila podmínky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení se společností Seznam.cz, kterou podezíral ze zneužití dominantního postavení. Důvodem byla cenová pravidla inzerce pro realitní zprostředkovatele na serveru Sreality.cz. Úřad zastavil řízení poté, co Seznam navrhl, že pravidla upraví. Rozhodnutí je pravomocné. Seznam zavede nový obchodní model Srealit od začátku dubna.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Evropa se musí v bezpečnosti postavit na vlastní nohy, řekl prezident

Po letech komfortu bezpečnostních garancí zajištěných především jinými nastává doba, kdy se Evropa musí skutečně postavit na vlastní nohy, řekl prezident Petr Pavel na konferenci Bezpečnost není samozřejmost. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) uvedl, že všichni spojenci by měli jednoznačně podpořit USA a Izrael v souvislosti s úderem v Íránu. Aktuální konflikty ukazují podle ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) důležitost protivzdušné obrany. Náčelník generálního štábu Karel Řehka řekl, že nelze tvrdit, že bude Česko spolehlivým spojencem v NATO a posílí protivzdušnou či teritoriální obranu, a přitom nezvýší obranné výdaje.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O víkendu bude pokračovat slunečné počasí, místy budou mlhy

V Česku bude i o víkendu pokračovat převážně slunečné počasí bez srážek. Místy se ráno objeví mlhy. V sobotu by mohly denní teploty vystoupat až k sedmnácti stupňům Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 18 hhodinami
Načítání...