Novákovo obvinění Vondra vrací, premiér ministra podpořil

Praha - Ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví bez soutěže získala od státu firma Promopro. Společnosti zakázku „přiklepla“ vládní sekce pro české předsednictví vedená tehdy Alexandrem Vondrou (ODS), nynějším ministrem obrany. Podle deníku Právo však neměla původní částka pro uvedenou firmu za pronájem a obsluhu audiovizuální techniky na akcích spojených s českým předsednictvím překročit 85 milionů korun. Společnost prý ale nakonec vyfakturovala Úřadu vlády 766 milionů. Podle premiéra Petra Nečase je však informace nepravdivá, neboť ekonomický úsek tehdy spadal pod šéfa Úřadu vlády Jana Nováka, který ale svádí odpovědnost opět na Vondru. Současný ministr obrany se ale hájí, že smlouvu nevyjednal, nepodepsal a nebyl s ní seznámen. Novák si podle Vondorvých slov vymínil, že smlouvy bude schvalovat on a jeho ekonomičtí poradci a náměstkové.

Trestní oznámení podal finanční a analytický útvar ministerstva, který se zabývá mimo jiné i praním špinavých peněz. Pochyby se podle serveru Aktuálně.cz opírají o tok peněz určených na zakázku, neboť firma, která ji vyhrála, najala další společnosti, které fakticky odvedly práci za méně peněz. „150 milionů putovalo na účty spojené s firmou, která ve skutečnosti na zakázce vůbec nepracovala,“ píše Aktuálně.cz. Připomíná také, že Vondra a Kalousek se nedávno střetli kvůli koncepci armádních obchodů.

„Osobně jsem žádné smlouvy ani nevyjednával ani nepodepisoval a s většinou z nich jsem nebyl ani seznámen. To se týká i smlouvy s firmou Promopro,“ řekl Vondra. Informace o podezřelé zakázce by podle něj mohly souviset s diskreditační kampaní vůči němu a ODS.

Bývalý premiér Mirek Topolánek pro server Lidovky.cz hájil Jana Nováka, kterého jako premiér přivedl do funkce vedoucího Úřadu vlády:

„Místopředseda vlády Alexandr Vondra byl jednoznačně odpovědný za přípravu smluv a vyjednávání s dodavateli. Vedoucí Úřadu vlády tyto smlouvy jen formálně podepisoval. Formálně také podepsal první smlouvu na těch osmdesát milionů. Je opravdu naprosto nehorázné celou záležitost házet na Jana Nováka, který byl vždy loajální a absolutně spolehlivý.“

Premiér Nečas se Vondry zastal, protože odpovědnost za podobné zakázky nesl přímo šéf Úřadu vlády Jan Novák. Ten je nyní náměstkem na Národním bezpečnostním úřadu. Platí za velmi vlivného člověka blízkého ODS, který pracoval na Úřadu vlády v letech 2006-2010 a má nejvyšší stupeň prověrek.

Novák však odpovědnost za zakázku odmítl a poukázal zpět na Vondru: „Za přípravu smluv a výběr dodavatelů odpovídala sekce řízená panem místopředsedou vlády Vondrou. V tomto konkrétním případě mě ujistil, že je rámcová smlouva s dodavatelem bezchybná. Neměl jsem důvod pochybovat o jeho slovu nebo o kompetentnosti spolupracovníků, které si vybral.“

Trestní oznámení nemíří na konkrétního člověka, ale týká se obecně lidí zodpovědných za peníze spojené s českým předsednictvím. Podle deníku Právo směřuje oznámení ministerstva financí jak na jednatele a současné vlastníky společnosti Promopro - manžele Jaroslava a Milenu Veselé, tak i na dosud neurčené lidi, kteří tehdy zastupovali ČR při jednání s nimi. „Vesměs to zřejmě měli být lidé ze sekce vedené Vondrou,“ píše list. Zakázka byla podle něj udělena bez veřejné soutěže s odůvodněním, že Promopro má v požadované oblasti služeb exkluzivní postavení. Právo ale píše, že se toto exkluzivní postavení nijak neprokazovalo „a ostatně prokázat nešlo“.

Nečas se Vondry zastal:

„Na Úřadu vlády ČR tyto věci nespadaly pod pana místopředsedu vlády. Vytváří se zde lživý umělý oslí můstek, který vede naprosto špatným směrem. Ekonomický úsek, který zajišťoval tyto věci, nikdy nespadal pod místopředsedu vlády, ale přímo pod vedoucího Úřadu vlády.“

Dvoudenní technická pohotovost na telefonu stála přes 600 000 korun

Úřad vlády podle deníku zaplatil na účet firmy 525 milionů, zbytek se řešil zápočty a dobropisy. Ačkoli původní limit 85 milionů byl mnohonásobně překročen, dodatky ke smlouvě prý nebyly uzavírány, „Promopro prostě posílalo faktury a Úřad vlády je promptně proplácel“. Například za technické zajištění neformálního lednového setkání ministrů spravedlnosti a vnitra EU v pražském Kongresovém centru Promopro vyfakturovalo Úřadu vlády přes 90 milionů, píše Právo. Dvoudenní technická pohotovost na telefonu stála údajně přes 600 000 korun. Promopro přitom podle deníku přesunulo velkou část plnění obří zakázky na jinou firmu - přes 378 milionů prý totiž přímo zaplatilo společnosti NWDC, která zakázku fakticky zajišťovala. Zhruba 147 milionů si nechalo, uvedl deník. „Jednatelé eseróčka, manželé Veselí, si z této částky přímo pro sebe převedli skoro 45 milionů korun,“ cituje Právo svůj nejmenovaný zdroj informací.

Aktuálně.cz uvedlo, že Kalousek ani Vondra se k věci nechtěli vyjadřovat. Ministr financí ale informace o trestním oznámení výslovně nepopřel. „V tuto chvíli nebudu nic komentovat,“ uvedl pouze. Vondra serveru řekl, že o tom nemá žádné informace. „Jisté ale je, že po organizační stránce bylo předsednictví naprosto perfektně zvládnuté, a co se týče celkových nákladů, srovnatelné s předsednictvím jiných zemí. Organizační zajištění navíc zachránilo pověst České republiky poté, co uprostřed předsednictví padla vláda,“ cituje ho Aktuálně.cz.