Nemocnice Na Bulovce dluží dodavatelům tři čtvrtě miliardy, hlavně za léky

Pražská Nemocnice Na Bulovce dluží dodavatelům po splatnosti tři čtvrtě miliardy korun, především za léky. Nové vedení v čele s ředitelem Janem Kvačkem chce dluh splatit do osmi let, každý rok hodlá ušetřit desítky milionů. Nemocnice má roční obrat asi 3,1 miliardy, letos počítá se ztrátou kolem 200 milionů korun.

Nemocnice si jako státní subjekt nemůže vzít úvěr. Proto jedná s dodavateli, aby své pohledávky přeprodali finanční instituci, které by je postupně splácela. „Je to pro ně asi druhá nejlepší možnost po tom, kdybychom dostali provozní dotaci ministerstva zdravotnictví,“ řekl Kvaček.

„Nemocnice, které takovou provozní dotaci dostaly, byly ve většině případů brzy tam, kde byly původně,“ dodal s tím, že Bulovka před dvěma lety dostala provozní dotaci 200 milionů korun. Po ministerstvu tak bude žádat spíš peníze na investice.

Policie vyšetřuje zakázky na úklid a kamerový systém

Jan Kvaček řídí nemocnici od letošního září. Bývalé vedení nemocnice v čele s odvolanou ředitelkou Andreou Vrbovskou policie obvinila v souvislosti v údajnou manipulací veřejných zakázek. Podle ředitele policii zajímají hlavně zakázky na úklid a vjezdový a kamerový systém. U nedokončené zakázky na úklid za 150 milionů je škoda nemocnice, která se k vyšetřování připojila jako poškozený, asi 7,5 milionu korun.

Podle auditu ministerstva zdravotnictví zadala Nemocnice Na Bulovce v letech 2016 a 2017 bez výběrového řízení zakázky na léky a ortopedické implantáty za více než 800 milionů korun. Podle kontrolorů zakázky získával cíleně jediný uchazeč, a to První chráněná dílna obviněného severočeského podnikatele Tomáše Horáčka. Ministerstvo kvůli tomu podalo trestní oznámení.

Magistrát by měl investovat zhruba půl miliardy

Nemocnice plánuje příští rok investovat ze svého asi 105 milionů korun. Podle Kvačka půjde většinou o rekonstrukce a nutnou údržbu. Část peněz bude směřovat do vytvoření apartmánů Centra porodní asistence v budově porodnice, kde porod povede asistentka bez přítomnosti lékaře. V případě komplikací bude v blízkosti lékař i porodní sál.

Dvě třetiny budov v areálu patří hlavnímu městu, zbytek nemocnici. „V letech 2019 a 2020 očekáváme investici magistrátu zhruba 500 milionů korun do rekonstrukce pavilonu chirurgie a dále do čističky odpadních vod a kanalizace přibližně za 300 milionů korun,“ dodal Kvaček.

Dál rozvíjet chce nemocnice klíčové obory, jako je porodnice, ortopedie, onkologie a klinika infekčních a parazitárních nemocí. Vzniknout by tam mělo centrum pro vysoce nebezpečné nákazy se 12 lůžky, které bude jediným civilním zřízením svého druhu v ČR. Rozšířit by se měla také péče o HIV pozitivní pacienty, které nemocnice i operuje.

Vydáno pod