Mráz se podepsal na tratě i silnice

Praha - Počasí od rána komplikuje situaci řidičům. Přes noc teploty sestoupily výrazně pod bod mrazu a ani přes den se neoteplilo. Sněhové jazyky komplikují dopravu na celém území, především ve vyšších polohách Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V západních Čechách narazily dva vlaky do spadlých stromů. V Ústeckém zůstávají uzavřené horské silnice z Měděnce na Chomutovsku a mezi obcemi Kryštofovy Hamry, Výsluní a Rusová. Na horách bude místy dál sněžit a budou se tvořit sněhové jazyky. Kvůli sněžení v posledních dnech musely České dráhy od pátku uzavřít šest železničních tratí. Čtyři z nich už byly zprovozněny, neprůjezdná zůstala trať Krásná Lípa - Panský. Dnes večer byl provoz zastaven navíc i na trati Smržovka - Josefův Důl. Mimořádnosti na železnici naleznete zde. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde.

Místo vlaků vyjely na zapadené železniční tratě sněžné pluhy a frézy. Pomáhaly i s vyprošťováním vlaku, který v noci na dnešek narazil u Mariánských Lázní do spadlého stromu. Náraz roztříštil přední sklo lokomotivy. Strojvedoucí měl podle záchranářů velké štěstí. Když viděl spadlý strom, lehl si na podlahu a tím si možná zachránil život. Z deseti cestujících se nezranil nikdo. Bez zranění skončil i odpolední náraz vlaku do stromu ve Vysoké Peci u Nejdku. U Kyšic na Kladensku zase kvůli počasí dopoledne havaroval kamion, odklízení bude trvat minimálně do půlnoci.

V Plzeňském kraji mohou místy ztěžovat dopravu sněhové závěje či jazyky nebo namrzlé silnice. Podle dispečinku silničářů je však většina cest sjízdná. Nebezpečí tvorby závějí platí rovněž pro část severního Plzeňska, Stříbrsko a Tachovsko. Na některých komunikacích mohou ležet zmrazky nebo se může vytvářet náledí.

3 minuty
Reportáž Tomáše Vlacha
Zdroj: ČT24

Dálnice D5 je mezi 80. až 131. kilometrem pokryta zmrazky a je sjízdná se zvýšenou opatrností, zbylé úseky jsou převážně holé a vlhké. Na silnicích první třídy je většinou rozbředlá vrstva sněhu po chemickém ošetření a jízda tu vyžaduje rovněž zvýšenou opatrnost. To platí především pro Šumavu a Tachovsko. Cesty druhé a třetí třídy jsou převážně pokryté vrstvou ujetého sněhu, hlavně pak na Sušicku a Klatovsku.

Na začátku povánočního týdne se očekává zvětšená oblačnost a slabé sněžení, nejprve na západě ČR, postupně se přesune na Moravu, kde bude sněžit hlavně v úterý. Teplota se bude držet kolem minus tří až minus sedmi stupňů přes den, v noci klesne na minus osm až minus 12 stupňů. Ve středu a ve čtvrtek bude polojasno až oblačno, ojediněle se vyskytnou sněhové přeháňky. Při sněhové pokrývce a jasné noční obloze může teploměr ukázat i minus 20 stupňů. Na Silvestra by mělo být oblačno až zataženo, občas sněžení. Nejvyšší denní teploty minus šest až minus jeden stupeň.

Silnice Zlínského kraje dnes ráno místy pokrýval rozbředlý sníh či ujetá sněhová vrstva. V některých oblastech sněží. Silničáři proto doporučují motoristům jízdu se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. I ve Středočeském kraji dnes může ztěžovat dopravu ujetý nebo rozbředlý sníh, místy se tvoří sněhové jazyky. Všechny silnice v kraji jsou ale se zvýšenou opatrností sjízdné.

Sněhové přeháňky a silný vítr komplikují dopravu na Vysočině, hlavně na Žďársku. Silnice jsou sjízdné. Na hlavních tazích leží po chemickém ošetření rozbředlý sníh, na vedlejších silnicích je zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Na Žďársku se tvoří sněhové jazyky. Řidiči musí jízdě věnovat zvýšenou opatrnost.

  • Sněžný pluh na železnici autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2201/220088.jpg
  • Zima autor: Jaroslav Hodík, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2012/201161.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1327/132639.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 16 mminutami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
08:08Aktualizovánopřed 19 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
09:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
17:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 1 hhodinou

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 3 hhodinami

Cítí se opuštěni elitami, sjednoceni hněvem. Co lidi spojuje v krizích, ukázal český výzkum

Co mají společného spory o roušky během covidu a hádky o pomoc Ukrajině v diskuzích na facebooku? Výzkum českých vědkyň ukazuje, že lidé v časech krize sdílejí opakující se příběhy na základě modelu „my dole“ proti „těm nahoře“. Může to na sociálních sítích posílit sounáležitost mezi lidmi, ale současně takové chování rozděluje společnost ještě víc a vytváří pocity nedůvěry vůči elitám, hlavně těm politickým a mediálním.
před 4 hhodinami
Načítání...