Místo vězení podmínka, vyslechl si bývalý šéf liberecké policie

Liberec – Bývalého ředitele liberecké policie Miroslava Dvořáka potěšil odvolací soud, když mu zmírnil nepodmíněný čtyřletý trest na podmíněný. Krajský soud mu uložil osmnáctiměsíční trest s odkladem na tři roky a zákaz činnosti u policie na pět let. Třemi jeho skutky se ale bude znovu zabývat okresní soud, za ně mu hrozí až osm let nepodmíněně. Rozhodnutí odvolacího soudu je pravomocné, je možné jen podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Dvořáka soud odsoudil za zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle soudu se postaral o smazání přestupku, kterého se rychlou jízdou dopustil někdejší hejtmanův náměstek Martin Sepp (ČSSD). Dvořák si také nechal zjišťovat některá telefonní čísla pro soukromé účely. V rozporu se zákonem pak rovněž poskytl europoslanci Robertu Duškovi (ČSSD) informaci, která se týkala Seppova případného stíhání za podvod. „Policie není k tomu, aby prováděla soukromý servis jakýmkoliv politickým stranám, to za A, a zadruhé policie není k tomu, aby se lidi obohacovali, zvlášť když si na auta napíšu Pomáhat a chránit,“ uvedl soudce Richard Skýba.

S Dvořákem soud projednával i případ tří jeho bývalých podřízených. Josefovi Šůmovi soud potvrdil zprošťující rozsudek, údajným proviněním někdejšího šéfa dopravního inspektorátu Miroslava Valáška a bývalého vedoucího oddělení obecné kriminality v Liberci Miroslava Kučery se znovu bude zabývat okresní soud. Oba policisty předtím potrestal podmíněně.

Státní zástupce Radim Kadlček pro ČT24:

„Pokud bude obžalovaný uznán vinným pro korupční jednání, nepochybně budu trvat na uložení nepodmíněného trestu, ovšem ohledně tohoto skutku se celá věc vrací k doplnění dokazování k okresnímu soudu. Pokud dojde k uznání viny ohledně korupčního jednání, pak bude nutno ukládat souhrnný trest a okresní soud bude moci dnes uložený trest navýšit.“

Okresní soud v Liberci se bude zabývat i třemi trestnými skutky, z nichž je obviněn Dvořák. Podle předsedy odvolacího senátu Jiřího Malinovského se soud dostatečně nevypořádal s jeho námitkami. Na začátek se vrací projednávání toho, že bývalý ředitel přijal čtvrtmilionový úplatek v souvislosti s projektem na umisťování radarů pro měření rychlosti u škol v Libereckém kraji. Znovu projednávat se bude i obvinění, zda si policejní šéf nechal sponzorský dar 100 tisíc korun určený pro libereckou pobočku mezinárodního policejního sdružení IPA. Rovněž přijde znovu na přetřes, zda Dvořák používal služební vozy pro soukromé potřeby a využíval pracovníky údržby z ekonomického odboru policie při stavebních pracích na svém domě a v rekreačním středisku policie ve Starých Splavech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoHosté Událostí, komentářů probrali spory o cestu na summit NATO

Spor tuzemských vrcholných politiků o cestu na summit NATO pokračuje dalším dějstvím. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že prezident Petr Pavel svým plánem jet do Ankary Česko poškozuje. Hlava státu se proti výroku ohradila – Pavel Babišova slova označil za silná prohlášení, která by měl buď doložit, nebo odvolat. „(Česko) poškozuje v zahraničí to, že by vystupovali dva ústavní činitelé a neměli by na jedné akci úplně totožný názor,“ řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou místopředseda Poslanecké sněmovny Patrik Nacher (ANO). „Ten summit začíná s ostudou a všichni tam budou vědět, že česká delegace se pohádala, ještě než tam vůbec dojela, kdo tam vůbec pojede. Kdo na tom prodělá, je občan České republiky,“ míní předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel.
před 47 mminutami

O svátcích 5. a 6. července mohou být obchody otevřené

O nadcházejících svátcích tuto neděli a pondělí budou moci být otevřené i obchody nad dvě stě metrů čtverečních. Zákaz prodeje ve větších provozovnách se na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července a Den upálení mistra Jana Husa 6. července nevztahuje.
před 1 hhodinou

Mezi berlínskými gangy „letí“ nelegální zbraně z Česka

V ulicích německé metropole se mnohem víc střílí. Vyšetřovatelé případy spojují s tureckými kriminálními gangy, které bojují proti sobě a vydírají místní podnikatele. Do Berlína se dostává i velké množství nelegálních zbraní z Česka.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Poslanci podpořili obalovou novelu

Autorizované obalové společnosti možná přibude povinnost vytvářet dostatečně hustou síť míst zpětného odběru obalových odpadů s cílem zlepšit jejich dostupnost pro obyvatele. Předpokládá to novela, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. Předtím, při písemných interpelacích, se pirátští poslanci opět pustili do ministryně pro místní rozvoj Zuzany Mrázové (ANO) kvůli užívání obecního bytu a údajně nelegálním stavbám na jejím pozemku, ministryně na jejich vystoupení nereagovala. Po přestávce poslanci pokračovali v ústních interpelacích na premiéra a následně i členy vlády.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Bezpečnostní situace je mnohem horší než před čtyřmi lety, říká nový šéf armády Hlaváč

„Bezpečnostní situace pro Českou republiku v rámci Evropy je rozhodně jiná, než byla před čtyřmi roky. Je mnohem horší,“ uvedl nový náčelník generálního štábu Armády ČR Miroslav Hlaváč ve spojitosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Tématy v pořadu Interview ČT24 byl také postoj ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD), který byl jediným ministrem, který pro zvolení Hlaváče nehlasoval. Hlaváč dále například zmínil důvody, proč by se měl generální štáb od ministerstva obrany oddělit. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 11 hhodinami

VideoŘidiči narážejí do vybavení silničářů, ti se snaží chránit

Opravy za osm miliard začnou během léta na dálnicích a silnicích první třídy, což bude znamenat různá omezení na hlavních tazích po celém Česku. Právě na takových místech řidiči kvůli nepozornosti často havarují. Od začátku roku jich už pětatřicet narazilo do techniky silničářů. „Za nás úplně nejdůležitější je pozornost,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Silničáři se snaží před nehodami chránit například tím, že je kryje velký, těžký nákladní vůz. Přesto ani důkladná opatření někdy úrazům nezabrání.
před 12 hhodinami

Klempíř zrušil výběrové řízení na ředitele Národní galerie

Ministerstvo kultury zrušilo výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha, oznámil šéf resortu Oto Klempíř (za Motoristy). Výběrové řízení se podle něj bude opakovat. Chce najít osobnost, která bude mít silnou mezinárodní vizi, uvedl.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

UEFA vyřadila fotbalisty Karviné ze svých soutěží

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) vyřadila Karvinou kvůli účasti v domácí korupční aféře ze svých soutěží a upravila nasazení českých klubů. Nově se do pohárů dostal Jablonec, který si místo Hradce Králové zahraje 2. předkolo Konferenční ligy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Evropský pohled