Máte v genech vlohy ke schizofrenii? Kočkám se raději vyhněte

Praha - Lidé s genetickou vlohou ke schizofrenii mohou zabránit propuknutí této těžké duševní nemoci jednoduše tím, že se budou vyhýbat kočkám. Vyplývá to z objevu českých vědců z Psychiatrického centra Praha. Zjistili, že za změny na mozku může vzájemné působení této vlohy a infekce toxoplazmózy. Širší veřejnosti se objev představí při příležitosti Evropského dne mozku, který je 11. března.

V první fázi výzkumu aplikovali vědci potkanům do mozku látku, která vzniká při imunitní odpovědi na infekci. Následně testovali některé reakce, které jsou při schizofrenii narušeny. Ukázalo se, že tyto působky, které se uplatňují při imunitním procesu, vedou u potkana k podobným změnám chování jako látky, které vyvolávají schizofrenní stavy.

Profesor Jiří Horáček poté sestavil skupinu zdravých lidí a skupinu schizofreniků, kterou ještě rozdělil podle toho, zda mají, nebo nemají protilátky proti toxoplazmóze. „Náš výzkum jasně ukázal, že za morfologické změny, které se všude po světě v mozcích nemocných schizofrenií nacházejí, může interakce infekce toxoplazmózy s mozkem člověka s genetickou vlohou ke schizofrenii,“ uvedl. Objev publikoval loni v prestižním světovém vědeckém časopisu World Journal of Biological Psychiatry.

Podle veterinářů je ale přenos z kočky ojedinělý, mnohem častější je přenos ze syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa či špatně umyté zeleniny a v těhotenství z matky na plod. Parazit se množí ve střevní sliznici kočky a je vylučován trusem dva až tři týdny po nakažení. Pak kočka získá odolnost a parazita již nevylučuje, není tedy infekční. Kočka, která žije pouze v bytě a nedostává syrové maso, se nakazit nemůže.

Původce toxoplazmózy (Toxoplasma gondii) je velmi rozšířený parazit, kterým je infikována třetina lidstva. Doposud to však bylo z medicínského hlediska považováno za nevýznamný fakt. Výzkumníci z Psychiatrického centra Praha se nyní snaží významný nález potvrdit a objasnit mechanismy, kterými tato infekce vede ke změnám v šedé hmotě mozkové u lidí s genetickou vlohou ke schizofrenii.

V případě potvrzení nálezu by se podle profesora otevřelo několik nových možností, jak předcházet devastujícím změnám na mozku u nemocných. Vedle vyhýbání se kočkám by se také dalo působení toxoplazmózy na šedou hmotu mozku zabránit některými novými léky.