Mají být privatizační zločiny nepromlčitelné? Rozhodne vláda

Praha – Policie stále prošetřuje některé privatizační kauzy z počátku 90. let, letos ale začíná běžet 20letá promlčecí lhůta. Objevují se proto návrhy, které by detektivům dovolily dál v pátrání pokračovat. Na dnešním zasedání má vláda jednat o komunistickém návrhu na nepromlčitelnost privatizačních zločinů. V hledáčku policie se stále objevuje např. privatizace Mostecké uhelné, Škody Plzeň nebo OKD.

Aby byly sporné privatizace nepromlčitelné, navrhuje např. předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něj je totiž stále co prověřovat jak v rámci první a druhé vlny privatizace, tak i u konkrétních rozhodnutí vlády.   

Prodloužení promlčecích lhůt u privatizačních kauz zvažovala před časem i vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake, návrh prý ale není reálný – v demokratickém systému prý není možné měnit trestní právo retroaktivně takovýmto způsobem. „Stalo se to pouze jednou, a to v případě trestných činů způsobených komunistickým režimem, které nemohly být vyšetřovány 50 let ze zcela objektivních příčin,“ uvedla Peake. 

Reportáž Terezy Kručinské (zdroj: ČT24)

Také podle ministerstva spravedlnosti není vhodné stavět na jednu úroveň privatizační zločiny se zločiny, které jsou nepromlčitelné, jako např. zvlášť závažné zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny. 

Vyšetřování sporných privatizací by navíc mohly zkomplikovat ještě lhůty skartační. Zničení začalo hrozit řadě dokumentů z počátku 90. let. Ministerstvo financí proto letos lhůty prodloužilo ještě o 50 let. Jde hlavně o dokumenty ze sídla bývalé České konsolidační agentury, ministerstvo financí je teď stěhuje na zabezpečené místo, kde může jejich ochranu na dalších 50 let zajistit.