Kvůli radní za KSČM vyjdou v sobotu studenti do ulic

České Budějovice - Spor o krajskou radní pro školství Vítězslavu Baborovou (KSČM) pokračuje. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) odmítl Baborovou odvolat, jak to žádají nespokojení studenti. Těm vadí, že školství v kraji vede zástupce komunistů. Plánovaný protest se tak v sobotu, na výročí událostí listopadu 1989, uskuteční. Organizátoři očekávají, že na českobudějovické náměstí dorazí stovky lidí. Akce začne ve tři hodiny odpoledne. Kvůli působení Baborové vznikla i petice, kterou podepsalo několik tisíc lidí.

Hejtman Zimola sice na včerejší schůzce se studenty odmítl iniciovat hlasování o odvolání Baborové na nejbližším krajském zastupitelstvu, studentům ale nabídl, aby se aktivně podíleli na vývoji jihočeského školství. „Stále nesouhlasíme s tím, aby resort školství vedla členka totalitní strany, ale pan hejtman nám nabídl takové podmínky, že stojí za to o nich uvažovat. Domluvili jsme se na dalším setkání příští týden 
a zřejmě využijeme jeho nabídku,“ komentoval schůzku pro Českobudějovický deník předseda petičního výboru a student třeboňského gymnázia Dominik Hořejší. 

Sobotní demonstraci studenti nyní označují spíše jako shromádění a vzpomínkovou akci než jako nátlak, píše deník. „Bude to vyjádření našeho názoru, které bude mít za cíl shromáždit se s dalšími studenty,“ potvrdil Hořejší. Pozvánku dostal i Zimola, kvůli pracovním povinnostem odmítl. Hejtman už dříve řekl, že by každý z nově zvolených politiků měl dostat čas, aby ukázal, co umí. 

Nahrávám video
Reportáž Veroniky Kabátové o protestu studentů proti radní
Zdroj: ČT24

Studenti třeboňského gymnázia v pondělí vstoupili do stávkové pohotovosti. Podporu jim vyjádřilo třeba gymnázium v Táboře nebo písecká obchodní akademie. Akce má odezvu i na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity, jejíž rektor Libor Grubhoffer petici rovněž podepsal. Podle Českobudějovického deníku protest také podporuje většina členů činohry Jihočeského divadla. „Prohlášení podepsaly asi dvě třetiny lidí, zbytek si přeje, aby divadlo bylo apolitické,“ řekl listu šéf souboru Martin Glaser. 

V Jihočeském kraji uzavřela koalici vítězná ČSSD s druhou KSČM. Komunisté mají tři posty v krajské radě.

V sobotu se bude protestovat i na jiných místech republiky. Odbory a některé nevládní organizace pozvaly občany nespokojené s vládou i stavem společnosti demonstrovat na Václavské náměstí pod heslem „Demokracie vypadá jinak“. Akce začne v 11:00 dopoledne, kdy tam bude možné diskutovat v připravených stanech. Od 13:00 má začít hlavní protest. Ukončen bude zhruba po hodině a následovat má pochod přes náměstí na Národní třídu, kde bude ukončen proslovy účastníků událostí ze 17. listopadu roku 1989.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoLandovský má hlídat závazky vůči NATO. Opozice mluví o trafice

Vláda má v pondělí rozhodnout o zřízení postu zmocněnce pro plnění závazků vůči Aliancii, kterým se má stát bývalý velvyslanec při NATO Jakub Landovský. Ten říká, že může Česku pomoci zkušenostmi z NATO i z domácí obranné politiky. Opozice ale novou funkci označuje za zbytečnou trafiku a upozorňuje, že potřebné odborníky už má ministerstvo obrany i české zastoupení v Bruselu. Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá, že by šlo o „koryto“, Landovský má podle něj radit bez nároku na další plat.
před 39 mminutami

Policie vyšetřuje napadení fotbalistů v pražském derby. Tvrdík se omluvil

Ligové pražské derby mezi fotbalisty Slavie a Sparty se po vběhnutí domácích fanoušků na trávník a napadení několika sparťanských hráčů nedohrálo. Divákům to oznámil do mikrofonu předseda představenstva vršovického klubu Jaroslav Tvrdík. Policie incident vyšetřuje pro podezření z výtržnictví, za které hrozí až dva roky vězení.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Koalice se pře o parametry celostátního referenda

Vláda připravuje návrh na zavedení celostátního referenda, k jehož přijetí se zavázala v programovém prohlášení. Na podrobnostech se ale hnutí ANO a SPD neshodují – předmětem debaty je, kolik lidí by mělo k volebním urnám přijít, aby byl výsledek hlasování platný. Zatímco ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) požaduje, aby se pro danou otázku vyslovila minimálně čtvrtina všech voličů, předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) prosazuje nižší počet. Koalice nicméně potřebuje i podporu opozice, protože jde o zákon ústavní.
před 11 hhodinami

VideoPolitické spektrum: SNK Evropští demokraté, Stačilo!, Národní demokracie

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 9. května přijali René Živný (SNK Evropští demokraté), Jana Turoňová (Stačilo!) a Jan Sedláček (Národní demokracie). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 15 hhodinami

VideoSpáleniště v Českém Švýcarsku projde přirozenou obnovou

Oheň přírodu u Rynartic zdevastoval, další stromy mohou ještě padat, přístup na spáleniště proto hlídají hasiči. Území v Českém Švýcarsku zasažené několikadenním požárem však projde přirozenou obnovou, bez zásahu člověka. Spálené jehličnany nahradí nejprve břízy, pod těmi pak začnou růst další druhy. Správci národního parku chtějí, aby se příroda zotavila sama, podobně jako po požárech v dřívějších letech.
před 23 hhodinami

Video„Kuriozita do kuloárů druhé kategorie,“ říká ke sporu o summit NATO Landovský

Vláda Andreje Babiše (ANO) brzy splní závazek Aliance dát na obranu dvě procenta HDP, ideální by to bylo už v letos. V Interview ČT24 to uvedl budoucí vládní zmocněnec pro plnění závazků vůči NATO Jakub Landovský, který chce zabránit „resortismu“. Na summit do Ankary by podle něj měl jet předseda vlády – zažil však i summity, kde se vystřídali prezident a premiér. Klíčový je národní konsenzus, míní Landovský. Spojenci podle něj spor vnímají jako „kuriozitu do kuloárů druhé kategorie“. Pořad moderoval Daniel Takáč.
8. 5. 2026

VideoGynekologické operace i bez řezů do břicha. Lékaři rozšiřují šetrnější postupy

Lékaři rozšiřují možnosti miniinvazivních gynekologických zákroků, při nichž lze i velké operace provádět bez řezů do břišní stěny a pod kontrolou kamery. Šetrnější postupy mají snižovat riziko komplikací, infekcí nebo vzniku kýly a mohou pomoci například pacientkám po opakovaných břišních zákrocích. Odstranění dělohy ročně v Česku podstoupí téměř dvacet tisíc žen.
8. 5. 2026

Spor o zahrnutí plateb kartou do EET může skončit u Ústavního soudu

Nová elektronická evidence tržeb (EET) nejspíš opět skončí u Ústavního soudu. Opozici vadí, že součástí povinnosti mají být i platby kartou. Z předchozí EET je právě Ústavní soud vyjmul. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ale už není možné tak snadno karetní transakce dohledat.
8. 5. 2026
Načítání...