Krejčířova vila patří do exekuce. Soud odmítl stížnost Krejčířovy manželky

Ústavní soud odmítl stížnost Kateřiny Krejčířové - manželky podnikatele Radovana Krejčíře. U soudu se domáhala zrušení rozhodnutí předchozích soudů, které tvrdily, že vila v Černošicích u Prahy patří do exekuce. Pokoušela se vilu z exekuce vyloučit, ústavní soud ale její stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou. Stavbu se tak mohou exekutoři dál pokoušet zpeněžit k umoření podnikatelových dluhů.

Krejčířová dlouhodobě tvrdí, že vila patří jí, zatímco exekuce je vyhlášená na jejího manžela. V ústavní stížnosti poukazovala na porušení práva na spravedlivý proces. Prvotní rozhodnutí Okresního soudu Praha-západ, později potvrzené Krajským soudem v Praze i Nejvyšším soudem, označila za zcela nepředvídatelné a překvapivé.

„Vzhledem k tomu, že Ústavní soud v projednávané věci nezjistil nic, co by svědčilo o existenci neoprávněného zásahu do ústavně zaručených práv stěžovatelky, nezbylo mu než její ústavní stížnost odmítnout jako zjevně neopodstatněnou,“ stojí v usnesení.

obrázek
Zdroj: ČT24

Žalobou se Krejčířová snažila odvrátit možný prodej vily v aukci. Tvrdila, že stavba je pouze její a že ji koupila za 23 milionů korun, které dostala od Krejčířova otce. Soudy tomu ale neuvěřily. Nemovitost považovaly za společné jmění manželů, na které se exekuce vztahuje.

Vila se dražila už v září, nikdo o ni neměl zájem

Čtyřpatrový dům se dvěma bazény, vyhřívanými chodníky a akváriem pro žraloka se exekutoři pokusili vydražit už v září za 64,86 milionu korun. Zájemce ale nenašli.

Výtěžek z podeje vily měl být použit k umoření Krejčířova dluhu vůči firmě Frymis, kterou podle soudů podnikatel v minulosti poškodil. Šlo o  kauzu podvodných transakcí s akciemi Teplárny Otrokovice. Výše pohledávky byla 47,8 milionu korun plus příslušenství.

Pořizovací cena vily se původně podle některých odhadů pohybovala kolem 300 milionů korun. Nemovitost ale v současnosti chátrá, několikrát se do ní vloupali zloději a pronikla tam i skupina youtuberů.

Krejčíř si odpykává trest 35 let vězení v Jihoafrické republice za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos. Čelí i obvinění v několika dalších závažných kauzách.

V České republice byl Krejčíř pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5 k souhrnnému trestu 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal nepravomocně za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Do tohoto trestu se započítává i jeho dřívější odsouzení.