Kolegium NKÚ se letos zdráhá prověřit náklady na předsednictví EU

Praha - Zatím nikdo nebude zkoumat, jestli České předsednictví Radě EU v první polovině loňského roku bylo, či nebylo hospodárné. Jistá je prozatím pouze konkrétní částka. Vedení a hostování vrcholných summitů stálo národní kasu necelých 3,5 miliardy korun, předběžně se přitom počítalo s částkou ještě o 320 milionů vyšší. Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu však v letošním roce nenavrhlo oprávněnost finančních vkladů zhodnotit. Prezident úřadu František Dohnal tvrdí, že je to projev politických tlaků.

Viceprezident NKÚ Miloslav Kala, který v současnosti předsedá kárné komisi zabývající se kárnými žalobami na šéfa úřadu Františka Dohnala, napsal loni v září dopis s připomínkou, která nedoporučuje v roce 2010 kontrolovat české předsednictví. „Protože se jedná o první realizaci výkonu funkce předsednictví v Radě EU, je nutné předpokládat zvýšené riziko neúčelného a nehospodárného použití finančních prostředků,“ uváděl tehdy v dokumentu.

Šéf NKÚ Dohnal se proti dopisu ohradil a označil návrh komise za otevřený pokus o politické ovlivnění. Sám Kala se vyjádřit odmítl. Člen kolegia Jan Vedral však politické vlivy popírá. Podle něj jde o součást Dohnalova boje s vedením NKÚ a politiky. Navíc tvrdí, že kolegium kontrolu předsednictví nevyloučilo a pouze rozhodlo, že její zadání se ještě musí upřesnit. Do celé kauzy se již vložil sněmovní kontrolní výbor, který si prověrku českého vedení EU hodlá pohlídat, „Předsednictví v radě EU je speciální věc, zaslouží si kontrolu a v každém případě vyhodnocení - ekonomické i organizační,“ uvedl šéf výboru Vojtěch Filip.

Reportáž Terezy Kručinské (zdroj: ČT24)

Spekulace o politickém ovlivňování souvisejí podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky s politizací úřadu v posledních letech. Vše začíná prezidentem Dohnalem, který sám je bývalý politik. Bohužel dnes kolegium NKÚ funguje jako politická trafika, což snižuje reputaci celého úřadu, řekl Ondráčka. Odpolitizování by mohla pomoct změna pravidel pro jmenování vedení úřadu i členů kolegia. Zákon o NKÚ změny čekají, jestli se ale dotknou i těchto pravidel, zatím není jasné.

Výdaje pokryly organizaci, bezpečnost nebo nová pracovní místa

Samotné půlroční předsednictví v první polovině roku 2009 vyšlo na 2,13 miliardy, o rok předtím spolkla příprava miliardu korun a v roce 2007 se utratilo 287 milionů. „Ve vyčerpaných penězích jsou zahrnuty jak výdaje centrální koordinace předsednictví, tak i výdaje všech centrálních úřadů státní správy,“ uvádí materiál zveřejněný ministerstvem financí v dubnu letošního roku.

Jde o výdaje na organizační zajištění akcí Rady EU, výdaje na bezpečnost, výdaje na dočasné personální posílení státní správy, na rozšíření působnosti Stálého zastoupení v Bruselu, na zasedání Evropské rady konaná v Bruselu, na cestovné, kulturní a další doprovodné akce a na vzdělávání úředníků.

Během předsednictví se v Česku uskutečnilo celkem 336 zasedání, z toho čtyři zasedání na nejvyšší úrovni, 14 neformálních Rad ministrů v Praze i v regionech a 318 ostatních zasedání, z nichž některá se konala rovněž na úrovni ministrů. V Česku i v dalších zemích po celém světě se při příležitosti předsednictví konaly stovky kulturních akcí. Další peníze navíc spokly i platy úředníků, jejich stavy se dočasně navýšily o 359 míst.