Kohout pokračuje v rošádách na ministerstvu

Praha – Ministr zahraničních věcí Jan Kohout pokračuje ve výměně svého týmu. Naposledy odvolal náměstkyni pro konzulární záležitosti Veroniku Kuchyňovou-Šmigolovou. Ta přitom působila ve funkci teprve od 1. července jako jeden z posledních nominantů, kterého jmenoval odcházející šéf resortu Karel Schwarzenberg. Podle informací ČTK post náměstka obsadí diplomat Karel Borůvka. Kuchyňová-Šmigolová nicméně na ministerstvu zůstane, Kohout ji jmenoval zmocněnkyní pro vyjednávání dohody o volném obchodu mezi EU a USA. Ministr též jmenoval šéfem své sekce diplomata Petra Kubernáta.

Borůvka má podle Kohouta dlouhá léta praxe jako několikanásobný generální konzul. „Proto jsem jej požádal, aby se této problematice věnoval na pozici mého náměstka. Kubernát má rovněž bohaté zkušenosti z práce v české zahraniční službě. I on působil nejen v pražském ústředí, ale i v zahraničí. Jsem rád, že se oba rozhodli přijmout mou nabídku a vrací se do čelních řad české diplomacie,“ uvedl Kohout podle prohlášení zveřejněném na www.mzv.cz.

Borůvka v minulosti působil jako ředitel tiskového odboru ministerstva zahraničí, vrchní ředitel sekce zpracování informací nebo generální konzul v Mnichově. Kubernát byl v minulosti například velvyslancem v Nizozemsku či členem českého vyjednávacího týmu s EU.

Kohout už v minulém týdnu odvolal vrchní ředitelku sekce ministra Kateřinu Weissovou i generálního sekretáře ministerstva Jaromíra Plíška. Kohout už při nástupu do úřadu uvedl, že bude měnit nejbližší spolupracovníky a považuje to za přirozené, mimo jiné i proto, že spravování ministerstva zahraničí je podle něho založené na výměně postů.