Klaus potvrdil, že s podpisem Lisabonu počká na ústavní soudce

Praha – Prezident Václav Klaus znovu potvrdil, že se svým případným podpisem pod Lisabonskou smlouvou počká až na verdikt Ústavního soudu, který má projednat ústavní stížnost senátorů na novely o vázaných mandátech pro vládu. Prezident to uvedl v dopise místopředsedkyni Senátu Aleně Gajdůškové (ČSSD), který také dnes zveřejnil na svém webu.

„Skupina Vašich kolegů se na mne obrátila 12. května s tím, že připravují stížnost k Ústavnímu soudu, a požádala mne proto, abych ratifikaci odložil a vyčkal rozhodnutí Ústavního soudu. Vyhověl jsem jim, protože kdybych tak neučinil, zbavil bych je práva, které jim ze zákona přísluší,“ napsal prezident Gajdůškové. Ta ho svým předchozím dopisem žádala, aby vysvětlil, proč smlouvu dosud neratifikoval.

Ze zdržování a obstrukcí obviňují Klause a další kritiky smlouvy nejen čeští zastánci rychlého přijetí tohoto dokumentu, ale také někteří evropští politici. Minulý týden několik členských států EU na summitu v Bruselu kritizovalo Česko za průtahy. V Evropské unii existují obavy, že český prezident Václav Klaus o týdny či měsíce zdrží svůj podpis Lisabonské smlouvy reformující unii, píše v dnešním vydání týdeník European Voice.

Ve středu vyšlo najevo, že šéf britských konzervativců David Cameron poslal Klausovi v létě dopis, v němž ho ujišťuje, že když pozdrží svůj podpis Lisabonské smlouvy, konzervativci po svém očekávaném vítězství v britských volbách vypíší o smlouvě referendum a budou usilovat o její odmítnutí.

Lisabonskou smlouvu už ratifikovaly všechny členské země kromě čtyř: Německa, Polska, ČR a Irska. V prvních třech zemích dokument schválily tamní zákonodárci a čeká se na podpis hlavy státu. V posledním případě se chystá druhé referendum na 2. října, protože Irové loni v červnu jako jediní v EU v lidovém hlasování Lisabonskou smlouvu odmítli. Nyní se však zdá, že převažuje názor, že Irsko dokument schválí. Pokud se tak stane, podle svých předchozích slibů by pak měl smlouvu záhy podepsat polský prezident Lech Kaczyński. Jeho německý protějšek Horst Köhler tak hodlá učinit již tento pátek.

David Cameron
Zdroj: ČT24