Klaus jmenoval nové soudce, bývalý čekatel se opět nedočkal

Praha - Prezident Václav Klaus dnes jmenoval 39 nových soudců a soudkyň. Byl mezi nimi také náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Král, který bude působit na Vrchním soudě v Praze. Bývalý justiční čekatel a nyní advokát Petr Langer, o jehož případném jmenování měl Klaus podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) z loňského května bez otálení rozhodnout, mezi novými soudci stále není. Klaus už během své prezidentské funkce jmenoval 577 soudců.

„Vláda připouští, že justice je neklidná,“ uvedl dnes Klaus. Úkolem každého z nově jmenovaných soudců proto podle něj bude, aby se s tímto tvrzením „nějakým racionálním způsobem vyrovnal“. Prezident dodal, že činnost soudců může kontrolovat díky své pravomoci udělovat milosti.

Nejvíce po dnešním jmenování posílí okresní a obvodní soudy, kam míří více než tři desítky soudců. Jedna soudkyně půjde na Nejvyšší správní soud, noví soudci budou i na krajích. Ministerstvo spravedlnosti podle jeho mluvčí Jitky Zinke navrhlo Klausovi jmenovat 37 soudců.

V Česku je oproti srovnatelným zemím neobvykle mnoho soudců, vedle rozhodování případů totiž musí řešit i řadu úkonů v administrativě. Loni bylo v české justici 3 063 soudců, zatímco například Portugalsko má kolem 1 200 soudců.

Klausův postup při jmenování soudců vzbudil pozornost před čtyřmi lety. Tehdy prezident odmítl jmenovat tři desítky soudních čekatelů s odůvodněním, že je jim méně než 30 let. Jeho krok vyvolal kritiku ze strany ministerstva spravedlnosti i soudů. Někteří neúspěšní čekatelé se obrátili na soudy. Langer soudy vyhrál, jmenování se ale stále nedočkal. Loni oznámil, že odchází do advokacie. Boj o pozici soudce ale nevzdal a znovu Klause zažaloval u městského soudu.

Vydáno pod