Kalousek: Lze bránit oligarchizaci politiky a zároveň udržet vládu?

Praha - Sociální demokracie nedělá podle opozičního poslance Miroslava Kalouska dostatečné kroky k tomu, aby zabránila oligarchizaci politiky ze strany Andreje Babiše. První místopředseda TOP 09 to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce. Koalici vytýká, že ještě nepředložila zákon o financování politických stran nebo že uměle prodlužuje daňové zvýhodnění pro výrobu takzvaných biopaliv první generace.

Před novým vedením sociální demokracie jsou podle Kalouska dva úkoly: udržet vládu, a zároveň nedovolit oligarchizaci státní správy. Místopředseda TOP 09 si ale není jist, zda to není v přímém rozporu. „Zatím to totiž vypadá, že navenek vystupuje ČSSD proti oligarchizaci, ale ve skutečnosti dovoluje oligarchovi upevňovat pozice,“ řekl Kalousek v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Jako příklad uvedl zákon o biopalivech, který podle něj ministr financí Andrej Babiš napsal tak, aby prospěl firmě Agrofert.

Ministr vnitra Milan Chovanec se obává, že pokusit se zákonným způsobem omezit politické subjekty jako je hnutí ANO, není jednoduché: „Bavíme se o tom, jak přibrzdit tato hnutí, kde je demokracie trošku na vážkách,“ dodal. Chovanec také připustil, že sociální demokracie nemá velkou radost z toho, že vládne s hnutím ANO. „Vláda s ANO je z rozumu. Pořád si ale myslím, že této zemi něco přináší a v současné chvíli tato vláda smysl má.“

Andrej Babiš, 13. března 2015

„Myslím si, že není sledovanější osoba, než jsem já sám, všichni mě sledují, opozice, koalice, musel bych být blázen, kdybych si dovolil něco na úkor státu udělat.“

Zprava Bohuslav Sobotka, Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Kalousek: Zákon o financování politických stran již nestačí 

Kromě zákona o biopalivech opoziční TOP 09 vyčítá vládě, že stále nepředložila zákon o financování politických stran. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se brání, vládní strany podle něj diskutují zejména o finančních limitech volebních kampaní a o tom, kdo bude politické strany kontrolovat. Návrh ČSSD, že by to mohl být Nejvyšší kontrolní úřad, se ukázal jako slepá ulička. Žádná z koaličních stran zákon nezdržuje, do sněmovny jej ale hodlá koalice předložit až poté, co jej řádně prodiskutuje. 

Zákon o financování politických stran do sněmovny předložila již Nečasova vláda, poslanci jej ale schválit nestihli, protože Nečasův kabinet podal demisi a následovaly předčasné volby. 

Dnes je situace podle Kalouska ale o poznání složitější. Norma je sice i nadále potřebná, ale „za současné situace jde pouze o segment, protože na politickou scénu vstoupila obchodní korporace s obratem přes 100 miliard korun ročně. Ta je přímým účastníkem politického zápasu, hnutí ANO je jen její součástí,“ tvrdí Kalousek s tím, že nynější situaci pouze zákon o financování politických stran nemůže vyřešit. 

Babišovy obchody
Zdroj: ČT24

Kalousek s Chovancem se v pořadu nakonec shodli na tom, že zákon o financování politických stran je třeba dotáhnout do konce. Naposledy se koaliční rada financování politických stran věnovala v únoru. Na podobě zákona se ale nedokázala shodnout: podle šéfa vládních legislativců Jiřího Dienstbiera se spor vede o transparentní účty i o limity pro dary, které partaje inkasují. Souhlas tak trojkoalice vyslovila pouze s tím, aby na stranické kasy dohlížela nezávislá instituce.

Elektronická evidence tržeb přinese jen šikanu 

On-line evidence tržeb jsou jedna z vlajkových lodí nejen Andreje Babiše jako ministra financí, ale i celé vlády. Miroslav Kalousek tvrdí, že záměr vlády přinese „neskutečnou šikanu, a to nejen podnikatelů, ale i zákazníků.“ Jediný, kdo na tom vydělá, bude ten, kdo systém instaluje a následně i ten, kdo jej bude udržovat. „ Bude to pro určitou skupinu lidí úžasný obchod,“ dodal Kalousek v OVM. 

Miroslav Kalousek v OVM:

„Zhruba 900 tisíc prodejců bude šikanováno, všichni jejich zákazníci budou šikanováni. Úzká skupina z toho bude mít výhodný byznys a státnímu rozpočtu to nepřinese nic.“

Ministr vnitra ale opět zopakoval stanovisko vlády, že pouze kabinet chce postihnout nepoctivé prodejce. „Chceme jen, aby ti, kteří platí poctivě daně, nedopláceli na ty, kteří na to kašlou.“

Ministerstvo financí počítá s tím, že by se elektronická evidence tržeb týkala až 600 tisíc obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Od ledna by ji měly mít restaurace a hotely. Od dubna by se do systému připojily maloobchodní a velkoobchodní společnosti. Od července by měly tržby hlásit i fyzické osoby, které provozují restauraci, hotel nebo prodejnu. Tento vládní záměr nelze podle Kalouska technicky stihnout.

Vláda si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně DPH. Autoři návrhu věří, že by se prostředí „narovnalo“. Poctiví podnikatelé z různých oborů totiž podle nich nejsou schopni konkurovat těm, kteří řádně neplatí daně. Babiš očekává, že by se na daních mohlo vybrat o 12 miliard korun víc, Kalousek ale oponuje tím, že ani v Chorvatsku, Itálii či na Slovensku, kde byl systém zaveden, nebyl zaznamenán vyšší výběr DPH. Zvažuje také snížení DPH restauracím na 15 procent. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale uvedl, že jeho strana takový návrh nepodpoří, dokud nebude znát podobu státního rozpočtu na příští rok. Instituce mohly podávat k předloze připomínky. Ty se nyní budou vypořádávat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 17 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 17 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 22 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 23 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
23. 12. 2025

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
23. 12. 2025
Načítání...