Jako první vozíčkář na světě zdolal sopku Mauna Kea. Teď Švehla hledá svůj ukradený handbike

6 minut
Hendikepovaný sportovec přišel o speciální kolo
Zdroj: ČT24

Před pětadvaceti lety si při pádu z kola na triatlonovém závodě poranil Zbyněk Švehla míchu a ochrnul. Jeho lásku ke sportu to nezlomilo. Na speciálním kole dokázal čtyřikrát absolvovat nejtěžší triatlonový závod světa, havajského Ironmana, a také coby první vozíčkář na světě zdolat havajskou čtyřtisícovou sopku Mauna Kea. Na další sportovní výzvy se však nyní nemůže připravovat, protože jeho handbike někdo ukradl z auta před domem v pražských Horních Počernicích.

„Byl to handbike bez zadních kol, zadní kola mám doma, protože ta jsem schopen bez problémů nějak přenést domů. Ono se to kolo nedá přemístit, že bych si ho já někam sám odvezl,“ vysvětluje Švehla.

„Ke krádeži došlo v noci z pátého na šestého února, kdy zatím neznámý pachatel rozbil zadní boční okno a zadní okno od pátých dveří u jeho zaparkovaného vozidla před domem a z kufru mu odcizil handbike v hodnotě asi sto padesát tisíc korun,“ konstatoval mluvčí pražské policie Jan Daněk. 

Pro Švehlu má kolo nevyčíslitelnou hodnotu. „Když odmyslíme, že jsem přišel o možnost připravovat se na závody, na kole, na které jsem zvyklý, tak jsem hlavně přišel o možnost vyjet ven. Prostě se na tom kole projet,“ dodává.

Ukradený handbike je přitom komukoliv jinému vlastně k ničemu. A krádež přiměla řadu lidí a organizací k pokusům speciální kolo najít. „Trvá hrozně dlouho, než se taková věc znovu vyrobí. Pořád všichni doufáme, že se kolo najde někde u popelnice,“ povídá Tomáš Pchálek ze spolku Cesta za snem.

Sbírka na nové kolo

„Vnitřně si nedovedu připustit, že kolo, které bylo na Mauna Kea, se válí někde v Běchovicích v příkopu. Možná i proto váhám se sbírkou, protože nemám odvahu k takové realitě přikročit,“ připustil vozíčkář. 

Jeho váhání nakonec ukončilo rozhodnutí Konta Bariéry. „Konto Bariéry zaštítí takovou malou veřejnou sbírku. Na to konto lidé mohou posílat peníze. A my Zbyňkovi koupíme nový handbike, ať už si ho objednává,“ dodala Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry.

„Je to dojemné, kolik lidí rozpoznalo, že to kolo mám opravdu upřímně rád,“ neskrýval Švehla pohnutí.

17 minut
Zbyněk Švehla jako první vozíčkář na světě zdolal havajskou sopku Mauna Kea
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 43 mminutami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 2 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 3 hhodinami

Únavový syndrom by se mohl dát rozpoznat z krve, ukazuje nový test

Vyčerpání i projevy podobné chřipce, tak vypadají možné příznaky chronického únavového syndromu. Podle odhadů v Česku žijí desítky tisíc lidí s tímto onemocněním. Chronický únavový syndrom se nejčastěji objeví v mladém a středním dospělém věku. Stanovení diagnózy je ale velmi obtížné a nemocní se často setkávají s nedůvěrou a nepochopením. I proto se vědci v zahraničí snaží vyvinout diagnostickou metodu, která by nemoc potvrdila třeba z odběru krve.
před 4 hhodinami

Ústavní soud čeká v příštím roce dvacítka nevyřešených případů

Ústavní soud (ÚS) vstupuje do roku 2026 s dvacítkou nevyřešených případů. Kauzy projednává celé plénum, které letos vydalo skoro padesát nálezů. Obstála třeba podoba úhradové vyhlášky či volební kandidátky, na kterých se objevují jména lidí z více stran, což kritici označovali za skryté koalice. Ústavní soudci naopak zasáhli do advokátních tarifů nebo třeba zrušili oddělené zápisy do škol pro ukrajinské děti.
před 4 hhodinami

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 14 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...