I pouhé uklouznutí může mít v mrazech vážné zdravotní důsledky

I banální úraz může v současných mrazech způsobit vážné podchlazení. Upozorňují na to záchranáři. Týkat se to může lidí, kteří se poraní při sportu, ale i seniorů, kteří upadnou na chodníku a nepodaří se jim okamžitě vstát. V takových případech je podle záchranářů nutné poraněné hlavně zahřát.

Na tom, že tuhé mrazy přinesly větší počet podchlazených, se shoduje většina oslovených záchranářů napříč Českem. Petra Effenbergerová ze Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje upozornila, že podchlazení zaznamenali zdravotníci téměř u všech lidí, kteří se při současných mrazech venku poranili.

I lehké zranění na lyžích, jako je třeba vyvrtnutí kotníku, může podle mluvčího liberecké záchranky Michaela Georgieva vést k nebezpečnému podchlazení celého organismu. Takový případ zaznamenali na Liberecku v pondělí.

To, za jak dlouho podchlazení u pacienta nastane, je podle Effenbergerové individuální. Horší termoregulaci mají děti a starší lidé. Ty proto mráz ohrožuje více. V případě, že člověk zkolabuje, je nezbytné ho co nejdříve přemístit na teplejší místo – v ideálním případě do vytápěné místnosti. Pokud je zraněný imobilní, je nutné ho zahřívat. A to třeba i vlastním tělem, uvedla Effenbergerová.

Opilí a bezdomovci v ohrožení

Podchlazení staršího muže zaznamenali záchranáři například v Libereckém kraji poté, co pacient upadl a nemohl vstát. S podchlazením skončila také paní na invalidním vozíku po delším pobytu venku, uvedl Georgiev.

Záchranné služby v současných dnech vyjíždějí v některých krajích také k podchlazeným bezdomovcům nebo opilým lidem. Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje ošetřila například v ranních hodinách podchlazeného muže v Heršpicích. O případu, ve kterém sehrál roli alkohol, informovala mluvčí Hedvika Kropáčková, s tím, že podobnou událost zaznamenali také na Blanensku.

Desetkrát vyjeli od pátku kvůli podchlazením záchranáři v Moravskoslezském kraji. Podle jejich mluvčího Lukáše Humpla se většinou jednalo o podnapilé lidi, kteří leželi na ulici, nebo o bezdomovce.

Obecně nejvíc mráz ohrožuje právě lidi bez domova a podnapilé. Rizikovou skupinou jsou také kardiaci a senioři, kteří změny počasí hůře snáší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Resort financí nabízí možnost nakoupit tři druhy státních dluhopisů

Ministerstvo financí od čtvrtka nabízí lidem možnost nákupu státních dluhopisů. Obligace jsou ve třech typech, a to pětiletý fixní, pětiletý protiinflační a tříměsíční, řekla ve čtvrtek na brífinku ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Lišit se budou výší výnosu. Upisovací období pro první emisi Dluhopisů Republiky potrvá do 28. června, obligace bude nutné zaplatit do 7. července. Vlastní emise bude vydána 15. července. Analytici znovuzavedení kvitují a dluhopisy označují za potenciální konkurenty spořících účtů.
13:09Aktualizovánopřed 2 mminutami

Na D1 stojí kolona kamionů dlouhá přes padesát kilometrů

Na dálnici D1 před Brnem se ve směru od Prahy utvořila kolona kamionů přesahující padesát kilometrů. Důvodem je velmi vysoká intenzita nákladní dopravy v souvislosti se začínajícími státními svátky v Německu, uvedlo na sociální síti X Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Provoz podle ŘSD zkomplikovala i nehoda.
před 30 mminutami

Na Jičínsku hoří bateriové úložiště, hasiči varují před zplodinami

V devítitisícové Nové Pace na Jičínsku hoří bateriové úložiště. Na místě zasahují hasiči, kteří kvůli šíření toxických zplodin doporučují lidem nevětrat. Odborníci měří koncentrace v ovzduší, informovali hasiči na sociální síti X. Hoří baterie v kontejnerovém skladu o délce přibližně čtyři krát deset metrů. Nikdo nebyl zraněn. Požár byl nahlášen ve 13:16, před 16:00 hasiči uvedli, že se už nešíří.
15:41Aktualizovánopřed 34 mminutami

Sněmovna se postavila proti konání sjezdu sudetských Němců v Brně

Sněmovna ve čtvrtek odpoledne přijala vládní usnesení, které odmítá konání sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL) v Brně. Text vyzval organizátory akce, aby od jejího konání ustoupili, což zástupci pořadatelských organizací odmítli. Poslanci opozičních ODS, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a TOP 09 se čtvrtečního jednání dolní komory na protest nezúčastnili. V lavicích na místech lidovců byl transparent se vzkazem: „Vyvoláváním nenávisti dluhy nezaplatíte“.
13:31Aktualizovánopřed 39 mminutami

Policie ukázala záznam útěku zloděje lebky svaté Zdislavy

Policie ve čtvrtek zveřejnila záznam z kamery, který zachycuje útěk pachatele po úterní krádeži lebky sv. Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Relikvii nevyčíslitelné historické hodnoty chce policie zařadit do celosvětové databáze odcizených předmětů.
před 52 mminutami

Policisté znají totožnost všech mužů, kteří v derby napadli brankáře Sparty

Pražská policie už ztotožnila všechny muže, kteří v sobotním derby mezi Slavií a Spartou napadli sparťanského brankáře Jakuba Surovčíka. Zatím nikoho neobvinila. České televizi to sdělila mluvčí policie Eva Kropáčová. Napadení gólmana policie prověřuje pro podezření z výtržnictví, zabývá se i samotným vběhnutím fanoušků na hrací plochu a poničením vybavení stadionu.
před 2 hhodinami

KRNAP rozšiřuje kamerový systém. Cílem je omezení dopravy a klid pro ohrožené druhy

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) navzdory kritice některých boudařů rozšiřuje kamerový systém v národním parku. Ten má regulovat dopravu. Ve čtvrtek přibyly kamery pod Lesní boudou ve východních Krkonoších. Mluvčí Správy KRNAPu Radek Drahný řekl novinářům, že systém pomáhá kontrolovat dodržování pravidel pro vjezdy do národního parku a chránit jeho nejcennější oblasti.
před 2 hhodinami

Inspekce varuje před mletým vepřovým se salmonelou, lidé ho mohou mít v mrazničce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před mletým vepřovým masem, které obsahovalo salmonelu. Podle údajů na balení maso pocházelo z Polska. V prodejní síti se už nenachází, mělo datum spotřeby do 17. dubna. Inspekce ale předpokládá, že by jej lidé mohli mít doma uložené v mrazničce.
před 4 hhodinami
Načítání...