HIV pozitivní prostitutka stráví pět let ve vězení s ostrahou

Pražský vrchní soud o dva roky snížil trest HIV pozitivní prostitutce Sabině Kapurové, která měla sexuální styk s téměř čtyřmi desítkami mužů. Do vězení půjde místo sedmi na pět let. Odvolací senát přihlédl mimo jiné k tomu, že nikoho nenakazila, k činu se doznala a navíc je matkou dvou dětí. Rozsudek je pravomocný. Trest si žena odpyká ve věznici s ostrahou.

„Trest beze zbytku vystihuje škodlivost jednání i osobu obžalované,“ zdůvodnil předseda senátu Martin Zelenka, proč ženě snížil trest na samou spodní hranici trestní sazby. Za pokus o těžké ublížení na zdraví a šíření nakažlivé lidské nemoci ženě hrozilo až dvanáct let vězení.

Osmadvacetiletá žena se o svém onemocnění dozvěděla v roce 2012 během druhého těhotenství. V letech 2012 až 2016 ale klienty a některé partnery o svém onemocnění neinformovala, i když s nimi měla i nechráněný sexuální styk.

Podle obžaloby šlo o 37 mužů. Kapurová ale zopakovala, že nikomu ublížit nechtěla. „Mrzí mě to, nevím, co bych k tomu měla dodat,“ řekla v závěrečném vyjádření. Už dříve uvedla, že se HIV nakazila při aplikaci drog, k prostituci se rozhodla, když byl její přítel ve vězení. S muži prý měla většinou orální styk, dočetla se totiž, že u něj není riziko přenosu nemoci tak vysoké.

Obhájkyně Věra Nováková proto žádala, aby soud skutek překvalifikoval na šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti, za který by ženě hrozil maximálně rok: „Obžalovaná uvedla, že nikomu nechtěla ublížit, nikomu se nechtěla pomstít, věřila, že její počínání je minimálně rizikové a k přenosu nedojde.“

Podle soudce to ale není možné. „Ve vztahu k případu je podstatné to, kolik bylo poškozených a jakým způsobem s nimi styky prováděla (…) Je třeba zdůraznit jednu věc, riziko přenosu je možné i orálním stykem,“ upozornil soudce. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vlaky v Praze kvůli krádeži kabelů nabírají zpoždění až devadesát minut

Zpoždění až devadesát minut nabírají od rána vlaky v Praze kvůli krádeži kabelů na trati v úseku Vršovice-hlavní nádraží. Jezdí se tam nyní jen po jedné koleji. Opravy zřejmě potrvají asi do 15 hodin, oznámil mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout.
Právě teď

Štědrovečernímu jídlu v restauraci dávají přednost lidé starší 40 let, místa už téměř nejsou

Na Štědrý den bude otevřená asi třetina gastronomických podniků v Česku, včetně restaurací. Vyplývá to z dat pokladního systému Dotykačka. V Praze bude v provozu dokonce až čtyřicet procent podniků. Restaurace, které ČT oslovila, hlásí prakticky plnou obsazenost. Popularitu návštěv 24. prosince potvrdil i prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Nejčastějšími hosty jsou lidé nad 40 let, většinou bez dětí.
před 15 mminutami

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
před 1 hhodinou

Dva roky od tragédie na filozofické fakultě připomene koncert i tichá vzpomínka

Památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v neděli připomene tichá vzpomínka před sídlem fakulty, benefiční koncert i mše za oběti tragédie a pozůstalé. Akce pořádají spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Po střelbě na fakultě, k níž došlo před dvěma lety, zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
před 1 hhodinou

V Krabici od bot lidé darovali rekordních 65 tisíc dárků pro děti v nouzi

V letošní vánoční sbírce Krabice od bot lidé darovali o čtyři tisíce krabic s dárky více než loni. ČT to sdělil Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické, která sbírku pořádá. Řada dárců také využila možnost poslat příspěvek do on-line sbírky, která potrvá až do 6. ledna. Zatím se vybralo přes 4,8 milionu korun.
před 2 hhodinami

Vláda plánuje změny u dálničních známek

Až pět procent řidičů jezdí po dálnicích načerno. Pokutu zaplatí jen v případě, že je zastaví celníci. Nová vláda to plánuje změnit. „Nebudeme čekat, že to policisté budou řešit na místě, a budeme to posílat obsílkami,“ uvedl ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD). Loni celníci vybrali na pokutách za nezaplacené dálniční známky přes čtyřicet milionů. Letos bude částka podobná. Od Nového roku se také dálniční známky zdražují. Za roční ježdění po dálnicích zaplatí řidiči víc o 130 korun. Zdražují se i ostatní známky na méně dní, což je kvůli valorizaci a novým kilometrům dálnic. Nový kabinet plánuje zdražování zastavit, ale chystá i jiné změny. „Je tam také návrh na to, že přestaneme mít nulovou sazbu na elektromobily,“ dodal Bednárik.
před 3 hhodinami

České firmy už mají první smlouvy na Dukovany, další se čekají příští rok

Tuzemské firmy začínají sjednávat první kontrakty související s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany. Jihokorejská společnost KHNP, která je bude stavět, registruje zájem i dalších českých podniků. Korejci musejí počítat se zvýšeným očekáváním tuzemských politiků, kteří budou chtít svěřit významnou část projektu českému průmyslu.
před 4 hhodinami

Firmy mohou opět získat úvěr se státní zárukou

Malé a střední firmy mohou po téměř dvouleté pauze znovu získat úvěr se státní zárukou. Peníze lze využít na provozní i investiční výdaje. Ministerstvo průmyslu a obchodu na program Národní záruka vyčlenilo 578 milionů korun, což umožní poskytnout až pět miliard. Resort očekává, že si je rozdělí zhruba tisíc podnikatelů. Žádosti přijímá Národní rozvojová banka. Ta v minulosti poskytla záruky v objemu padesáti miliard korun.
před 12 hhodinami
Načítání...