Grossovi lidé dostali 170 milionů z privatizace Mostecké uhelné

Praha - Milionové provize z někdejší privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) před lety zprostředkovaně získali i oficiální představitelé sociální demokracie. MF Dnes zjistila, že více než 30 milionů korun nejdřív dostala firma, v níž působil tehdejší šéf ekonomické sekce ČSSD Zdeněk Uhlíř - pokladník strany, jejíž vláda doly rozprodávala. Společnost následně převedla deset milionů na účet nadace, které předsedal expremiér a tehdejší předseda ČSSD Stanislav Gross. V minulosti již byli v souvislosti s Mosteckou uhelnou vyslýcháni expremiér Miloš Zeman a další členové jeho vlády.

Švýcarské úřady už dříve zdokumentovaly, že kupec 46 procent akcií mosteckých dolů, švýcarská Invest Energy, těsně po rozhodnutí české vlády o prodeji v srpnu 1999 poslal obří provizi pět milionů dolarů (tehdy přes 170 milionů korun) na účet na Gibraltar. Stát akcie prodal za 650 milionů korun, provize tedy činila 27 procent z ceny obchodu.

K účtu měl přístup zbrojař Pavel Musela - lobbista blízký Grossovi. Musela údajně peníze dále přerozděloval. Z dokumentů švýcarských úřadů podle deníku vyplývá, že část z provize byla přes Kypr převedena na účty lidí z Grossova okolí - Jiřího Martinka a tehdejšího člena ČSSD v Havířově Antonína Sýkory. Ten to ale popírá. „To je asi nějaký omyl, žádný účet jsem ve Švýcarsku nikdy neměl a jména Musela a Martinek mi nic neříkají,“ řekl deníku. Vyjádření Musely už ale získat nelze. „Několik let po privatizaci utrpěl vážnou nehodu při hodně podivném pádu z posedu,“ řekl ČT redaktor MF Dnes Tomáš Syrovátka. Martinek zase podle Syrovátky není nikde k nalezení: „Po propuknutí skandálu zmizel a nekomunikuje.“

Stanislav Gross pro ČT:

„S tou kauzou mě spojuje jen to, že v ní figurují lidé, které znám. Informace o provizi jsou pro mě nové, stejně jako pro většinu lidí.“  

Další více než milion dolarů (tehdy přes 34 milionů korun) z provize šel ale koncem roku 1999 a v roce 2000 formou půjček přes Panamu a Švýcarsko až do tuzemské firmy Nomainvest. Tyto půjčky nebyly splaceny. Ve firmě podle MF Dnes tehdy působil Uhlíř. Nomainvest v roce 2000 poskytl půjčku deset milionů korun Nadačnímu fondu Zdraví pro studenty. Fond krátce předtím založil Gross a jeho blízký spolupracovník, tehdejší místopředseda ČSSD Karel Kobes. V nadaci byli i Zdeněk Škromach a Petra Buzková, kteří ale podle deníku reálný vliv na její chod neměli. V dozorčí radě ovšem seděl Uhlíř.

Ani tato půjčka nebyla splacena a Nomainvest se po dvou letech rozhodl dát ji nadaci jako dar. „Vylučuji, že by to bylo nějakým způsobem ovlivňované,“ řekl ČT tehdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.  Gross k financování nadace uvedl, že se mu věnoval především Kobes. Dárce peněz prý příliš nezkoumali. „Naše odpovědnost byla za to, že peníze z fondu budou využity v souladu se zákonem. Jsem si jistý, že této povinnosti jsme dostáli,“ uvedl. 

Aktéři kauzy většinou trpí „kolektivní ztrátou paměti“

Gross trvá na tom, že s provizí za prodej dolů nemá nic společného. Kvůli kauze se ale vzdal členství v ČSSD. „Nemám naprosto žádné důkazy, že by tam bylo něco nečistého. Samozřejmě, pokud se podaří něco takového odhalit, budu jenom rád,“ dodal Miloš Zeman, který v té době stál v čele vlády.