Premiér Petr Fiala (ODS) se sejde s vicepremiérem Ivanem Bartošem (Piráti) v úterý ráno. Proberou aktuální stav digitalizace stavebního řízení i situaci u pirátské strany po neúspěšných volbách. Fiala to oznámil na síti X. Bartoš na Facebooku uvedl, že na schůzku půjde se seznamem věcí, které musí fungovat jinak, aby vládní spolupráce dávala smysl i pirátským voličům. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) očekává, že situace u Pirátů se bude týkat i některé koaliční jednání, nechce však Bartošovi nic vzkazovat přes média.
Fiala se sejde s Bartošem, který mu chce navrhovat změny
Piráti o víkendu v krajských volbách propadli podobně jako v nedávných volbách do Evropského parlamentu. Zaznamenali největší propad ze všech stran a přišli o 96 krajských zastupitelů, zůstali jim jen tři v Plzeňském kraji. Předsednictvo včetně Bartoše v neděli oznámilo svoji rezignaci, dosavadní šéf kandidovat znovu nebude.
Poslanci a ministři Pirátů se také v pondělí mimořádně sešli, aby společně probrali další účast své strany ve vládě po neúspěšných krajských volbách a rezignaci vedení. Předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek poté na síti X uvedl sedm bodů, které by podle Pirátů měla koalice v posledním roce před sněmovními volbami prosazovat a s nimiž půjdou do jednání o pokračování v kabinetu pětikoalice.
Na prvním místě priorit Michálek zmínil dotažení digitalizace stavebnictví, kterou by ostatní koaliční strany měly upřímně podporovat, a ne „nadále přitápět pod kotel“. Jmenoval také postavení 5000 bytů se státní podporou, zajištění míst v mateřských školkách, legalizaci konopí či zavedení nových vzdělávacích plánů už ve školním roce 2025/26. Vláda by se podle pirátských poslanců měla i jasně vymezit i proti „oligarchicko-mediálnímu komplexu, který vysává peněženky občanů“. Jmenovitě zmínil podnikatele Daniela Křetínského a Pavla Tykače.
Schůzka s premiérem Fialou
„Mám jasnou představu, co musíme udělat pro to, abychom přesvědčili voliče, že plníme naše sliby a pracujeme pro ně. Nemíním odevzdat naši zemi levici a populistům. Chci o tom ale nejprve mluvit s kolegy v ODS, Spolu a ve vládě,“ podotkl Fiala.
„V těchto dnech povedu důležitá jednání o stávající situaci, mimo jiné se zítra ráno sejdu s Ivanem Bartošem, abychom probrali aktuální stav digitalizace stavebního řízení a situaci v pirátské straně,“ dodal ministerský předseda. Bartoš schůzku potvrdil na svém Facebooku. „Půjdu tam se seznamem věcí, které musí fungovat jinak, aby vládní spolupráce dávala smysl i našim voličům,“ uvedl.
Letošní krajské volby, které se konaly krátce po ničivých povodních, jasně ovládlo opoziční hnutí ANO. Stejně jako před čtyřmi lety vyhrálo v deseti ze třinácti krajů. V Jihočeském, Jihomoravském a Libereckém kraji zvítězily vládní strany v čele s dosavadními hejtmany. ANO získalo 292 zastupitelů, druhá ODS má 106 krajských mandátů, třetí STAN 73.
Digitalizace stavebního řízení začala platit letos 1. července. Od spuštění ji provázejí potíže, ministerstvo pro místní rozvoj, které vede Bartoš, ale dlouhodobě uvádí, že na jejich odstranění pracuje. Fiala například před necelými dvěma týdny řekl, že se systém nezlepšuje tak rychle, jak by si přál. Výzvy opozice k Bartošově odvolání ale opakovaně odmítl, podle premiéra by to nedostatky a chyby digitalizace nevyřešilo.
Členka předsednictva Pirátů a europoslankyně Markéta Gregorová v ČT zmínila, že rozhodování o vládním angažmá by nemělo stát na předsednictvu v demisi. „Bude to na nově zvolených lidech. Této diskuzi se ale rozhodně nevyhneme a neměli bychom se jí vyhýbat,“ uvedla s tím, že Piráti mají k dispozici průzkumy po eurovolbách, které naznačují, proč jejich voliči nechodí k volbám nebo se odklánějí k jiným stranám. „Momentálně jsou vládní strany spíše neúspěšnější než úspěšnější a musíme se bavit o tom, jak to vládní angažmá bude ještě dávat smysl,“ dodala.
Rakušan: Předvedl obrovskou práci
Rakušan po zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) řekl, že situací po rezignaci pirátského vedení se jistě bude zabývat některé z koaličních jednání. „Nebudu vysílat vzkazy komukoliv přes média,“ uvedl. Mrzí ho, že hlasy pro Piráty ve většině krajů propadly. „Hlasy liberálních demokratických voličů, které propadly, evidentně chybí, ukazuje se to při skládání koalic,“ podotkl.
Bartoš podle Rakušana předvedl v čele Pirátů obrovskou práci. „Tu stranu vydupal. Je to člověk, který na to, co pro stranu a tuto zemi udělal, může být pyšný,“ uvedl. Rezignaci s ohledem na předsednickou odpovědnost rozumí. „Nebudu ho k ničemu vyzývat, čekám, že on bude chtít o té situaci mluvit se mnou a já jsem připraven,“ řekl.
„Potřebujeme samozřejmě vědět, jaké jsou jejich plány, z hlediska té osobní, personální účasti ve vládě, z hlediska komunikace, praktických věcí, které potřebujeme řešit,“ uvedl také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Podle místopředsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla odchod Pirátů z vlády nic nevyřeší. „Není to dobrý nápad, k ničemu to nepovede, doufám, že to vyhodnotí tak, že ve vládě setrvají,“ podotkl.
K situaci se vyjádřil i prezident Petr Pavel. „Viděli jsme zatím rezignaci vedení pirátské strany a budou jistě debaty, jestli by na základě těchto rezignací neměly následovat nějaké změny ve vládě,“ konstatoval prezident. Tyto otázky jsou podle něj legitimní, rozhodnutí je ale především na vládě. Podle něj jsou výsledky voleb nepochybně podnětem k zamyšlení pro vládu, ale také pro ostatní strany, které ve volbách uspěly více, či méně.