Favority na hrad Švejnar s Fischerem, ČSSD suverénní

Praha - Do druhého kola přímé volby prezidenta by nyní postoupili nestraníci Jan Fischer se ziskem 23,3 procenta hlasů a Jan Švejnar se 17,2 procenta. Ze straníků jim šlape na paty bývalý premiér a nynější čestný předseda Strany Práv Občanů ZEMANOVCI Miloš Zeman, kterého by podpořilo 10 procent voličů. V podpoře voličů ho následuje předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s 8,3 procenta hlasů. Vyplývá to z průzkumu agentury Factum Invenio uskutečněného na přelomu března a dubna. Aktuální průzkum agentury STEM se věnuje odhadům sněmovních voleb, vyhrála by je ČSSD se ziskem 88 mandátů, druhá by byla ODS, třetí KSČM. Občanští demokraté si od únorového průzkumu o jedno křeslo pohoršili, nyní by získali 49 mandátů. TOP 09 v průzkumu získala nejnižší počet mandátů od voleb v roce 2010, zástupci strany Věci veřejné (VV) by se do sněmovny vůbec nedostali. Naopak by uspěla strana KDU-ČSL. K volebním urnám by se dostavila více než polovina voličů.

Průzkum podpory prezidentských kandidátů potvrdil předchozí modely. Dosavadní favorité - Fischer a Švejnar - svou pozici ještě mírně posílili. Zeman a Schwarzenberg si udržují podobnou podporu, jako měli před měsícem. Za nimi by se umístil podnikatel Tomio Okamura s podporou 7,9 procenta. Šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou by podpořilo sedm procent voličů.

Zvažovaní kandidáti ODS a ČSSD mají jen zhruba pětiprocentní podporu voličů. Předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS) by volilo 5,6 procenta Čechů a místopředsedu ČSSD Jiřího Dienstbiera 5,5 procenta voličů. Europoslankyni za KDU-ČSL Zuzanu Roithovou by jako prezidentku chtěly čtyři procenta lidí. Bývalého guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu podporuje 3,6 procenta Čechů. Ostatní kandidáti by podle průzkumu nezískali více než tři procenta hlasů.

Levice má 123 modelových křesel ve sněmovně

Komunisté ztratili dvě křesla, mají jich 35. Levicová koalice by tak nyní ve sněmovně měla 123 poslanců. Stále pokračuje propad TOP 09, která by nyní obsadila 23 křesel, což je její historické minimum. V únoru jich měla 25 a v lednu dokonce 34. Pátí lidovci by získali pět mandátů. Naopak Věci veřejné jsou hluboko pod hranicí volitelnosti, hlas by jim dalo 1,3 procenta voličů.

Téměř 20 procent lidí nyní neví, koho volit, mnoho lidí se poohlíží po menších stranách. „Počet váhavých občanů je v současné době vysoký. Data jasně ukazují na rozladění velké části veřejnosti,“ uvedla STEM. Pokud by se příští týden konaly volby, zúčastnilo by se jich 52 procent Čechů, 18 procent svou účast jasně odmítlo. Nerozhodnuto je 30 procent lidí. Průzkum se konal od 23. března do 3. dubna, zúčastnilo se ho 1 118 lidí.

Jednání Poslanecké sněmovny
Zdroj: ČT24