Eutanázii i interrupci schvalují dvě třetiny Čechů

Praha – Dvě třetiny lidí souhlasí s uzákoněním eutanazie. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které dnes zveřejnilo jeho výsledky. Stejný počet dotazovaných také souhlasí s právem žen na interrupci. Počet zastánců obnovení trestu smrti v Česku se letos snížil těsně pod hranici 60 procent. CVVM provádělo průzkum od 2. do 9. června. Zúčastnilo se jej 1 049 obyvatel ČR ve věku od 15 let.

Ukončit život nevyléčitelně nemocného člověka, pokud by o to sám požádal, by podporovalo 64 procent lidí. Ti by chtěli možnost eutanazie uzákonit. Počet odpůrců eutanazie se ale prakticky nezměnil - letos jich bylo 27 procent, loni 26 procent. S eutanazií podle CVVM nesouhlasí častěji občané ve věku nad 60 let a lidé věřící.

Názor, že žena má sama právo rozhodnout o přerušení vlastního těhotenství, zastávalo podle aktuálního průzkumu 67 procent lidí. Loni to bylo 69 procent. Přesně pětina občanů (20 procent) se podobně jako loni domnívá, že by interrupce měla být povolena jen s přihlédnutím ke zdravotním a sociálním ohledům na dítě a ženu. Sedm procent by ji připustilo jen v případě ohrožení života těhotné ženy, dvě procenta jsou pro zákaz interrupce.

Proti trestu smrti jsou častěji vysokoškoláci

Zastánců trestu smrti je v České republice tradičně více. Za poslední tři roky se ale jejich počet snížil o pět procentních bodů na aktuálních 59 procent. Úměrně tomu se zvýšil počet odpůrců, a to na 35 procent. Zbývajících šest procent bylo nerozhodných. Pro obnovení trestu smrti byli častěji muži a lidé bez vyznání, proti vysokoškoláci.

Trest smrti byl na českém území zrušen v roce 1990 a nahrazen doživotím. Poslední poprava se v českých zemích konala 2. února 1989, kdy byl v Praze oběšen pětinásobný vrah Vladimír Lulek, který ubodal svou manželku a děti. Zákaz trestu smrti zakotvuje v českém právním řádu Listina základních práv a svobod.  

Vydáno pod