Dryml se postavil za Vondru, kritizuje vedení ČSSD

Praha - Senátor ČSSD Vladimír Dryml kritizuje vedení své strany kvůli tomu, že útočí na ministra obrany Alexandra Vondru (ODS). Vondra podle něj bojuje s korupcí a zaslouží si spíše podporu. Sociální demokraté přitom tento týden vyzvali Vondru k zvážení rezignace, jelikož prý nezaručuje odstranění korupce v resortu, naopak je prý sám její součástí. Podle dnešního vyjádření Drymla by se pozornost ČSSD měla ale spíš zaměřit na to, jak na obraně působili lidé z TOP 09 či dříve od lidovců, včetně nynějšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Stínový ministr obrany ČSSD Petr Hulinský Drymlovi vzkázal, že rychleji mluví, než myslí.

Stínový ministr obrany ČSSD Petr Hulinský tento týden uvedl, že by Vondra měl zvážit rezignaci. „Jeho setrvání na pozici ministra obrany totiž nezaručuje odstranění takzvané armádní korupční chobotnice, neboť jedním z jejích chapadel je dnes sám Vondra,“ napsal v prohlášení.

„Ministr obrany Alexandr Vondra veřejně a jasně vyhlásil boj proti korupci na ministerstvu obrany. ČSSD, které patrně chybí dostatek informací, by měla spíše podat ministrovi pomocnou ruku v boji proti korupci… než útočit na ministra,“ namítá Dryml.

Vladimír Dryml (ČSSD):

„ČSSD by se také měla více soustředit na objasnění podivné role Miroslava Kalouska, firmy Omnipol a dalších politiků z TOP 09 (dříve lidovců) v nákupech a hospodaření na ministerstvu obrany v minulých letech.“


Dryml, než začne kritizovat, by se měl podle Hulinského nejdřív informovat na důvody postojů stínových ministrů. „V tomto případě by se totiž dozvěděl, že ČSSD kritizuje jak pana Kalouska a lidoveckou armádní chobotnici, tak podivné angažmá pana Vondry,“ řekl dnes Hulinský, který ale stále věří tomu, že ministr bere svá slova o boji s úplatky vážně. „O jeho slovech se přesvědčíme při jeho postoji při projednávání možných korupčních kauz a při schvalování vyšetřovací komise ve sněmovně,“ dodal Hulinský.

Vyšetřovací komisi i mimořádné jednání sněmovny k armádním zakázkám požaduje ČSSD. Lídři stran vládní koalice se ale shodli, že jejich poslanci program mimořádné schůze svolané na čtvrtek 23. září nepodpoří. Vzhledem k tomu, jakou sílu má koalice ve sněmovně, není příliš pravděpodobný ani vznik komise.

Není to poprvé, kdy se Dryml vymezuje proti názoru vedení ČSSD, ve které není od doby odstoupení předsedy Jiřího Paroubka po květnových volbách o střety nouze. Dryml také v minulosti avizoval, že se hodlá ucházet o dosud neobsazený post předsedy strany.

Armádou zmítá řada kauz

Armádou zmítá v poslední době řada skandálů, mimo jiné v souvislosti s chystaným nákupem minometů nebo pořízením obrněných transportérů. Vondra deklaroval, že chce ministerstvo očistit, zároveň se ale jeho jméno objevuje v kauze nákupu transportérů. Údajně lobboval za pořízení pandurů.

Petr Hulínský
Zdroj: ČT24