Domovům pro seniory docházejí peníze, někde už začalo omezování služeb

5 minut
Události: Poskytovatelé sociálních služeb mají finanční potíže
Zdroj: ČT24

Domovy pro seniory jsou v nouzi. Poskytovatelé sociálních služeb stále nevědí, kolik peněz jim stát doplatí na provoz a péči. Kvůli vysoké inflaci a cenám energií části z nich dochází prostředky a musí tak některé činnosti omezovat.

Podle zástupců organizací stát nejedná dostatečně rychle. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) přitom původně avizoval, že by o částce mohlo být jasno do konce června – po jednání s resortem financí.

„To je nedobrý akt ze strany vlády, protože ty organizace by se měly v první řadě starat o své klienty, nikoliv o to, jestli budou nebo nebudou mít peníze,“ má jasno viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Daniela Lusková.

„Ta debata na vládě probíhá velmi intenzivně. Pan ministr Jurečka má několik typů modelů a já jsem si skoro jistý, že příští týden bychom to měli projednávat a nějakým způsobem se k tomu stavět,“ uklidňuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

O sociálních službách bude koalice jednat velmi brzy

Financování sociálních služeb má být tématem středečního jednání předsedů vládních stran. Právě na něm by mělo padnout i finální rozhodnutí. Podle části opozice měl ale kabinet výslednou částku oznámit organizacím s větším předstihem.

„Do konce roku už nám finanční prostředky nestačí. Zdražili jsme jak služby, tak stravu a hledáme v tuto chvíli zdroje kdekoliv jinde, kde si můžeme přivydělat,“ popisuje ředitelka Sociálních služeb Prahy 9 Michaela Žáčková.

Organizace Eda, která poskytuje ranou péči rodinám dětí s handicapem nebo vážnou nemocí, už kvůli úsporám ukončila provoz bezplatné linky. Teď chystá krizové scénáře. „Jsme připraveni omezovat výjezdy, protože pohonné hmoty jsou velmi drahé. Jsme připraveni sáhnout případně i na mzdy pracovníků, které už jsou v tuto chvíli velice nízké. Vzdělávání omezujeme, protože to je také velmi nákladné,“ vypočítává ředitelka organizace Petra Mžourková.

Náklady na dofinancování služeb by se podle dřívějších vyjádření ministra práce a sociálních věcí měly pohybovat v rozmezí od 3,2 do 4,4 miliardy korun. „Dofinancování sociálních služeb proběhne ve slíbeném termínu, ovšem zatím dolaďujeme definitivní shodu na celkové částce. Očekávám dohodu na jednání K5 příští středu,“ avizuje Jurečka.

„Já myslím, že to musí být nad čtyři miliardy korun. Pokud bude ta částka nižší, tak napětí ve financování sociálních služeb zůstane do konce roku,“ varuje předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.

Podobně mluví i opozice. Podle hnutí ANO by měl stát mezi poskytovatele rozdělit čtyři a půl miliardy. Zhruba na tolik požadované doplacení vyčíslily i kraje. „Vláda drží bohužel všechny zaměstnance sociálních služeb v šachu. Protože poskytovatelé neví, jestli mají v tuto chvíli něco slibovat zaměstnancům nebo propouštět,“ tvrdí poslanec ANO a člen sněmovního výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka.

Liknavost vadí i koaličním politikům

„Vzhledem k tomu, jak je potom nastaven celý ten další proces, kdy to musí projít krajskými zastupitelstvy a tak dále, tak je opravdu třeba, aby to bylo co nejdříve,“ míní místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti).

„Je to prostě nešťastná věc. Já jsem dlouhodobě v minulých letech za to vlády kritizoval. Myslel jsem si, že ta situace nenastane v době, kdy do vlády vstoupí mimo jiné Občanská demokratická strana,“ mrzí poslance ODS a rovněž člena sněmovního výboru pro sociální politiku Jana Bauera.

O dodatečné doplacení žádají poskytovatelé každoročně. Nastavení víceletého financování by mělo být podle Mariana Jurečky příští rok součástí novely zákona o sociálních službách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek koná summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastní i český premiér Petr Fiala (ODS). Ten se před odletem vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Sejít se plánuje i s von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 37 mminutami

SPD zpochybnilo Pavlovo hodnocení hradní schůzky. O EU a NATO se prý nemluvilo

Hnutí SPD v pátek zpochybnilo vyjádření prezidenta Petra Pavla, podle něhož na čtvrtečním jednání s lídry parlamentních stran o bezpečnosti panovala shoda na tom, že členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Na jednání na Hradě se zástupci SPD nepadlo nic o souhlasu hnutí s členstvím v Evropské unii a NATO, tvrdí předseda SPD Tomio Okamura. Prezidentská kancelář v reakci uvedla, že jednání měla stejnou strukturu a vždy zahrnovala i ukotvení v obou organizacích.
12:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Veterinární správa od neděle ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska

Státní veterinární správa (SVS) od neděle 18. května ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska, která jsou náchylná ke slintavce a kulhavce, do Česka. Zruší také zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce a uvolní podmínky pro dovoz tepelně neopracovaných produktů živočišného původu. Od neděle nebude potřeba mít pro dovoz zboží ze Slovenska a Maďarska veterinární osvědčení, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.
14:18Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Starosta Řeporyjí Novotný pozastavil členství v ODS

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný odsouzený nepravomocně ke třem měsícům vězení s okamžitou platností pozastavil své členství v ODS. Ještě dopoledne předpokládal, že jeho další členství ve straně projednají pražští občanští demokraté až po pravomocném rozhodnutí. Předseda ODS a premiér Petr Fiala ve čtvrtek pro server Blesk.cz a poté v debatě s voliči v Jihlavě řekl, že se chce vyhnout formalitám a pražská ODS by o Novotném měla jednat v příštích dnech.
před 2 hhodinami

Hokejový šampionát může svádět k sázení. S hazardem jsou ale spojena rizika

Mistrovství světa v ledním hokeji je v plném proudu. Turnaj není v Česku oblíbený jen mezi sportovními fanoušky, ale také mezi sázkaři. V loňském roce sázky na hokejový šampionát činily více než 2,9 miliardy korun. Kurzové sázení je ovšem hazardní hrou, která může skrývat značná rizika. Pomoci jim předejít může třeba Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách.
před 5 hhodinami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 8 hhodinami

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 10 hhodinami
Načítání...