Dětská trauma-centra v létě praskají ve švech

Slunce a prázdniny – to je kombinace, která láká děti k venkovním aktivitám, a čím více jich provozují, tím vyšší bývá počet pacientů dětských trauma-center. Ty mají napříč celou Českou republikou plno, úrazy dětí totiž stouply za první polovinu prázdnin o dvojnásobek. Kvůli akutním případům se musely omezit i plánované operace. V horkém počasí to také děti táhne k vodě a podle lékařů jsou tyto prázdniny neobvyklé vysokým výskytem tonutí dětí v zahradních bazénech. Jde často o děti do tří let.

V pražské Thomayerově nemocnici se co chvíli trousí malí pacienti se sádrami na rukou i nohou, s naraženinami po pádech na bruslích nebo na kolech. Na urgentní příjem vozí rychlá záchranná služby úrazy nejtěžší, v těchto dnech třeba i šestkrát denně. Kvůli nárůstu akutních případů se v nemocnici snaží omezit i doprovod rodičů přes noc, který až na výjimky dovolují jen u dětí do šesti let.

Na dětské klinice v Českých Budějovicích hospitalizují průměrně 60 dětí měsíčně, jen za červenec byl ale jejich počet dvojnásobný. „Operační sály v případě potřeby jedou 24 hodin denně,“ přibližuje primář Jiří Klíma. Mimořádný týden měli také na pražské Bulovce, kde ošetřovali šest nezávisle na sobě přiotrávených dětí.

Hlavní nápor se čeká s koncem prázdnin

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně ošetřili v červenci průměrně přes 17 dětí každý den. Ve srovnání se stejným obdobím v roce 2013, kdy tu evidovali 522 pacientů, jich letos bylo o 14 více. Stovky dětí hospitalizovali za poslední měsíc v Plzni, v Praze nebo v Brně. Hlavní nápor ale dětští lékaři očekávají na přelomu srpna a září.

Počty dětských úrazů každoročně narůstají. Lékaři se to snaží zmírnit prevencí. Řadě těch nejvážnějších úrazů můžou podle nich totiž rodiče předcházet preciznějším poučením dětí nebo bystřejším dohledem. „Letošní léto je bohužel výjimečné počtem dětských pacientů, kteří tonuli v malých bazéncích. Pečovali jsme o šest dětí ve věku od jednoho do pěti let,“ řekl přednosta z motolské nemocnice Tomáš Vymazal. Rodiče si často neuvědomují riziko byť jen několika centimetrů vody. Stejně tak by neměli podceňovat ochranné pomůcky třeba na brusle nebo kolo.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěVláda schválila novelu zpřísňující podmínky dočasné ochrany Ukrajinců

Regulace cen pohonných hmot bude pokračovat i v červnu. Návrh ministerstva financí v pondělí podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) schválila vláda. Ta k dennímu nastavování cenových stropů nafty a benzinu přistoupila v první polovině dubna v reakci na zdražování ropy kvůli konfliktu na Blízkém východě. Vláda řešila také změny v poskytování humanitární dávky pro držitele takzvané dočasné ochrany či předpis, který má zajistit rozvoj elektronizace školství. Návrhem zákona o médiích veřejné služby by se měla zabývat koaliční rada.
05:31Aktualizovánopřed 3 mminutami

Státní zástupce obvinil jednoho z trestně stíhaných v bitcoinové kauze z praní peněz

Státní zástupce rozšířil trestní stíhání u jednoho z obviněných v bitcoinové kauze. Člověk je nyní stíhaný i z legalizace výnosů z trestné činnosti. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci o tom informovalo na síti X.
14:08Aktualizovánopřed 10 mminutami

Novým apoštolským nunciem v Česku se stal arcibiskup Eugene Martin Nugent

Novým apoštolským nunciem v Česku se stal arcibiskup Eugene Martin Nugent, který se narodil v Irsku. Po jmenování papežem Lvem XIV. jeho jméno v poledne oznámilo tiskové středisko Vatikánu, sdělila mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová. Nugent dosud působil jako vyslanec Svatého stolce v Kuvajtu, Kataru a Bahrajnu. Titulárním arcibiskupem je v irském Domnach Sechnaill, což je město v diecézi Meath.
12:32Aktualizovánopřed 14 mminutami

Při léčbě štítné žlázy není většinou nutné užívat doplňky stravy, upozorňují experti

Lidé s onemocněním štítné žlázy obvykle nepotřebují speciální dietu ani doplňky stravy. Odborníci jim doporučují pravidelně navštěvovat lékaře a dodržovat léčbu. Pacienti si podle nich často zbytečně kupují doplňky stravy, které mají údajně přispět ke zdravému fungování štítné žlázy. Různé přírodní produkty jim dokonce mohou uškodit, upozorňují endokrinologové v rámci Týdne štítné žlázy. Neléčená porucha tohoto důležitého orgánu může nepříznivě ovlivnit krevní oběh, srdeční frekvenci nebo výkonnost.
před 18 mminutami

Koaliční poslanci navrhli rozšíření okruhu lidí, kteří nehradí poplatek pro ČT a ČRo

Televizní a rozhlasový poplatek by podle novely navržené skupinou koaličních poslanců v čele s místopředsedou sněmovny Patrikem Nacherem (ANO) neměly platit domácnosti seniorů nad 75 let nebo podnikatelé a firmy do padesáti zaměstnanců místo nynějších 24 pracovníků. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) by přišly podle odhadu předkladatelů o stamiliony korun. Podle někdejšího ministra kultury Martina Baxy (ODS) jde o další úder proti nezávislým médiím veřejné služby.
14:05Aktualizovánopřed 19 mminutami

Ženě z Českokrumlovska hrozí až čtyři roky za množení psů, vyměňovala je i za alkohol

Kriminalisté se zabývají případem ženy z Českokrumlovska, která měla nejméně od roku 2020 chovat a množit psy v nevhodných podmínkách. Štěňata se zájemci směňovala i za alkohol a tabákové výrobky. V případě prokázání viny před soudem za to ženě hrozí až čtyři roky za mřížemi.
před 1 hhodinou

Žalobce Vagai dostal důtku, nebránil se proti vydání počítačů Jiřikovskému

Žalobce z brněnského krajského státního zastupitelství Marek Vagai dostal důtku za to, že se nebránil proti rozhodnutí soudu, který loni v lednu vydal již dříve odsouzenému Tomáši Jiřikovskému zajištěné počítače. Elektronika pravděpodobně skrývala přístup k bitcoinovým peněženkám. Jiřikovský následně daroval část bitcoinů se sporným původem ministerstvu spravedlnosti. Důtku Vagaiovi navrhl jeho nadřízený, kárný senát Vrchního soudu v Olomouci v pondělí schválil návrh dohody o vině a kárném opatření. S ohledem na dohodu neprováděl dokazování.
11:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sjezd sudetských Němců by se mohl konat střídavě v Česku a Bavorsku, navrhl Posselt

Sudetští Němci i Češi v pondělí na závěr sjezdu krajanského sdružení v Brně položili květiny k památníku obětí okupace v Kounicových kolejích. Zazněla modlitba i požehnání na cestu v obou jazycích. Také poslední akci sudetských Němců v Brně provázel protest, tentokrát poklidný. Předák sdružení Bernd Posselt pro bavorskou stanici BR navrhl, že by se v budoucnu akce mohla konat střídavě v Bavorsku a Česku. Příští rok se uskuteční v Norimberku.
11:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...