Desítky trabantů a wartburgů zaplnily Pražský hrad

Praha - Spanilou jízdu na Pražský hrad dnes podniklo na 160 trabantů, wartburgů a dodávek Barkas. Podle pořadatele dvanácté pražské podzimní Trabantiády Davida Svatoše byly většinou zastoupené trabanty. Vidět bylo nejrůznější modely, auta zdobená vlaječkami, beruškami či červenou metalízou. Přihlížející diváky rozesmál třeba trabant na klíček. Do Prahy zavítala vozidla z celé České republiky. Akce pokračuje dále v neděli.

„Sjelo se nám sem 160 aut, což nás opravdu překvapilo, nečekali jsme takový zájem, je to bomba. Všichni jsou z toho takzvaně vyřízení,“ řekl Svatoš. „Je to legenda, je to vášeň,“ dodal. Odpolední spanilá jízda Prahou byla dlouhá 13 kilometrů a trvala hodinu.

Lidi na akci přilákalo zejména hezké počasí, podle organizátora také zajímavý program a možnost dostat se mezi lidi - projet se.

Nejstarší auto, které se zúčastnilo dnešní akce, mělo rok výroby 1964, nejmladší pak 1991. Historicky úplně první trabant vyjel roku 1957, do prodeje byl uveden v roce 1958, připomněl Svatoš.

Kolona nablýskaných veteránů byla součástí víkendového srazu milovníků východoněmeckých dvoutaktních vozítek nazvaného Pražská Trabantiáda, jehož 12. ročník hostí od pátku kemp Džbán. Po celý den se na Džbánu konaly soutěže - například v jízdě zručnosti nebo ve výměně kola na čas.