Dalík nastoupil do vězení. Za mřížemi by měl strávit pět let

Reportáž: Dalík nastoupil do vězení (zdroj: ČT24)

Někdejší blízký spolupracovník expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík nastoupil do ruzyňské věznice, kde by měl strávit příštích pět let. Proti rozsudku, který se týká korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur, sice podal Dalík dovolání k Nejvyššímu soudu, za mříže přesto musí, protože dovolání nemá odkladný účinek.

Termín pro nástup do vězení měl Dalíkovi vypršet ve čtyři odpoledne. Dorazil necelou půlhodinu přetím, přivezl ho advokát a exministr dopravy Radek Šmerda. Na otázky novinářů neodpověděl, zamířil ke dveřím věznice, za kterými vzápětí zmizel.

Marek Dalík již ve vězení kvůli pandurům byl, loni v září nastoupil na poslední chvíli. Původní čtyřletý trest však zrušil na jaře – zhruba po sedmi měsících od nástupu do vězení – Nejvyšší soud. Nový pravomocný rozsudek, tentokrát pětiletý, padl v červenci.

Podle pražského vrchního soudu se Dalík dopustil podvodu, když se ze zbrojařů pokusil vylákat peníze s tím, že předstíral, že měl vliv na zakázku a může ovlivnit rozhodování vlády. „Dopustil se jednání, které bezprostředně směřovalo k tomu, aby sebe obohatil tím, že uvedl někoho v omyl,“ řekl v červenci soudce Martin Zelenka.

Spor se týká Dalíkovy schůzky se zástupci firmy Steyr, která pandury vyrábí, v listopadu 2007. Tehdy byla u moci vláda Mirka Topolánka (ODS), která zrušila původní dohodu o nákupu obrněnců uzavřenou již předchozím Paroubkovým kabinetem. Podle obžaloby si Marek Dalík řekl o půl miliardy korun.

Sám Dalík před soudem připustil, že se na schůzce hovořilo o částce „třikrát šest“ milionů eur, které charakterizoval jako provizi například za PR služby. Podle Dalíka ale částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely.

Přiznávám se k tomu, že jsem se na tomto podílel. Tu částku na druhé pražské schůzce vyřkl pan Výboh a já jsem ji potvrdil. K tomu se přiznávám, ano.
Marek Dalík

Původně byl Dalík potrestán čtyřletým vězením za to, že na schůzku šel pro úplatek určený pro někoho z vlády, vrchní soud letos čin překvalifikoval. Dalík vinu dlouhodobě odmítá a po červencovém rozsudku se znovu obrátil na Nejvyšší soud. Může ale nanejvýš doufat v to, co již prožil – že bude po nějaké době zase propuštěn. I kdyby totiž Nejvyšší soud i podruhé rozhodl v Dalíkův prospěch, do vězení prozatím musí, i přes podané dovolání zůstává pravomocný rozsudek vrchního soudu.

Marek Dalík, někdejší poradce premiéra Mirka Topolánka, se v minulosti zapletl do několika kauz. Vlivný lobbista se v zákulisí české politiky pohybuje již od roku 1999, v té době se seznámil s Topolánkem.

V letech 2006 až 2009, kdy byl Topolánek premiérem, stál Dalík často po jeho boku, dokonce si koupil byt ve stejném domě. Podle médií měl výrazný podíl na Topolánkově politické strategii, zároveň však během jeho éry nebyl v ODS příliš populární. V době jeho angažmá v českém veřejném prostoru se novináři pozastavovali nad Dalíkovými vysokými příjmy.

Dalíkovo jméno se začalo v médiích více objevovat od srpna roku 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance Unie svobody Zdeňka Kořistky. Ten tehdy obvinil Dalíka, že mu společně s Janem Večerkou nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Policie obvinila oba lobbisty z podplácení, obvinění se ale neprokázalo, případ byl odložen.

Na přelomu let 2006 a 2007 se Dalík podílel na vyjednávání podpory Topolánkově koaliční vládě, kterou nakonec podpořili dva sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Zapleten byl také v takzvané Toskánské kauze, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů.

V roce 2009 se Dalík údajně pokoušel jménem premiéra přesvědčit redaktora České televize, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa.

Odsouzen byl v souvislosti s nákupem Pandurů. Kontrakt v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Dalík původně dostal čtyři roky vězení za to, že si při neformální schůzce ohledně nákupu Pandurů řekl v roce 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun. Tento rozsudek ale soud zrušil.

Po zásahu Nejvyššího soudu ovšem padl nový rozsudek, který Dalíkovi o rok přitížil. Soud dospěl k názoru, že podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze. Uvedl je v omyl tím, že předstíral svůj vliv na ministry. Nejvyšší soud později odmítl Dalíkovo dovolání a Ústavní soud jeho ústavní stížnost.

Marek Dalík
Zdroj: isifa/LN/Hynek Glos