D8 letos nebude, kraj by chtěl změnit zákony

Ústí nad Labem – Dálnice D8 nebude dostavěna do konce roku, potvrdila to dnes hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Kdy se chybějící úsek mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem otevře, ale neví. Ředitelství silnic a dálnic upozorňuje, že se může stavba protáhnout o další dva roky. Do přípravy stavby, kterou blokuje několik soudních sporů, by se podle vedení regionu měla výrazněji vložit vláda, prohlásit stavbu za veřejný zájem a dosáhnout toho, aby se začalo stavět co nejdříve. Prosincový termín, který nyní definitivně padl, byl už třetím nenaplněným slibem – nejprve se mělo začít jezdit přes České středohoří na konci roku 2006, poté v roce 2007.

Stavbu zbylého úseku dálnice komplikují spory, kdy se odpůrci zvolené trasy dálnice snaží u soudu zneplatnit stavební povolení i samotné územní řízení. Podle radního pro dopravu Jiřího Šulce se tak příprava vrací asi o deset let zpět.

„Je nanejvýš nutné, aby se do toho vložila nejvyšší místa. Ekologičtí aktivisté se snaží stavbu protahovat a prodražit,“ dodala hejtmanka Vaňhová. Představitelé Ústeckého kraje by chtěli, aby vláda stavbu prohlásila za veřejný zájem.

Reportáž Jana Stuchlíka (zdroj: ČT24)

Stavbu má zrychlit i změna zákona

Líbilo by se jim také, kdyby se docela změnila legislativa, aby odpůrci plánované dálnice nemohli napadat jednotlivá stavební povolení na akci, jež má platné územní rozhodnutí. Podle Marie Nádvorníkové z Ředitelství silnic a dálnic by tak mohlo být nadále možné pouze jedno odvolání proti územnímu rozhodnutí.

ŘSD v současnosti po řadě procesů chybí stavební povolení na necelé dva kilometry z plánovaného šestnáctikilometrového úseku. Dokončení dálnice se tak očekává pravděpodobně až v roce 2012.

Ubližují ochránci přírody lidem?

Podle starostů obcí, kterými jezdí kamiony a auta, protože nemají dálnici, už ekologové nechrání přírodu, ale naopak škodí lidem. Ekologové jsou ale přesvědčeni, že je vše důsledkem pochybení úředníků při přípravě stavby. „Zasádní je, že se zde porušovaly zákony při schvalování dálnice D8,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.

Ekologické skupiny v čele s organizací Děti Země napadají zákonnost jednotlivých dokumentů, protože se jim nelíbí zvolená trasa dálnice. Obávají se nenávratného poškození chráněných druhů rostlin a živočichů v Českém středohoří. Kromě řady žalob se ekologové odvolávají téměř proti všem rozhodnutím úřadů, napadají například i rozhodnutí o povolení přeložky plynu či elektřiny.

Náhrada za nedostavěnou D8 vede mnoha obcemi.
Zdroj: ČT24