Čunek: Za KDU-ČSL do sněmovny kandidovat nebudu

Praha - Předseda lidovců Jiří Čunek řekl, že nebude v předčasných podzimních volbách kandidovat za KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny. Informovalo o tom Rádio Česko. Znovu zopakoval, že chce obhajovat post předsedy strany. KDU-ČSL je podle jejího předsedy do předčasných voleb třeba chápat jako stranu opoziční, která je ale kvůli politice Miroslava Kalouska příliš pravicově orientovaná.

„Jsme stranou, která dokončuje koaliční projekt, ale ten jen dojíždí do 9. května. Poté se staneme čistě opoziční stranou,“ uvedl v rozhovoru Čunek. Překlenovací vláda je prý vládou, kterou si vytvořily dvě nejsilnější strany. „Jediný důvod, proč o podpoře uvažovat, je vážná hospodářská krize,“ řekl Čunek.

Čunek: Topolánek se Klause bojí 

„Mirek Topolánek se z nějakého důvodu prezidenta (Václava) Klause bojí. Nechtěl mu dát možnost, aby rozhodl. Já bych se ho nebál a mělo to zůstat tak, aby si ČSSD, která shodila vládu, vládu sama se stojedničkou postavila,“ prohlásil Čunek.

Podle Čunkových slov budou mít lidovci k podpoře vlády závazné hlasování. Kvůli případnému odlišnému hlasování však nikoho ze strany Čunek prý vylučovat nehodlá.

Podle Čunka by měl mít Kalousek po sjezdu menší vliv

Lídr křesťanských demokratů podotknul, že se strana kvůli politice dosavadního ministra financí a bývalého předsedy strany Miroslava Kalouska ocitla příliš vpravo. „Myslím, že někteří stranu určitě opustí. Jestli je pro někoho přání ODS víc než přání KDU-ČSL, ať přejde do jiné strany. Vedle Miroslava Kalouska tak vidím celkem tak čtyři lidi. Myslím, že po sjezdu by měli mít podstatně menší vliv,“ uvedl Čunek.

Právě s Kalouskem se lidovecký předseda názorově rozchází. Kalousek navíc spolu s ministryní obrany Vlastou Parkanovou (KDU-ČSL) podepsal minulý týden navzdory usnesení širšího vedení své strany dohodu o překlenovací vládě premiéra Jana Fischera.

  • Topolánek předává demisi autor: Krumphanzl Michal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/760/75961.jpg
  • Miroslav Kalousek a Jiří Čunek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/612/61198.jpg
Vydáno pod