Čtyři ministerští úředníci jsou odvoláni kvůli spolupráci s StB

Praha - Nejméně čtyři úředníci musí kvůli spolupráci s komunistickou policií nebo StB opustit vysoké funkce na ministerstvu vnitra. Podle Mladé fronty Dnes se navíc lidé, kteří byli v minulosti spjati s bezpečnostními složkami komunistického režimu, ucházeli o místo v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka na otázku, kolik lidí s komunistickou minulostí muselo z ministerstva odejít, odpověděl, že „vnitro probralo s odbory čtyři výpovědi zaměstnanců, kteří se vzdali šéfovské funkce nebo byli odvoláni“. Jednalo se právě o lidi s problémovou minulostí.

Z ministerstva odchází například bývalý zástupce šéfky odboru prevence kriminality Radim Bureš. Odvolán byl za spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou. Bureš však tvrdí, že je na seznamech neoprávněně, a chce se s ministerstvem soudit.

Kromě Bureše odcházejí ještě další tři šéfové. Právě lidé s komunistickou minulostí se málem stali zaměstnanci nově vzniklého Ústavu pro studium totalitních režimů. Když totiž ústav vznikal, přesouvali se do něho někteří pracovníci policie. Nesplnili ale podmínky pro bezúhonnost v minulosti.

„Někteří lidé, kteří byli převedeni pod náš Archiv bezpečnostních složek, nebyli způsobilí k vykonávání práce u nás. Nepředložili nám totiž negativní lustrační osvědčení podle zákona,“ řekl ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

Podle deníku ale ministr vnitra Ivan Langer (ODS) neměří všem zaměstnancům stejně. Do funkce náměstka policejního prezidenta pro ekonomiku totiž jmenoval Tomáše Kužela, který prý s StB spolupracoval. Podobná situace nastala i při jmenování Jiřího Komorouse, který je nyní protidrogovým policistou.

Prověrka zaměstnanců ministerstva vnitra a jejich minulosti začala již loni v lednu. Lustraci 1 800 lidí tehdy nařídil ministr vnitra a kontroly při ní objevily 150 důstojníků totalitní tajné služby nebo jejích agentů. Vyšlo najevo, že každý dvanáctý významný zaměstnanec ministerstva vnitra sloužil předlistopadové StB.