Chovanec: Kvóty nemají smysl, lidé stejně odejdou do cílových zemí

Ministerstvo vnitra v pondělí spustí speciální stránky zaměřené na migraci. Podle šéfa resortu Milana Chovance (ČSSD) tím chce předejít různým fámám, které se objevují na internetu. Chovanec zároveň spolu se svým slovenským protějškem Robertem Kaliňákem znovu odmítl povinné kvóty na příjem uprchlíků. Podle ministrů nemají žádný smysl, protože běženci by časem stejně odešli jinam.

  • Za prvních sedm měsíců letošního roku podalo v Česku žádost o azyl nebo dočasnou ochranu 884 lidí. 143 žadatelů tvořily děti, pět jich dorazilo do země samo. Zhruba polovina dětí pochází z Ukrajiny, 16 ze Sýrie, pět z Afghánistánu.
  • V roce 2014 podalo žádost o azyl 1156 lidí včetně 229 dětí. Šest dětí přišlo do Česka samo. Ze Sýrie pocházelo 32 dětí, téměř stovka byla z Ukrajiny.
  • V posledních letech bylo nejvíc dětských žadatelů v roce 2008. Celkem o ochranu žádalo 1656 osob, z toho 305 dětí. Bez dospělých jich do ČR dorazilo 34. Nejvíc dětí pocházelo z Turecka, a to 72. Z Ukrajiny přijelo 37 dětí, ze Sýrie 14, z Afghánistánu 15 a z Iráku čtyři.

„Po internetu se šíří různé zaručené zprávy. Abychom dali občanům České republiky jasnou a zřetelnou informační bázi, tak od pondělí spustíme na webu ministerstva vnitra informace o migraci,“ uvedl ministr na tiskové konferenci. 

Na webu by se informace měly objevit prakticky ihned po jejich ověření. „Aby se lidé mohli podívat, jak to vypadá, co se v ten den událo, kolik migrantů přišlo nebo jaký je stav našich migračních zařízení. Nechceme šířit paniku, chceme lidi uklidnit,“ dodal ministr. 

Hlavní hygienik Vladimír Valenta vydal prohlášení, že Česko v souvislosti s uprchlickou krizí aktuálně není ohroženo šířením exotických infekčních nemocí. Epidemiologická situace je podle hlášení ze všech zdravotnických zařízení klidná.

Množí se padělané syrské pasy

Chovanec se kvůli migrační krizi sešel se svým slovenským protějškem Robertem Kaliňákem. Oba znovu odmítli povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. „Nic neřeší, ani nevíme, podle jakého klíče bychom migranty přerozdělovali a především jak bychom je na území Česka a Slovenska udrželi, když téměř žádný nechce na území těchto států zůstat,“ poznamenal.

Po debatě se zachycenými migranty 98 procent z nich chce do Německa, pár jedinců do Dánska, někteří do Švédska a do Norska. O azyl v Česku požádalo několik jednotlivců a jedna rodina. My je tu budeme držet o tři měsíce navíc a pak se stane nezvratné, prvním vlakem odjedou do Německa.
Milan Chovanec

Německo na konci srpna přestalo vracet syrské uprchlíky do zemí, v nichž vstoupili na půdu Evropské unie. Místo toho úřady rozhodují rovnou o udělení azylu. Pokud by chtělo přijmout všechny uprchlíky ze Sýrie, kteří jsou v Maďarsku, pak Česko a Slovensko pro jejich přesun vytvoří vlakový koridor. 

„Nechali bychom tyto vlaky projet bez toho, abychom migranty dál kontrolovali, pouze bychom udělali doprovod,“ řekl Chovanec. Maďarsko by ale muselo garantovat, že jde výhradně o Syřany, kteří byli prověřeni. Podle Chovance se totiž množí padělané syrské pasy i lidé, kteří se za Syřany vydávají.

Nával uprchlíků jako výsledek nedůsledné imigrační politiky

Podle Kaliňáka navíc může za nával uprchlíků do Evropy její nedůsledná imigrační politika. Upozornil, že Evropská unie rezignovala na návratovou politiku a kontroly. Výjimkou tak nejsou lidé, kteří mají už pět let rozhodnutí o deportaci, ale v zemi stále zůstávají. „To jsou chyby, které tvoří nelegální migraci. Pro lidi je to motivací. Potom jsou ochotní nesmyslně riskovat život a my jsme svědky katastrofálních obětí a zvěrstev převaděčů.“ 

Česko má nyní pro běžence zajištěno 1100 míst. Zařízení už jsou zhruba z 90 procent zaplněná. Vnitro už dříve uvedlo, že do konce roku chce kapacitu zvednout na 1400 míst. Vzniknout by mohla například v bývalé věznici Drahonice na Lounsku. Pokud by do Česka mířilo víc než 1000 uprchlíků denně, ministerstvo by požádalo o pomoc armádu a Vězeňskou službu.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zapojení prezidenta do summitu NATO je nezbytné, uvedl Kupka po schůzce s Pavlem

Přirozené zapojení prezidenta do summitu v Ankaře je nezbytné, uvedl šéf ODS Martin Kupka po jednání s hlavou státu Petrem Pavlem. „I proto, aby Česko působilo srozumitelně,“ řekl. Obranu označil za jednoznačnou prioritu národního zájmu. Schůzka se uskutečnila na žádost šéfa opoziční strany.
15:39Aktualizovánopřed 5 mminutami

Pro dostavbu Dukovan jsou nyní výzvou povolovací procesy, míní ředitel

Při přípravě stavby dvou nových jaderných bloků elektrárny v Dukovanech na Třebíčsku jsou pro nejbližší období výzvou povolovací procesy a jejich napadání. Na úterní odborné konferenci Jádro 2026 ve Valči na Třebíčsku to uvedl generální ředitel společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II) Petr Závodský. Zmínil stížnost proti vydanému územnímu rozhodnutí, již k Ústavnímu soudu podala společnost, která koupila pozemky potřebné pro stavbu bloků a nechce je prodat. Uvedl, že společnost ještě znění stížnosti neobdržela. Příprava na stavbu bloků dle něho zatím postupuje podle harmonogramu.
před 13 mminutami

Telegramový účet metropolity Ilariona tvrdí, že české úřady ruského duchovního propustily

Telegramový účet metropolity ruské pravoslavné církve Ilariona, zadrženého v Česku v souvislosti s převozem zakázaných látek, tvrdí, že duchovní byl propuštěn. Účet dále uvádí, že obvinění proti Ilarionovi úřady nevznesly. Rusko předtím předalo českému diplomatovi proti zadržení duchovního důrazný protest.
12:21Aktualizovánopřed 32 mminutami

Feri opustil vězení, soud ho podmíněně propustil

Okresní soud v Teplicích v úterý vyhověl žádosti Dominika Feriho o podmíněné propuštění z vězení. Stanovil zkušební dobu tři roky a dohled nad odsouzeným, jenž se musí omluvit poškozeným a podrobit se vhodnému programu, který nabízí probační a mediační služba. Feri teplickou věznici opustil v úterý o půl čtvrté odpoledne. Někdejší politik si odpykal dvě třetiny z tříletého trestu za znásilnění.
13:56Aktualizovánopřed 36 mminutami

Do muniční iniciativy přispívá už jen devět zemí, řekl Pavel Financial Times

Počet zemí, které přispívají do české muniční iniciativy, se snížil o polovinu – z loňských osmnácti na současných devět. V úterý to napsal deník Financial Times (FT) s odvoláním na prohlášení prezidenta Petra Pavla. Podle něj iniciativa stále funguje, pokles počtu přispěvatelů pro ni ale představuje nové obtíže. Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dává přednost českým občanům. Agentura pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS), která iniciativu koordinuje, uvedla, že mechanismus funguje a finance z jednotlivých zemí přichází průběžně.
15:52Aktualizovánopřed 36 mminutami

ŽivěSněmovna má řešit senátní vratku snížení odvodů pro živnostníky. Zatím hovoří opozice

Sněmovna má v úterý dle plánů koalice znovu schvalovat snížení odvodů živnostníků na sociální pojistné zpětně na loňskou úroveň. Koaliční novelu odmítl Senát. Poslance také čeká opětovné posouzení předlohy, podle níž budou výrobci zdravotnických a diagnostických prostředků povinni hlásit výpadky dodávek těchto výrobků. První dvě hodiny schůze však vyplnili zástupci opozice, podle nichž by se dolní komora měla věnovat spíše například řešením střetu zájmů premiéra či důležitějším agendám. V kritice kabinetu pokračují.
14:02Aktualizovánopřed 40 mminutami

Opozice se hodlá ptát na řešení Babišova střetu zájmů. Je vyřešen, říká premiér

Střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) musí být vyřešen, nebo na tom bude Česko bito, uvedl před zahájením sněmovní schůze předseda opoziční TOP 09 Matěj Ondřej Havel v souvislosti s doptáváním se Evropské komise na řešení premiérova střetu. Podle Pirátů by měl stát okamžitě přestat vyplácet dotace firmám spojeným s Babišem. Podle šéfa ODS Martina Kupky se ukazuje, že premiér je ekonomickým parazitem na úkor českých daňových poplatníků. Babiš vzkázal, že střet zájmů vyřešil.
12:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odbory Agentury pro sociální začleňování vyhlásily stávku

Odbory Agentury pro sociální začleňování vyhlásily na 1. června jednodenní stávku kvůli reorganizacím ve státní správě a rušení odborných týmů. Požadují, aby vedení institucí chystané změny se zástupci zaměstnanců předem projednávalo. Mají podporu dalších odborářů ze státní správy, chtějí začít spolupracovat. Uvedla to Charlota Dědková z agentury.
09:07Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...