Bývalý elitní policista Martin Foltýn je ve vazbě

Brno – Údajný šéf takzvaného brněnského Delta týmu Martin Foltýn je kvůli vydírání svědků s dalšími dvěma muži ve vazbě. Při vydírání měli používat radikální metody a zbraně včetně granátů. Případ se týkal kauzy rozsáhlých podvodů, trojice prý k zastrašení muže použila nefunkční granáty, a zapálila mu dokonce dveře od domu. Foltýn dříve působil v neoficiálním Delta týmu, což byla skupina policistů, která se údajně vyznačovala bezdůvodnou agresivitou k cizincům a příslušníkům menšin.

Foltýn muže z Jihlavska údajně fyzicky napadl a přesvědčoval ho, ať stáhne svoji výpověď v neprospěch jiného muže obviněného z rozsáhlých podvodů. Poté u jeho domu společně s komplici uložil dva znehodnocené granáty a výhrůžné dopisy pro celou rodinu Vydírání vyvrcholilo o uplynulém víkendu, kdy Foltýn a jeho společníci polili benzinem dveře u domu vydíraného a zapálili je. Právě v ten okamžik celou trojici zadržela zásahová jednotka.

Jihlavský soud poslal do vazby tři muže v úterý. „Jsou stíháni pro trestné činy loupeže, vydírání a úmyslného obecného ohrožení. Hrozí jim až osmileté vězení,“ uvedl předseda okresního soudu Vladimír Sova.

Nahrávám video


Foltýn patřil k Delta týmu

Martin Foltýn, který doposud pracoval v obchodě se zbraněmi, patřil k elitním policistům, kteří mezi sebou v nelegální zásahové jednotce Delta tým soupeřili v tvrdosti zásahů proti zadrženým. Jejich činnost v terénu provázela bezdůvodná agresivita vůči menšinám, soupeření v tvrdosti zákroků nebo ponižování zatýkaných. Příslušníci týmu si navíc pořizovali inscenované fotografie, na kterých nechyběla krev nebo nahota. Vizitku šesti členů někdejší elitní jednotky sestavila policejní inspekce, která činnost neoficiálního Delta týmu půl druhého roku monitorovala. Výsledkem je jediný kázeňský trest. 

Nahrávám video

Fungování takzvaného Delta týmu rekonstruuje spis o stovkách stran textu. Šestice policistů z jihu Moravy podle závěrů šetření s neadekvátní brutalitou zasahovala proti menšinám a cizincům tak, aby muži zákona posílili vlastní nadřazenost – vše údajně pod vlivem nacistické ideologie. „U některých policistů, kteří byli vyšetřováni v rámci tohoto spisu, bylo potvrzeno agresivní až brutální chování,“ přiznal jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel. „V některých případech bylo používáno nadměrné agresivity, osoby, když byly spoutány a ležely obličejem k zemi, byly fotografovány,“ popsal činnost policistů státní zástupce Jan Megela. 

Předloni ale agresoři v řadách policie své sklony přehnali. Třiačtyřicetiletý, necelých padesát kilo vážící Hoang Son Lam zákrok tří členů Delta týmu v centru Brna nepřežil. Policisté ho podle svědků svlékali, posmívali se mu a také jej fotili. Soud už mezi ně rozdělil přísné tresty a nyní bude navíc rozhodovat o odškodném pro pozůstalé. 


Údajný šéf Delta týmu Martin Foltýn však popisuje celou kauzu jako štvavou kampaň policejní inspekce a velký omyl. Problémové fotky podle něj například mířily do soutěže pořádané policejním prezidiem. „Celý Delta tým je jeden vykonstruovaný nesmysl. Zákroky byly prováděny stejnou měrou proti pachatelům bílé barvy pleti, černé, žluté…,“ hájí se bývalý policista Foltýn. Obvinění se nakonec nedočkal on ani jeho kolegové. Kvůli časovému odstupu mohl nový šéf jihomoravské policie potrestat jediného z policistů. 

Po zásahu proti Hoang Son Lamovi se takzvaný Delta tým rozpadl. Martin Foltýn odešel do civilu, Josef Srnský si odpykává desetiletý trest a jeho kolegové čekají na pravomocný verdikt. Zbývající dva policisté z Delta týmu nadále slouží v zásahové jednotce Zlínského kraje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Tlak na média veřejné služby je celoevropský, míní jejich šéfky z Litvy a Švédska

Tlak na veřejnoprávní média sílí napříč Evropou a situace v jednotlivých zemích má dopad i za jejich hranicemi, varují šéfky litevské LRT a švédského rozhlasu Monika Garbačiauskaité-Budrienéová a Cilla Benköová. Pro ČT promluvily i o politických zásazích, nutnosti nezávislého a předvídatelného financování i roli médií veřejné služby v době krizí, dezinformací a digitální proměny.
před 5 hhodinami

Záměr zestátnit ČEZ je pro občany nevýhodný, tvrdí skupina odpůrců

Proti záměru zestátnit výrobu energetické skupiny ČEZ vystoupila skupina deseti signatářů otevřeného dopisu adresovaného premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Patří mezi ně například bývalý předseda vlády a exguvernér centrální banky Jiří Rusnok, bývalý generální ředitel ČEZu Jaroslav Míl nebo předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Chystané rozdělení firmy je dle nich nevýhodné pro občany a pomůže jen minoritním vlastníkům společnosti.
před 6 hhodinami

Babiš: Rozhodnutí ÚS respektuji. Pak ho označil za absurdní. Macinka vidí pokus o puč

Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil, že předběžné opatření Ústavního soudu (ÚS) ve věci účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Ankaře respektuje, následně ho však označil za absurdní a proti zájmům Česka. Šéf Motoristů a ministr zahraničí Petr Macinka mluví o pokusu o ústavní puč. Předseda koaličního hnutí SPD a šéf sněmovny Tomio Okamura tvrdí, že se soud stal vazalem hlavy státu. Opoziční politici naopak hovoří o správném kroku, který je třeba respektovat. Sám Pavel rozhodnutí ÚS rovněž uvítal.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Sněmovna podpořila zpřísnění podmínek dočasné ochrany Ukrajinců či zákaz kazítek

Sněmovna ve středu odpoledne v prvním čtení podpořila zpřísnění podmínek dočasné ochrany Ukrajinců, kteří do Česka uprchli před ruskou agresí. Vládní návrh počítá například s tím, že dočasně chránění žadatelé o humanitární dávku budou muset být zaměstnaní, podnikat nebo být v evidenci úřadu práce. Budou se také zřejmě muset zdržovat na území Česka. Podmínky se nemají týkat dětí a studujících či seniorů. Vládní koalici se naopak opět nepodařilo dokončit schvalování jejího návrhu zákona o státních zaměstnancích.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Prezident dle zástupců ČT a ČRo podpořil debatu o roli veřejnoprávních médií

Prezident Petr Pavel podle zástupců České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) na středeční společné schůzce podpořil odbornou debatu o roli veřejnoprávních médií. Novinářům to po jednání řekli generální ředitel ČRo René Zavoral a programový ředitel ČT Milan Fridrich. Pavel je přijal společně s vedením Evropské vysílací unie (EBU).
před 8 hhodinami

Policie o prázdninách posílí dohled na silnicích, ŘSD omezí víkendové práce

Policie posílí na začátku letních prázdnin dohled na českých silnicích, zvýšené kontroly budou tento týden v pátek a sobotu. V rámci celorepublikové dopravně-bezpečnostní akce se zaměří především na hlavní dopravní tahy a turisticky významné lokality. Zvýšené kontroly budou také o týden později, tedy na začátku prodlouženého víkendu. Novinářům to ve středu řekl první náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v létě přizpůsobí práce provozu a některé činnosti přesune z dopravně exponovaných víkendů do pracovních týdnů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

ÚS předběžným opatřením uložil vládě, aby zajistila účast Pavla na summitu NATO

Ústavní soud (ÚS) předběžným opatřením uložil vládě, aby zajistila účast prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Ankaře. Nesmí jeho cestě nijak bránit, oznámili soudci novinářům. Prezident na summit chce, vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) s ním dosud nepočítala. Středeční rozhodnutí je jednorázové, vztahuje se jen na Ankaru. O kompetenční žalobě soud teprve rozhodne, udělá to přednostně. Rozhodnutí padne v řádu měsíců.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Za výrobu drog čeká 21 lidí soud. Z ciziny měli dovézt metráky léků a chemie

Státní zástupce poslal před soud 21 lidí, které obžaloval z výroby a prodeje drog. Suroviny měli dovážet z Ukrajiny a ze Španělska. Podle policie šlo o stovky kilogramů léků a chemikálií. Některým obviněným hrozí až dvanáct let vězení. Českou televizi o posunu v případu informoval žalobce Jakub Kubias z Krajského státního zastupitelství v Plzni.
před 10 hhodinami
Načítání...