BIS stále neví, zda odposlechy Béma a Janouška pocházejí od ní

Praha - Sněmovní komise pro kontrolu BIS se znovu zabývala únikem odposlechů lobbisty Romana Janouška a bývalého pražského primátora Pavla Béma, nakonec ale tento bod přerušila. Podle ředitele tajné služby Jiřího Langa stále není jasné, jestli odposlechy unikly z BIS - věc se prý dále vyšetřuje. Podle tajné služby je případ otevřený, proto nemůže zveřejnit podrobnosti. Na dnešní jednání si komise pozvala bývalého a současného premiéra Mirka Topolánka a Petra Nečase (oba ODS), ani jeden ale nepřišel.

„Odposlechy, které byly zveřejněny, BIS stále ještě nemůže verifikovat,“ uvedl Lang. U elektronických dat jde prý o komplikovanou věc, která si vyžádá nějaký čas. Ředitel služby zdůraznil, že vyšetřování nijak nezdržuje a vychází vstříc požadavkům státního zástupce, který nad ním má dozor. Lang nevylučuje, že záznamy odposlechů pocházejí z BIS. „Ale věřte tomu, že zatím je řada indicií, které hovoří o jiných možnostech,“ poznamenal bez bližších podrobností.

Komise měla na dnešním jednání k dispozici odpovědi na dotazy ohledně odposlechů, které Langovi dal její předseda Richard Dolejš (ČSSD). Lang je nechtěl komentovat s poukazem na to, že jsou vedeny v režimu „důvěrné“. Šéf komise posílá premiérovi Nečasovi několik dotazů, které se týkají možných zpráv BIS ohledně „pražských lobbistických struktur“. Dolejš chce například vědět, zda vláda dostala o záležitosti zprávy, a pokud ano, jak s informacemi naložila. Šéf komise se ptá i na případné kontakty Janouška s nynějšími ministry. Dolejš se pozastavil nad tím, že se Nečas ze zasedání omluvil. „Premiér pohrdá parlamentní kontrolou tajných služeb,“ řekl.

Komise také projednávala podezření o údajném Janouškovu vlivu na tajnou službu. Přepis odposlechu ze setkání Janouška a důstojníka tajné služby z roku 2007 zveřejnil server a také týdeník Euro. Podle týdeníku nahrávka dokládá, že Janouškův vliv sahá až dovnitř BIS samotné. Ředitel BIS Jiří Lang už dříve členy sněmovní komise ujistil, že pokud kontakty typu Janoušek - důstojník BIS byly, byly pod kontrolou a předem schváleny. Komise žádala písemné doklady pro jeho tvrzení. Lang je ale podle Dolejše dnes nepředložil a odkázal na ústní vyjádření. Komise tuto záležitost „vzala na vědomí“.

Odposlechy, které zveřejňovala Mladá fronta Dnes, ukazují na Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením. Nynější poslanec Bém už kvůli tomu přerušil členství v ODS. Odposlechy pořídila podle listu před pěti lety BIS, o dva roky později údajně unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

Vydáno pod