Babiš už potvrdil jména všech ministrů. Zdravotnictví má vést Vojtěch, školství Plaga

Nahrávám video

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil České televizi jména kandidátů na ministerské posty. Resort kultury by měl vést Ilja Šmíd, školství dosavadní náměstek zodpovědný za vysoké školy Robert Plaga, ministerstvo pro místní rozvoj Klára Dostálová a zdravotnictví Adam Vojtěch. Prezident Miloš Zeman zahájí schůzky s kandidáty na ministry v polovině příštího týdne v Lánech.

Ilja Šmíd je muzikolog, zpěvák, sbormistr a dirigent, v roce 1994 spoluzakládal s Jiřím Bělohlávkem Pražskou komorní filharmonii, v letech 1996–2006 byl i jejím ředitelem, sedm let také vedl Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a působil i jako šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. 

Klára Dostálová vystudovala Vysokou školu ekonomickou, pracovala jako účetní, na královéhradeckém krajském úřadě působila jako auditorka, později řadu let vedla krajské Centrum evropského projektování a působila i na několika postech v rámci Regionálního operačního programu Severovýchod. Na ministerstvu pro místní rozvoj pracovala od února 2014 jako náměstkyně, funkce se vzdala po říjnovém zvolení do sněmovny. Je poslankyní za ANO.

Robert Plaga vystudoval finance a veřejnou správu, v únoru 2015 nastoupil v souvislosti se služebním zákonem jako politický náměstek na ministerstvu školství za ANO. V červenci téhož roku se přesunul na post náměstka pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu. Je členem ANO.

Adam Vojtěch má být nejmladším členem nové vlády, je mu 31 let. Vystudoval práva a mediální studia, poté pracoval jako právník pro mediální dům Mafra. Od června 2014 působil u Andreje Babiše na ministerstvu financí jako poradce pro zdravotnictví. Je autorem části programu ANO o zdravotnictví a podílel se i na Babišově knize O čem sním, když náhodou spím. Zasedá v několika orgánech státem vlastněných společností. Je nestraník, poslancem byl zvolen za ANO.

„Myslím, že Adam Vojtěch je velice zdatný. Já si pamatuju koaliční jednání, kdy jsme seděli pan premiér, pan (tehdejší ministr zdravotnictví) Němeček a Adam. A když kolega Vojtěch domluvil, tak pan premiér říká – vy jste horší než opoziční poslanec. Protože my jsme skutečně kritizovali ten resort a posílali jsme desítky dopisů,“ uvedl v rozhovoru pro ČT Andrej Babiš.

Ministři za ANO ve vládě zůstanou. Kromě Pilného

Ostatní jména kandidátů na ministry už Babiš potvrdil dříve. Ministryní financí se má stát dosavadní náměstkyně Alena Schillerová, ministerstvo průmyslu má řídit manažer Siemensu v Česku Tomáš Hüner a ministryní práce a sociálních věcí se podle všeho stane současná radní pro zdravotnictví Středočeského kraje Jaroslava Němcová. 

Kandidátem na ministra vnitra je bývalý náměstek úřadu a někdejší šéf bezpečnosti strojírenských Vítkovic Lubomír Metnar a zemědělství by měl šéfovat spolumajitel zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko Jiří Milek.

Ve vládě budou pokračovat všichni současní ministři za ANO s výjimkou Ivana Pilného. Ministrem spravedlnosti tak má zůstat Robert Pelikán, ministrem dopravy Dan Ťok a ministrem životního prostředí Richard Brabec. Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová České televizi potvrdila, že je kandidátkou na ministryni obrany. Současný šéf resortu obrany Martin Stropnický se má stát ministrem zahraničí. 

Babiš po úterním setkání s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že jména budoucích ministrů nebude zveřejňovat, protože to Zemanovi slíbil. Postupně ale jednotlivé kandidáty na ministry potvrdil. 

Zeman zahájí schůzky s nováčky příští týden

Prezident Miloš Zeman zahájí schůzky s kandidáty na ministry v polovině příštího týdne, konat se budou na zámku v Lánech. Setkáváním s navrženými členy kabinetu chce mimo jiné posoudit jejich odbornost. Na otázku, zda považuje všechny ministerské nováčky za odborníky, přímo neodpověděl.

„Zaprvé si prostuduji životopisy těchto lidí. Zadruhé se s nimi osobně setkám. Nejsem všeználek, ale za těch 25 let v politice přece jenom o jednotlivých resortech něco málo vím. Takže nedokážu rozeznat génia od průměrného odborníka. Ale dokážu rozeznat totálního laika, který se vydává za odborníka,“ prohlásil Zeman. Pokud někdo ve vládě neuspěje, bude vystřídán, dodal.

Prezident chce jmenovat Andreje Babiše premiérem ve středu 6. prosince, jeho vládu zřejmě o týden později. Babišova vláda zatím nemá vyjednanou podporu většiny sněmovny a má být menšinová. Pokud důvěru nezíská, Zeman už dříve avizoval, že dá Babišovi i druhou šanci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministryni Mrázovou o víkendu fyzicky napadla žena. Policie vyloučila politický motiv

Čtyřiačtyřicetiletá žena v Bílině o víkendu slovně a fyzicky napadla ministryni pro místní rozvoj Zuzanu Mrázovou (ANO), informovala v pátek policie. Konflikt se obešel bez zranění. Tepličtí policisté motiv prověřují, vyloučili však, že by šlo o politicky motivovaný čin. Žena je obviněná z nebezpečného vyhrožování.
09:34Aktualizovánopřed 25 mminutami

Novo Nordisk otevřel výrobní závod u Prahy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk otevřela výrobní závod v Bohumili, osadě, která patří pod středočeské Jevany. Investovala do něj více než osm miliard korun, z toho 3,5 miliardy dala do jeho modernizace. Vyrábět v něm bude součásti do moderních léků na cukrovku a obezitu. Prezident společnosti Mike Doustdar řekl, že výroba začala tento měsíc.
před 51 mminutami

Pětadvacet proti pěti. Policie už zná totožnost několika útočníků v Hostivaři

Skupina pětadvaceti maskovaných osob na začátku dubna brutálně napadla pět mužů, kteří odcházeli z posilovny v pražské Hostivaři. Napadení utrpěli mnohačetná poranění na těle a zlomeniny na hlavě a v obličeji. Pražští kriminalisté už znají totožnost několika útočníků, sdělila České televizi policejní mluvčí Eva Kropáčová. Po dalších stále pátrají. Za ublížení na zdraví hrozí pachatelům až osm let vězení.
před 1 hhodinou

Počet obyvatel Česka v prvním čtvrtletí mírně klesl

V prvním čtvrtletí letošního roku počet obyvatel Česka klesl asi o 19 800 na 10,896 milionu, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidí v zemi ubylo stěhováním i kvůli převaze počtu zemřelých nad narozenými. Z Česka se mezi 1. lednem a 31. březnem vystěhovalo zhruba 36 500 lidí, ze zahraničí jich naopak přišlo 29 200. Zemřelo 30 100 obyvatel země a narodilo se pouze 17 500 dětí. Porodnost podle úřadu setrvale klesá pátým rokem po sobě.
09:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali novelu o střetu zájmů

Mimořádná schůze sněmovny kvůli otázce střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) skončila ve čtvrtek po necelých dvou hodinách. Koaliční většina neschválila program. Babiš trvá na tom, že střet zájmů vyřešil už v únoru. Opoziční poslanci avizovali, že budou chtít blokovat přijetí novely, která zákon o střetu zájmů politiků rozvolňuje. „Naší snahou je zákon vrátit k normálu a přizpůsobit ho okolním zemím, aby už nemířil jen na Babiše,“ sdělil v Událostech, komentářích místopředseda ANO Radek Vondráček. „Občanům novela nepomůže. Má za cíl ulevit Babišovi. Pokud je jeho střet zájmů údajně vyřešen, tak není důvod novelu předkládat,“ oponovala členka sněmovního rozpočtového výboru Vendula Svobodová (Piráti). Debaty se zúčastnili i místopředseda sněmovny Jiří Barták (Motoristé) a místopředsedkyně poslaneckého klubu STAN Věra Kovářová. Moderoval Lukáš Dolanský.
před 4 hhodinami

VideoČesko a Itálie rozšiřují spolupráci v dodávkách munice

Česko a Itálie posilují vztahy v oblasti obrany. Itálie chce rozšířit spolupráci v dodávkách munice, řekl České televizi italský ministr obrany Guido Crosetto. Tamní zbrojovka Fiocchi, která od loňského roku spadá pod holding CSG miliardáře Michala Strnada, dodává italské armádě nové produkty. Speciální protidronovou munici, ze které se po vystřelení rozptýlí několik wolframových broků, teď italská armáda testuje asi hodinu cesty od Říma. Drony dokáže munice zneškodnit až z dvousetmetrové vzdálenosti. Zájem o české produkty mají i další země – Německo hodlá od České zbrojovky koupit 200 tisíc pistolí. K prvním dodávkám má dojít letos.
před 5 hhodinami

Policie varuje před chybami při přepravě dětí. Kampaň radí, jak se jich vyvarovat

Při cestování s dětmi v autě se lidé podle policistů stále dopouštějí závažných chyb. Používají nevyhovující autosedačky, děti připoutávají nesprávně a v některých případech je nepřipoutávají vůbec. Tým silniční bezpečnosti složený z policistů a dopravních odborníků proto představil kampaň Cestujte s dětmi bezpečně, která má v této oblasti vzdělávat. Před sezonou dovolených je také dobré mít na paměti, že pravidla pro přepravu dětí v jiných evropských zemích se mohou lišit od těch platných v tuzemsku.
před 6 hhodinami

Migrační pakt Evropské unie vstoupil v platnost

V pátek vstoupil v platnost migranční pakt Evropské unie. Mezi jeho hlavní cíle patří zrychlení azylových řízení, efektivnější návraty nelegálních migrantů či zavedení mechanismu solidarity mezi členskými státy. Ke znění paktu měla výhrady minulá vláda, ta současná slíbila jeho zrušení. Proti migračním pravidlům se staví i další evropské vlády, silně se ozývá například Varšava.
před 6 hhodinami
Načítání...